Bebeğinizin İlk Saç Kesimi Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeğinizin İlk Saç Kesimi Konusunda Bilmeniz Gerekenler
Bebeğinizin İlk Saç Kesimi Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Bebeğinizin saç kestirme zamanı gibi net bir zaman dilimi yoktur. Bu tamamen sizin bebeğinizin saç yapısı ve uzama hızı ile alakalıdır. Bazı bebekler saçlı olarak doğar ve saçları çok hızlı uzadığı için belirli bir süre sonra kestirmeniz gerekebilir. Bazı bebekler ise saçsız doğar ve saçları çok yavaş uzar. Yada bazı ebeveynler bebeğinin saçlarının uzun halinden daha çok hoşlandıkları için çok uzun süre kestirme taraftarı değillerdir. O yüzden bu sizin kararınıza ve bebeğinizin saçlarının durumuna kalmış bir işlemdir.
Bebeğinizin saçını ilk kez kestireceğiniz zaman bu ebeveynlerde bir heyecana yol açar. İlk deneyimleri olacağı için tereddüt yaşarlar. Yada bebeğinin saç kestirirken ne gibi bir tepki vereceğini kestiremeyebilirler. Buda endişelere sebep olur.

Bebeğinizi kuaföre götürmeden önce onun günlük rutinini aksatmamaya dikkat etmelisiniz. Uyku saatine ya da yemek saatine aslı denk gelmemeli. Bu gibi durumlarda bebeğiniz huysuzluk yapabilir. O nedenle uykusunu almış ve karnı tok olduğu bir zaman diliminde kuaföre götürmeniz çok önemlidir. Kuaföre randevu aldığınız saatten biraz daha erken gidip bebeğinize sıra gelinceye dek ortama alışmasını sağlamalısınız. Oranın güvenli bir yer olduğunu gözlemlemesine izin vermelisiniz. Kapıdan girer girmez kuaförün makası ile karşılaşması canını sıkabilir.

Bebeğinizin ilk saç kesimini merak ettiği için yanınızda gelmek isteyen aile büyükleri ya da akrabaları kesim sonrası ziyaret edeceğinize söz vererek yanınızda gelmesine gerek olmadığını net bir şekilde ifade etmelisiniz. Çünkü çok fazla kalabalık olur ve çeşitli tepkilerle karşılaşırsa bu bebeğinizi daha fazla huzursuz edecektir. Mümkün olduğunca sadece ebeveynleri yanında olmalı ve sanki sıradan bir olaymış gibi davranmalısınız.

Bebeğinize aşırı tepkiler vermeden bu konuda destek olmalısınız. Siz bu durumdan dolayı çok heyecanlı ve tedirgin olabilirsiniz ama asla bunu bebeğinize yansıtmamalısınız. Yeni bir deneyim olmasından dolayı farklı duygulara sahip olabilirsiniz ama bebeğiniz bunu anladığında sizden dolayı huzursuz olabilir. Sakin kalmanız çok önemlidir.

Bebeğiniz henüz çok küçük de olsa konuşulanları anlama ve kaydetme çağında olduğunu unutmamalısınız. O yüzden saç kesmek yerine saç kısaltmak ifadesini kullanırsanız korkutucu bir durummuş gibi algılamasını engellemiş olursunuz. Kesmek kelimesi farklı ve olumsuz bir etkiye yol açabilir. Ve bebeğinizi korkutabilir. Saçına daha güzel bir şekil vermek ya da saçının boyunu kısaltmak şeklinde anlatmanız daha doğrudur.

Kuaför randevusundan birkaç gün önce bebeğinizle gidip saçını kesecek olan kuaför ile tanışmasını ve ortamı görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece kuaför randevusuna gittiğinizde ortama ve kuaföre aşina olacaktır.

Kuaföre giderken yanınızda sevdiği bir oyuncağı götürebilirsiniz. Yada sevdiği bir videoyu ya da şarkıyı izlemesi için telefonunuzu bir süre ona verebilirsiniz. Bu gibi şeyler onun oyalanmasını ve sakin kalmasını sağlayacaktır.

Bebeğiniz boynuna kuaför önlüğü takılmasından rahatsız olabilir. Bu onu ürküten bir şey olacağı için hoşlanmayabilir. O nedenle yanınızda yedek bir kıyafet getirip kendi kıyafetleri ile saç kesiminin yapılmasını sağlayıp kesim sonrası üstünü değiştirebilirsiniz.

Eğer saç kesimi çok sakin bir şekilde gerçekleşiyorsa ve bunu yapabilecek imkanınız varsa mutlaka bu anın fotoğraf ve videolarını çekerek yaşamınızdaki bu ilk deneyimi ölümsüzleştirebilirsiniz. Yada kuaföre de çalışan bir personelden veya yanınızda gelen birisinden bunu yapmasını da rica edebilirsiniz.

Hatıra olarak saklamak isterseniz bebeğinizin bir tutam saçını kuaförden isteyebilir ve anı olarak yıllarca saklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.