Bebeklerde Gaz Oluşumunu Sağlayan Yiyecekler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeklerde Gaz Oluşumunu Sağlayan Yiyecekler
Bebeklerde Gaz Oluşumunu Sağlayan Yiyecekler

Bebeklerde kolik ve gaz sancısı çok sık rastlanan durumlardır. Bir çok anne bu problemleri yaşamaktadır. Emzirme döneminde annenin beslenme şekli bebekte gaz sancılarına yol açabilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde gaz problemi hazır mama ile beslenen bebeklere oranla daha azdır. Hazır mama ile beslenen bebeklerde hem gaz problemi daha çok yaşanır hem de kusma eğilimi daha fazladır.

Hem kalori hem de protein açısından anne sütü bebek için daha faydalıdır. Hatta yeni doğum yapmış bir anne ile bebeği 3 aylık olmuş bir annenin sütünün içeriği bile birbirinden çok farklıdır. Anne sütü bebeğin ihtiyacı doğrultusunda kendiliğinden içerik değiştirir. Bebeğin bağırsak düzeni yada enzimlerinin gelişimi bile anne sütünün içeriğinde değişikliğe yol açan etkenlerdir. Bu durumu asla bir hazır mama ile sağlamak mümkün değildir.

Bebeğinizi verebileceğiniz  kadar anne sütü ile beslemeye çaba göstermelisiniz. Emzirmekten sıkılmak yada göğüslerin deforme olacağı düşüncesi ile bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmak çok yanlıştır.

Ama sütünüzün yeterli olmadığı durumlarda eğer ek besine başvurmak zorunda iseniz mutlaka bebeğiniz gaz sorunu, kaka durumunu, kolik ağlamalarını tespit edip mamanın etkilerini değerlendirmeli gerekirse mama değişikliği yapmalısınız.

Normal süreçte ilk 6 ay anne sütü dışında bir şeye başvurmanıza gerek yok. 6 aydan sonra bebeğin kilo ve gelişim durumuna göre ek besinlere geçilir. Bu şekilde bir gidişat sağlanırsa bebekte kolik ağlamalar ve gaz sancıları çok az görülür.

Annenin beslenme şekli ile bebeğin gaz problemi arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Emziren anne bu süreçte beslenme şekline çok dikkat etmelidir. Yeterli sıvı tüketmesi, kendini aşırı yormaması, yeterli kalori alması hatta bebeğini sık sık emzirmesi bile anne sütünü artıran faktörlerdir.

Anne yediği besinlerden sonra bebeğini emzirdiğinde çok iyi gözlemde bulunmalıdır. Eğer bebeğin kolik ağlamaları bazı besinlerden sonra oluşuyorsa annenin bu yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Emziren anne çok fazla çay ve kahve gibi kafein içerikli içecekler tüketmemelidir. Fındık ve fıstık gibi kuruyemişlerden de uzak durmalıdır.

Ayrıca çikolatada bebeklerde kusma eğilimini artırır ve gaz oluşumuna yol açar.

Emziren anne inek sütünden de uzak durmalıdır. Çünkü inek sütü de gaz yapıcı özelliğe sahiptir.

Sucuk, salam, sosis gibi besinlerden de uzak durmakta fayda var. İçeriğinde katkı maddesi olan yiyeceklerden de tüketilmemelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.