Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar
Bebek Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Sütüm az geliyor, bebeğim aç kalıyor

Doğumdan sonra bebek annenin yanına verildiğinde içgüdüsel olarak bebekte emme refleksi bulunur. Ve ilk gelen sütün miktarı zaten bebeğinizin ihtiyacı kadardır. Yani ilk günlerde gelen süt miktarı ortalama bir çay kaşığı kadar olabilir. Bu miktar her annede farklı olabileceği gibi emzirme devam ettikçe artmaktadır. O nedenle sütün daha fazla gelmesini isteyerek hem kendinizi hem de bebeğinizi strese sokmamalısınız. Bebeğiniz sizin bu endişeli ruh halinizi hissedip rahatsız olacaktır.

Bebeği kundaklamak zararlıdır

Bebeğin doğmadan önce anne karnındaki hareketleri kısıtlıdır. Hareketleri sadece içinde bulunduğu ortam kadardır ve bu ortama alıştığı için kendini güvende hisseder. Fakat doğduktan sonra işler değişir. Kısıtlı bir alan olmadığı için el kol hareketleri alıştığı şekilde değil istemsizce çalışır. Ve buda onu korkutur. O yüzden ilk haftalarında yarım kundak yaparak bebeğinizin yavaş yavaş yeni hayatına alışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem korkmaz hem de daha rahat uyuyabilir.

Sürekli emzirmeliyim

Yeni doğan bebekler ortalama 2 saatte bir emzirilmelidir. Sık sık emzirilmesi sarılığı önlenmesi ya da çabuk atlatılması için çok önemlidir. Ayrıca sütünüz ilk dönemlerde daha az geldiği için sık sık emzirilmesi gerekir. Fakat sonraki dönemlerde bebeği çok sık emzirmeye kalkışmak sütün memede birikmesine engel olur buda bebeğin doymaması demektir. Ayrıca çok sık emzirmeye kalkışmak meme uçlarının yara olmasına yol açacaktır.

Evdeki evcil hayvanlardan uzak tutmalıyım

Bebekler yaşam alanlarına göre antikorlar geliştirip bağışıklık kazanabilmektedirler. O yüzden yaşam şartlarınızı değiştirmenize gerek yoktur. Bebeği aşırı steril şekilde büyütmek daha sonra savunmasız bir bünyeye sahip olmasına neden olabilir. Hijyen tabi ki çok önemli ancak o konuda da aşırı kaçmamak en doğrusudur. Bu sebeple eğer evinizde evcil hayvanınız var ise bebeğinizden uzak tutmanıza hiç gerek yok.

Bebeği sallayarak uyutmamalıyım

Bebekler anne karnında zaten bir şekilde sallanarak gelişim sağlarlar. Hatta bu sallanma orta kulaktaki vestibüler sistemin uyarılmasına neden olduğu için denge yeteneğinin gelişmesine yardımcı olmaktadır. O yüzden bebeğinizi uyuturken hafif ve küçük ritimlerle sallamanızda hiçbir sakınca yoktur.

Karanlık ve sessiz ortamda uyutmalıyım

Bebeğinizin eğer karnı toksa, altı temizse ve gazı çıkmışsa hiçbir sıkıntı yaşanmadan her ortamda uyuyabilir. Yani özellikle ortamın aşırı sessiz ve karanlık olması gerekmez. Yeni doğan bebeklerin ortalama günlük uyku süresi 20 saattir. Bebekler geceleri de büyüme hormonu salgılamaya devam ettiği için gece lambası karanlığında uyumaları daha faydalıdır. Sabah olduğunda mutlaka perdeler açılmalı ve gün ışığı almalıdır.

Bebeğimin üşümemesi için eldiven takmalıyım

Bebekler bulundukları ortama uyum sağlayıp ona göre bağışıklık kazanırlar. Bebeğin bulunduğu ortamın 20-22 derece sıcaklıkta olması uygundur. Bebeklerin el ve ayaklarındaki periferik kan sistemleri doğduktan sonra geliştiği için vücutlarının o bölgelerinin daha soğuk olması çok normaldir. Çok aşırı giydirmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Ancak bebeğiniz 2500 gr. Altında ise vücut sıcaklıklarını koruma konusunda onlara daha fazla dikkat edilmelidir.

Kakası yeşil renkte, bebeğim üşüttü

Yeni doğan bebeklerde altı her açıldığında eğer kaka varsa bu bebeğin iyi beslendiği anlamına gelir. Yani günde ortalama 4-9 kez kaka yapmaları çok normaldir. Çok fazla kaka yapıyor gibi düşünülmemelidir. Aksine eğer kaka yoksa beslenme problemi var demektir. Doğru ve düzenli bir şekilde meme emen bir bebeğin kakası sarı renkte ve partiküllü şekildedir. Kakanın yeşil olması bebeğin çok emdiğini gösterir. Emilen süt bağırsaklarda işlendiğinde kaka sarı renkte olur. Çok emdiğinde bağırsaklar sütü işlenmeden dışarı atarsa kaka yeşil renkte olur. Yani bu durumun üşütmekle bir ilgisi yoktur.

Altını her açtığımda pişik kremi sürmeliyim

Pişik kremini çok aşırı sürmeniz o bölgenin tamamen steril olmasını ve hava almamasını sağlar. Buda o bölgenin direncini düşürür. Ve ilerleyen dönemlerde daha fazla enfeksiyon kapmasını veya şiddetli pişik olmasına neden olur. Pişik kremlerini sadece pişik oluştuğunda sürmeniz daha doğrudur. Pişiği önlemek için bebeğin altını mümkün olduğunca kuru tutmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.