Bebeklerde Sümüksü ve Balgamlı Kaka Problemi

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeklerde Sümüksü ve Balgamlı Kaka Problemi
Bebeklerde Sümüksü ve Balgamlı Kaka Problemi

Yeni doğanlarda ve bebeklerde kaka hiçbir zaman katı kıvamda olmamalıdır. Bebeğin kakasının cıvık bir kıvamda olmasına dikkat edilmelidir. Fakat bebeğin kakasındaki balgam ve sümüksü kıvam kakadan daha dikkat çekici ise bu bir sorundur ve bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yeni doğan ve 6 aydan küçük olan bebeklerde kaka rengi hardal ya da altın sarısı olmalıdır. Kaka cıvık bir kıvamda olmalıdır ve içerisinde balgam miktarı hiç ya da çok az olmalıdır. Bebeklerin yuttuğu balgam nedeni ile çok az miktarda kakasında balgam olması normal karşılanır. Fakat balgam miktarı kakanın önüne geçiyorsa bu bir soruna işarettir.

Balgamlı kaka neden olur?

Emzirme döneminde anne inek sütü tüketiyorsa ve bebeğinde inek sütü proteinine karşı alerjisi varsa bu balgamlı kaka oluşumuna sebep olabilir.

Bebekte enfeksiyon mevcutsa ateş, kusma gibi durum bozukluklarına sebep olur ve bu süreçte balgamlı kakada görülebilir.

Bebekte üst solunum yolu veya akciğer enfeksiyonu oluşmuşsa bu dönemde geçici olarak balgamlı kaka oluşabilir. Birkaç gün içerisinde düzelebilecek bir durumdur.

Bağırsak enfeksiyonu durumu mevcutsa eğer balgamlı kaka görülür. Böyle bir durumda sorun şiddetini artırarak devam eder.

Sümüksü kaka neden olur?

Bebeklerde bazı dönemlerde sümüksü kaka görülmesi normal bir durumdur. Ama bu sürekli devam eden bir problemse mutlaka doktora başvurmalı ve sebebi araştırılmalıdır.

Balgamlı kakada olduğu gibi sümüksü kakada inek sütü proteinine karşı alerjiden kaynaklanıyor olabilir.

Bağırsaklarda enfeksiyon olması sümüksü kaka belirtisine yol açabilir.

Üst solunum yollarındaki rahatsızlıklar sümüksü kaka görülmesini sağlayan etkenlerdendir.

Bebek herhangi bir enfeksiyondan dolayı ilaç kullanıyorsa bu ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir.

Bebek 6 aydan büyükse ve ek gıdaya geçilmişse glüten alerjisinden kaynaklanıyor olabilir.

Balgamlı kaka durumu her zaman ciddi bir sorunun işareti olduğundan dolayı çok dikkat edilmelidir. Ancak sadece 1 ya da 2 kez sümüksü bir kaka görülüyor ve sonra problem ortadan kalkıyorsa çok önemsenecek bir durum yok demektir. Yada belirttiğimiz durumlar söz konusu iken oluşuyorsa bu balgamlı ya da sümüksü kaka problemi geçici bir durumdur diyebiliriz. Fakat bu sürekli devam eden bir durumsa mutlaka doktora danışmalısınız.

Doktora gitmeniz gerektiğini nasıl anlarsınız?

Bebeğinizin her kakası hafifte olsa sümüksü kaka ise

Bebeğiniz sürekli karın gerginliği yaşıyor ve durmadan ağlıyorsa

Sümük kakadan daha yoğun olmaya başlamışsa

Bebeğinizde ateş, kusma, durum bozukluğu gibi durumlar görülmeye başlamışsa mutlaka bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Balgamlı ve sümüksü kaka sorununu nasıl çözeriz?

Öncelikle annenin inek sütü içmeyi bırakması gerekmektedir. Balgamlı kakaya neden olabilecek ilk etkenin bu olduğu düşünüldüğünden dolayı önlem açısından annenin inek sütü içmemesi şart.

Keçi sütü de benzer bir etkiye yol açabileceği için onunda annenin beslenme listesinden çıkartılması gerekebilir.

Bazen annenin sığır eti tüketiyor olması bile bu soruna yol açabildiği için buna da dikkat edilmesi ve tüketilmemesi gerekmektedir.

Bebeğe anne sütüne ilave olarak hazır mamada veriliyorsa bu mamadan da kaynaklanıyor olabileceği düşünülerek farklı bir mama ile değiştirilebilir.

Durum süreklilik arz ediyorsa doktora başvurmalı ve ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Bebek ek gıda dönemine geçiş yapmışsa glütensiz besinler tercih edilmeli. Hala emzirme döneminde iseniz anne glütensiz beslenmeye dikkat etmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.