Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlanmalıdır?
Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Doğdukları andan itibaren bezlenmeye alışsalar da, sağlıklı bir tuvalet eğitimi verildiğinde bebekler çok çabuk uyum sağlarlar. Yeter ki bunun için uygun zaman ve mekanda eğitim verilmeye çalışılsın. Çünkü tuvalet eğitimi yanlış zaman ve mekanda verilirse, bu hem bebek hem de anne için kötü bir tecrübe olacaktır. Aynı zamanda bu süreç bebekte olumsuz kalıntılar bırakabilir. O nedenle çok dikkat edilmesi gereken hassas bir dönemdir.

Annenin Bu Sürece Hazır Olması

Tuvalet eğitimi her ne kadar bebeğe verilecek olsa da bu eğitimi verecek olan annenin rolü ilk etapta daha önemlidir. Bu nedenle annenin maddi ve manevi olarak kendini bu sürece hazır hissetmesi çok önemlidir. Örneğin tuvalet eğitimi için şartlar uygun olduğu halde annenin içinde bu konuda korku varsa ya da o dönem bir hastalık geçiriyorsa tuvalet eğitimine başlamamasında fayda vardır. Bebeğe tuvalet eğitimi vermeden önce bu konudaki uzmanların önerilerini dinleyip ya da bu konuda eğitici kitaplar okuyup bilgi edinmesi gerekir. Ve hepsinden önemlisi annenin kendisini bu konuda hazır hissetmesi gerekmektedir. Çünkü annenin tedirginliği, kararsızlığı ya da korkusu bebeği de etkileyip olumsuz sonuçlara neden olacaktır.

Bebeğin Bu Sürece Fiziki Olarak Hazır Olması

Bebeğin tuvalet eğitimine başlayıp başlamayacağına annesi karar verebilir. Bebeğin gelişim sürecini çok iyi gözlemleyip bu konuda karar verebilecek kişi olduğu için çevredekilerin ne dediğinin bir önemi olmamalıdır bu süreçte. Çünkü aile yakınları ya da akrabalar bu konuda “ne zaman alıştıracaksın” diye baskı yapmaya başlamış olabilir. Ama önemli olan anne ve bebeğin buna hazır olması çevredekilerin değil. Bu bilmeniz gereken en önemli detay. Yani sırf başkaları yönlendiriyor diye bu sürece girmeniz olumlu bir sonuç elde etmenize engel olabilir.

Çocuğun fiziksel olarak tuvalet eğitimine hazır olduğu kararına annenin gözlemleri sonucu varılır. Fiziksel hazırlık bebeğin kaslarının gelişiminden anlaşılır. Örneğin bezlenen bebek eğer tuvalet pozisyonunda rahatlıkla oturabiliyor ise bu onun bacak kaslarının güçlendiğine ve tuvalet eğitimine hazır olduğuna işaret eder. Tuvaletini bezine yaparken tuvalet pozisyonda oturuyorsa, tuvalet eğitimine başlama zamanınız gelmiş demektir. Bunun yanı sıra bebeğiniz bezinden rahatsız oluyor ve tuvaleti geldiği zaman bunu size haber veriyorsa bedensel olarak bu sürece hazırlandığının kanıtıdır.

Bebeğin Bu Sürece Psikolojik Olarak Hazır Olması

Bazen bebekler tuvaletten korkabilir. Bunun nedeni ise daha önce görmediği bir alan ve yapmadığı bir işlem olmasıdır. Ve korkuyor olması çok doğaldır. Hatta bazı bebekler bu konuda aşırıya kaçabilir ve sürekli ağlayıp itiraz edip bu süreci istemediğini belirtir. Böyle durumlarda anne tuvalet eğitimi için acele etmese daha iyi olur. Çünkü bu bebek için daha sağlıklıdır. Zorla eğitilmeye çalışılması onun ruh sağlığını etkileyebilir. Fakat yine de ilk baştaki korkularını yenmesi için annenin bu konuda onu rahatlatıcı şeyler yapması gerekir. Bu şeylerde tamamen anne ile bebek arasındaki iletişimle ve bebeğin zevkleri ve alışkanlıklarıyla alakalıdır.

Tuvalet Eğitimi İçin Uygun Yaş Kaçtır?

Her bebeğin gelişimi birbirinden farklıdır. Fiziki ve psikolojik gelişimi farklılık gösteren bebeklerin doğal olarak tuvalet yaşı da aynı olmayacaktır. Örneğin bazı bebeklerin 1,5-2 yaşlarında kas ve kemik gelişimi yeteri kadar tamamlanmışken, bazı bebeklerde bu süreç 3 yılda tamamlanır. Bu nedenle burada görev tamamen anneye düşer. Yani bir başkası çocuğunu 2 yaşında tuvalete alıştırdı diye diğer annede o yaşta alıştırmak istememeli. Kendi çocuğunun gelişimini gözlemlemeli ve buna hazır olup olmadığına karar vermelidir. Sizin çocuğunuz hangi yaşta hazır olursa işte o yaş ideal yaştır.

 

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.