Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Dekorasyon / Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bebek bekleyen çiftleri en çok düşündüren konulardan biridir bebek odasının nasıl dekore edilmesi gerektiği. Moda trendleri sürekli değiştiği için bebek odası dekorasyonunda da sürekli bir değişim ve yenilik söz konusudur.

Renkler Artık Cinsiyetsiz

Uzun yıllardır kalıplaşmış olan kız bebek için pembe, erkek bebek için mavi renk tonları kullanmalı düşünceleri artık bir ölçüde ortadan kalkmış durumda. Renklerin cinsiyeti olmaz düşüncesi ile bebek odası dekorasyonunda ve bebek kıyafetlerinde artık cinsiyet ayrımı yapılmamaya başladı. Yada bu kalıpları henüz tam olarak kıramamış olanlar için her iki cins içinde uygun olan renk seçenekleri kullanılabilir. Örneğin; ıhlamur yeşili, somon, açık bej ve toprak tonları beyaz ile kombinlenerek hem kız hem de erkek bebek için kullanılabilir.

Ihlamur rengini duvarlarınızda kullanacaksanız, açık tonlarda hatta beyaz renkte mobilyalar tercih edebilirsiniz. Beyaz mobilyalar ile toprak tonlarında duvar boyasını da kombinleyebilirsiniz.

Pudra ya da somon tonlarında duvar boyası tercih etmişseniz, gri lake mobilyalar ile kombin oluşturabilirsiniz.

Bu renkler hem cinsiyet ayrımı yapmaz hem de bebeğiniz için huzurlu ve sakin bir ortam oluşturur.

Amerikan Country tarzı

Mobilya renklerinizi belirledikten sonra dolap kapaklarını da tercihinize göre panjurlu ya da çıtalı olarak seçebilirsiniz. Düz dolap kapakları yerine bu tarz seçimler yapmak bebek odanızın daha şirin görünmesini sağlayacaktır. Örneğin; son dönemlerde en çok tercih edilen Amerikan Country tarzında dekore ettiğiniz bir odanız var ise, dolap kapaklarında çıta kullanmanız daha güzel görünmesini sağlar. Özellikle de gri tonlarındaki mobilyalarda çıta çok hoş bir görüntü oluşturuyor.

Duvar Kağıdı

Bebek odası dekorasyonunda duvar kağıdı oldukça sık tercih edilmektedir. Ancak duvar kağıdı seçiminde bebeğin sağlığına zarar vermeyecek özellikte duvar kağıtlarının kullanılmış olmasına çok dikkat etmelisiniz.

Perde ve Halı

Perde ve halı seçiminde antialerjik ve hav bırakmayan ürünler olması bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Renk seçimi konusunda bebek odasının genel renkleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin; toprak tonlarında dekore ettiğiniz bebek odasında yeşil tonlarında bir perde ve halı kullanabilirsiniz.

Aydınlatma

Aydınlatma olarak bebeğinizin gözlerini çok yormayacak seviyede bir ışık türü seçilmelidir. Duvarlarda yada mobilyalarda minik ışıklı objeler tercih edilerek, bebeğiniz uyurken sadece bunları kullanıp gece lambası görevi görmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ortam daha hoş görünmüş olur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.