Bebek Arabası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa / Alışveriş / Bebek Arabası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebek Arabası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğiniz için bebek arabası seçerken görüntüsünden çok bebeğinizin sağlığı ve güvenliği açısından yeterli donanıma sahip olması önem taşır. Bunun yanı sıra sizin bebek arabasını en pratik şekilde kullanabiliyor olmanızda çok önemlidir.

Bebek arabası seçerken bazı kriterleri mutlaka dikkate almanız gerekmektedir. Arabanın özelliklerini incelemeye geçmeden önce şu konulara öncelikle dikkat edilmelidir.

Yaşadığınız yer: Şehir içinde mi yoksa şehir dışında daha sakin bir yerde mi yaşıyorsunuz?

Yaşadığınız bina: Binanızda asansör var mı yoksa merdiven çıkıp inmek zorunda mısınız?

Bu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurduktan sonra ikinci aşama olarak bebek arabanızda dikkat etmeniz gereken diğer detaylara göz atabilirsiniz.

Bebek arabalarında bulunması gereken özellikler:

Güvenlik:

Satın alacağınız bebek arabasının mutlaka Avrupa Güvenlik normlarına uygun olduğunu gösteren TS EN 1888 belgesi olmalıdır.

Emniyet kemeri:

Çocuğunuzun ulaşıp kendisinin açamayacağı 5 farklı noktada emniyet kemerleri olmalıdır. Bu kemerler sadece sizin kolayca müdahale edebileceğiniz şekilde olmalıdır.

Fren:

Bebek arabasında fren sistemi çok önemli bir detaydır. Freni devreye soktuğunuz an bebek arabasının bütün pedalları kilitlenmelidir. Ve bu fren sistemi çok pratik bir şekilde kullanılıyor olmalıdır.

Katlanma sistemi:

Bebek arabasının kolay bir şekilde katlanabiliyor olması çok önemlidir. Tek elle katlanabilmeye müsait bir bebek arabası annenin tek başına bebek arabasını idare edebilmesi açısından çok önemlidir.
Ancak bu katlanabilme mekanizmaları bebek arabada iken katlanmayı önleyecek şekilde olmalıdır.

Manevra kabiliyeti:

Bebek arabasını kolay kontrol edebilmek adına manevra kabiliyetinin yüksek olması çok önemlidir. Kaldırımlar, dar alanlar ve geriye doğru sürerken manevra kabiliyeti çok kolay olabilmesi önemli bir detaydır.

Tekerlekler:

Bebek arasının tekerlekleri her türlü zeminde kolayca hareket edebilmeli, delinmeye karşı dayanıklı olmalı ve kolayca kilitlenebilmelidir.

Koltuk:

Bebek arabasının koltuğu ayarlanabilir özelliğe sahip olmalıdır. Bu bebeğinizin fiziksel sağlığı açısından çok önemlidir. Bebeğiniz 6. aydan sonra bebek arabasında iken oturmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda rahat oturmasını sağlayacak sırt desteği bulunmalıdır. Sırt desteğinin olması bebeğin fiziksel sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca yan kısımlarında da destekler bulunmalıdır.
Aynı zamanda bebek koltuğu çift taraflı kullanılabilmelidir.

Temizlenebilir malzeme:

Bebek arabasını dış mekanda kullanacağınız için sık sık temizlenmesi gerekebilir. Bu nedenle kullanılan malzeme ve kumaş türü kolay temizlenebilir ya da yıkanabilir özellikte olmalıdır.

Depolama alanı:

Bebek arabasında bebeğinizin ihtiyacı olabilecek eşyaları depolayabilmeniz için bir bölme olmalıdır. Bu sayede dışarı çıkarken ayrı bir çanta taşımak zorunda kalmazsınız.

Aksesuarlar:

Bebek arabasında güneşlik ve yağmurluk gibi bebeğinizi hava şartlarından koruyabilecek aksesuarlar bulunmalıdır.

Garanti:

Satın almış olduğunuz bebek arabasının herhangi bir soruna karlı garanti kapsamında olması çok önemlidir.

Güvenilir ve Kullanışlı Bebek Arabası Markaları:

• Chicco
• Kraft
• Maxi-Cosi
• Maclaren
• Jane
• Joie
• Kanz
• Mamas & Papas

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.