Bebeğinizin Cilt Problemleri ve Çözümü

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğinizin Cilt Problemleri ve Çözümü
Bebeğinizin Cilt Problemleri ve Çözümü

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra diğer organları nasıl hala gelişmeye devam ediyorsa cildi de aynı şekilde gelişip olgunlaşmaya devam ediyordur. . Bu sebeple ona dokunurken daha hassas davranmalı ve cildinin henüz bizimki kadar güçlü olmadığını unutmamalısınız.

Bebeğinizin cildinde döküntü ve pişikler görülme olasılığı çok yüksektir ve doğal bir süreçtir. Ancak bu konuda yine de dikkatli davranmakta yarar var.

Bu kızarıklığı evde kendiniz iyileştiremeyecek durumda iseniz mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Ve gereken önlemleri almalısınız. Özellikle bez bölgesinde çok sık pişik sorunu yaşanabilir. Bunun sebebi ise genellikle uzun süre bezini değiştirmemiş olmanızdan dolayı bebeğinizin altı ıslak kalmıştır ya da kullandığınız bebek bezi bebeğinizin ölçülerine küçük geliyordur. Yada temizlik ve cilt bakımı için yanlış kremi, ıslak mendil ya da sabun kullanıyorsunuzdur. Bebeğinizin cildi için kullanacağınız mendilin içeriğine çok dikkat etmeli ve kalitesiz ürünler kullanmamalısınız. Çinko içerikli pişik kremi kullanmak bu problemi çözmeye yarayacaktır.

Ergenlik döneminde olduğu gibi yeni doğanlarda da sivilce problemi görülebilir. Bu sivilceler ve döküntüler çok normaldir ve herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Bebeğinizin cildini temiz tutmanız yeterlidir.

Bebeğin cildinde bazı bölgeler aşırı yağ salgıladığı için bu bölgelerde kuruma olur ve pul pul bir görünüm oluşabilir. Bebeğinizi banyo yaptırmadan yarım saat önce kurumuş bölgeleri sıvı yağ ile yağlayıp şampuanlayabilirsiniz. Daha sonra bebek tarağı ile yağ sürdüğünüz o bölgeleri tarayın. Bunu birkaç gün boyunca tekrar edin. Sorununuz ortadan kalkacaktır.

Bebeğinizin cildinde yaklaşık 2-3 cm. çapında kızarmış, pullanmış ve sertleşmiş cilt kabarcıkları oluşmuşsa büyük ihtimalle egzama problemi söz konusudur. Bu birçok yeni doğan bebekte görülen bir rahatsızlıktır. Özelliklede ailede genetik olarak cilt problemleri mevcutsa görülme olasılığı daha yüksektir. Egzama olan bölgeyi sürekli nemli tutmak gerekir. Ama öncelikle doktorunuza danışmalı ve tavsiye edeceği şekilde tedavi uygulamalısınız.

Bebeklerin cildi ilk doğdukları aylarda yağ ve nem dengelerini henüz tam olarak üretemediği için kurumaya çok müsaittir. Bu yüzdende bebeğinizin cildini sürekli nemli tutmanız gerekmektedir. Bunun içinde bebekler için özel üretilmiş cilt yağlarını kullanabilirsiniz. Bebekler aşırı sıcak ortamlarda yeterince terlemeyi henüz başaramadığı için vücutlarında isilik oluşur. Bunu önlemek için bebeğinizi çok kalın giydirmemelisiniz. Eğer isilik oluşmuşsa sıvı pudra kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Toz pudra bebeğinizin ciğerlerine kaçtığında tehlike oluşturacağı için çok fazla kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Bebeğinizin boynunun arka kısmında kızarıklık olabilir. Ve halk arasında buna leylek ısırığı denir. Leylek bebeğinizi getirirken boynundan ısırarak tutar gibi bir hikaye uydurularak bu isim konulmuş olsa da bu gerçekte yüzeysel damar yumaklarının deri üzerinden görünen halidir. Yani ciltteki dolaşımla alakalı bir durumdur. Benzer şekilde kızarıklıklar göz kapaklarında ya da yüzünde de görülebilir. Bebeğiniz büyüyüp geliştikçe cildi kalınlaşır ve bu kızarıklıkları artık biz göremez hale geliriz. Yapılması gereken bir şey ya da tehlikeli bir durum yoktur.

Bebeğinizin bazı bölgelerinde de koyu yuvarlak lekeler görülebilir. Bunlar da halk arasında kahve lekesi denir. Yine yapılacak bir şey ya da tehlike oluşturacak bir şey yoktur. Ama bu lekeler genellikle geçici değildir ve ömür boyu kalır.

Moğol lekesi olarak bilinen ve genellikle popo bölgesinde bulunan siyahımsı geniş alanlarda yine tehlikesiz lekelerdir ve bebeğiniz büyüdükçe geçecektir.

Bebeğinize cilt bakım ürünü alırken çok fazla çeşide ihtiyacınız yoktur. Önemli olan doğru ürünü düzenli bir şekilde kullanmanızdır ancak içeriğinde alkol, sla, sls, paraben gibi maddelerin olmadığından çok emin olmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.