Bebek Bezi Değiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebek Bezi Değiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Bebek Bezi Değiştirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebek bezi değiştirmek ilk başlarda çok zor gibi görünse de bazı yöntemler sayesinde bunu daha kolay hale getirebilmeniz mümkün.

Eşyalarınızı önceden hazırlayın

Bebek bezi değiştirirken gerekli olan eşyaları her zaman bir arada tutun. Böylece bez değiştirmeniz gerektiğinde evde koşuşturup durmayın. Bebek bezleri, ıslak mendiller ve pişik kremleri için sabit bir alan belirleyin ve tüm bunları bir arada tutun. Bu sayede işiniz kolaylaşacaktır.

Bebeğinizin dikkatini başka yöne çekin

Bebekler genellikle alt değiştirme seanslarından çok hoşlanmazlar. Ve işinizi zorlaştırmak için ellerinden geleni yaparlar. Kaçmaya çalışmak, ağlamak, hareketleri ile engel olmaya çalışmak gibi her türlü şeyi denerler. O yüzden bu işlemi daha kolay hale getirmek için bebeğinizin o sırada başka bir şeyle meşgul olmasını sağlayın ve dikkatini dağıtın. Örneğin ona başka yöne çekmiş ve kolaylıkla altını değiştirmiş olursunuz.

Hijyene dikkat edin

Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce mutlaka kendi ellerinizi yıkayın. Çünkü en son neye dokunduğunuzu ve ellerinizin ne ölçüde temiz olduğunu bilemezsiniz. Eğer bebeğiniz yeni doğmuş ise altını temizlemek için ıslak mendil yerine ılık su ile ıslatılmış pamuklu bez kullanın. Bu daha sağlıklı olacaktır. Her ne kadar bebekler için özel üretilmiş ıslak mendiller mevcut olsa da ciltleri henüz çok hassas olduğu için daha dikkatli davranmalısınız. Kız çocuklarının altını temizlerken silme işlemini önden arkaya doğru yapmalısınız. Bebeğinizin kalçasının ve bacaklarının da iyice temizlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Daha sonra yumuşak bir havlu ile kurutun. Islak kalması pişik oluşumuna neden olabilir.

Ona güven verin

Bebeğinizin bezini değiştirirken bebeğinizin düşme ihtimali olabilecek bir alanda olmamasına dikkat etmelisiniz. Gözünüzü ondan ayırmadan gerekli durumlarda bir elinizle tutarak güvenliğini sağlamalısınız. Bu şekilde davranarak aynı zamanda ona güven sağlamış olursunuz.

Ortam değişikliği

Bebeğiniz her bez değiştirme sırasında sorun çıkarıyorsa b u işlemi farklı ortamlarda yapmayı deneyebilirsiniz. Örneğin diğer odaya götürebilir, farklı bir yatak ya da koltuğun üzerinde deneyebilirsiniz. Bezini değiştirirken bulunduğu ortamdan hoşlanmadığı içinde huysuzluk yapıyor olabilir. Bunu deneme yöntemi ile tespit edebilirsiniz.

Hazırlıklı olun

Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce kaka yapmayı bitirdiğinden emin olmalısınız. Çünkü tam altını açtığınız esnada kaka yapmaya devam ediyor olabilir ve bu ortalığın kirlenmesine sebep olabilir. Yada oğlunuzun altını değiştirirken ansızın işemesini önlemek için penisinin etrafına bir bez koyabilirsiniz. Bu gibi durumlara karşı hazırlıklı olmanızda fayda var.

Size yardım edebilir

Bebeğinizin altını değiştirirken ona da bu konuda görevler verebilirsiniz. Örneğin ıslak mendil paketini ya da pişik kremini siz kullanıncaya kadar tutabilir. Bebeğiniz alt değiştirme konusunu anlayabilecek kadar büyüdüğünde siz temizleme işlemini tamamladıktan sonra ona da bir ıslak mendil verip altını temizleme sırasının onda olduğunu söyleyebilirsiniz. Böylece ilerleyen dönemlerde tuvalet alışkanlığı edinebilmesi için şimdiden adım atmış olursunuz.

Bezini değiştirmenize izin vermiyorsa

Genellikle bebeğinizde pişik problemi olduğunda bezini değiştirmenizi istemeyebilir. Canı acıdığı için dokunmanıza izin vermek istemez. Böyle durumlarda çok nazik davranın ve onu sakinleştirmeye çalışın.

Eğer çıplak kalmak istiyorsa

Bebekler bazen altını değiştirdikten sonra yeniden giyinmek istemezler. Çıplak kalmak istedikleri için sizden kaçmayı deneyebilirler. Böyle durumlarda eğer ortam bunun için uygun ise izin verin. Çünkü çocuklar vücutlarıyla ilgili merak içerisindedirler ve bu nedenle de çıplak olmaktan çok hoşlanırlar. Ayrıca vücudunun kısa bir süre havalanması pişik oluşumunu da önleyecektir.

Bebeğinizin altını değiştirme yöntemi

Öncelikle ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri hazırlayın. Bebek bezi, ıslak mendil, su ve pamuk, pişik kremi ve gerekli ise temiz kıyafetler.

Daha sonra bebeğinizi altına havlu ya da bir örtü sererek düz bir zemine yatırın. Bu şekilde hem bebeğiniz daha rahat edecektir hem de ortalığın kirlenmesini önleyebileceksiniz. Bebeğinizin altını rahatça değiştirebilmek için vücudunun alt bölgesindeki tüm giysileri çıkarın.
Kirli bezin bantlarını açmadan önce temiz bezi kirli bezin altına koyun.

Daha sonra bir elinizle bebeğinizi ayak bileklerinden tutarak biraz yukarı kaldırırken diğer elinizle kirli bezi çıkartın.

Sonrasında bebeğinizin kirli bölgelerini iyice temizlendiğinden emin oluncaya kadar silin.

Bebeğin kirli bezini kirli kısım iç tarafa gelecek şekilde iyice katlayın. Siz bu işlemi yaparken bebeğinizde altı yeniden bağlanmadan önce bir süre özgür kalmış ve rahatlamış hissedecektir.

Sonrasında temiz bebek bezinin kenarlarını açarak bebeğinizin belini saracak şekilde kapatın ve bantlayın. Bunu yaparken çok fazla sıkmamış ya da çok fazla bol bırakmamış olduğunuzdan emin olmalısınız. Her iki durumda da problem oluşturacağı için bu konuda çok dikkatli davranmalısınız.

Daha sonra bebeğinizin kıyafetlerini giydirebilirsiniz. Bebeğinizin altını değiştirme işleminiz bitmiştir. Şimdi bebeğinizi güvenli bir yere koyarak bez değiştirme alanını temizlemeye başlayabilirsiniz.
Bebeğinizin kirli bezini bir poşete koyarak çöpe atın. Bebek bezi çöplerinizi mümkün olduğunca evde çok fazla tutmayın.

Alt değiştirme sırasında kullandığınız gereçleri yerine kaldırın ve bir sonraki işlem için yine bir arada ve kolay ulaşılabilir olmalarına dikkat edin.

Son olarak hem bebeğinizi hem de kendi ellerinizi de yıkayın. Bez değiştirme esnasında bebeğinizin elleri de kendi vücuduna dokunup kirlenmiş olabileceği için onun ellerinin de temizlenmesine dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.