Bebeğinizin de Masaja İhtiyacı Olduğunu Unutmayın

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğinizin de Masaja İhtiyacı Olduğunu Unutmayın
Bebeğinizin de Masaja İhtiyacı Olduğunu Unutmayın

Doğduğu ilk günlerde el ve ayakları minicik olduğu için tutmak da bile endişe duyabilirsiniz ama bebeğinizin de zaman zaman masaj ile rahatlamaya ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir.

Bebek masajı bebeğinizin sağlığı açısından fayda sağlarken aynı zamanda anne ve bebek arasındaki bağları da güçlendirmeye yarayacaktır.

Bebek masajı yöntemleri:

Bebeğinize masaj yapmaya başlamadan önce ellerinizi mutlaka iyice yıkamalı ve yüzük, saat ve bileklik gibi bebeğinizin cildine zarar verecek takılarınızı çıkartmalısınız. Ayrıca tırnaklarınız uzun olmamalı ve elleriniz soğuk olmamalıdır.

Bebeğinizin ayak parmaklarını yumuşak dokunuşlar yaparken onunla göz teması sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken aynı zamanda bebeğinize rahatlatıcı sözler ya da şarkılar söyleyebilirsiniz. Bu çok hoşuna gidecek ve daha fazla rahatlayacaktır.

Bebeğinizin vücudunun her bölgesi için sırayla masaj hareketleri yapın. Ve bunu yaparken o bölgenin ismini bebeğinize söyleyin. Zamanla kendi vücudunun bölümlerini tanımaya başlayacaktır.

Bebeğinize ilk kez masaj yapmaya başladığınızda bu duruma alışık olmadığını için ağlama ya da huysuzluk gibi tepkiler verebilir. Ancak zamanla buna alışacak ve hoşuna gidecektir.

Masaj süresini çok fazla uzatmamaya ya da bebeğiniz alıştıkça artırmaya dikkat edin. Bunu onu sıkmadan yapmalısınız.

Masaj yaparken bebeğinizi ve kendiniz rahatlatmanız kolaylaşması için uygun bir ortam oluşturun. Mümkünse sadece bebeğiniz ve sizin baş başa olacağı bir alanda olun. Gevşemenizi sağlamak için hafif bir müzik bile açabilirsiniz.

Masaj esnasında bebek yağı kullanmanız cildinin zarar görmemesi ve bebeğinizin masajdan daha fazla keyif almasını sağlayacaktır. Tatlı badem yağı, lavanta yağı ve papatya yağı gibi hoş kokulu ve zararsız yağlar da tercih edilebilir.

Masaj yaparken bebeğinize zarar verecek zorlayıcı hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız. Her hareketiniz çok dikkatli ve yumuşak dokunuşlar ile olmalıdır.

Masaj için en uygun zaman altını temizledikten sonra ve o tamamen çıplak olduğu anlardır. Bebeğiniz bu şekilde kendini daha rahat hissedecektir.

Bebeğine masaj yapmak için onun aç olmadığı, huzurlu ve masaja hazır olduğu anları seçmelisiniz. Eğer masaj için hazır değilse zaten tepkileri ile bunu size belli edecektir. Böyle durumlarda onu zorlamamalısınız.

Bebeğinize masaj yapmak onun sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlayacaktır. Gaz ve kabızlık gibi problemleri engelleyecektir. Ayrıca uyku düzeni konusunda da büyük faydaları olduğunu göreceksiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.