Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı
Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı

Yeni doğan bebeklerin 3’te 2’sinde yeni doğan sarılığı görülmektedir. Bu kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlık ancak yine de rahatsızlık sürecinde ciddi problemlere de yol açabilme riski mevcut. Genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmekle birlikte annenin hamilelik sırasında yetersiz beslenmesi bebeğin erken ya da geç doğmuş olması gibi etkenlerde yeni doğan sarılığına sebep olabilmektedir.

Bebek anne karnında iken çok düşük miktarda oksijen alabilmektedir. Bundan dolayı kemik iliği çok daha fazla çalışır ve alyuvar üretir. Doğduğunda bebeğin vücudundaki bu fazladan üretilmiş alyuvarlar dışarı atılmaya çalışılır. Bu süreç doğumdan sonra birkaç gün sürebilir. Eğer bu süreçte yeni doğan sarılığının belirtilerini fark etmişseniz hiç telaş yapmadan ama acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Yeni doğan Sarılığının Belirtileri Nelerdir?

Kanda bulunan bilirubin adlı maddenin değerlerinin yükselmesi durumunda yeni doğan sarılığı ortaya çıkar. Yeni doğmuş olan bebeğin yanaklarının içi derisi, gözün beyaz kısmı gibi bölgelerde bu madde birikir ve sarılık oluşturur. Kanda bulunan bu bilirubin maddesinin yükselmesi cilde sarı bir renk verir. Yeni doğan sarılığı çoğunlukla doğumdan 2 gün sonra başlar ve gün geçtikçe sarılık durumunda artış gözlenir. Yaklaşık 15 gün kadar sürebilir. Ve kendiliğinden yavaş yavaş azalıp yok olur.

Sararma önce yüz bölgesinde başlar daha sonra boynundan karnına doğru iner. En son bacak bölgesinde görülür. Bebeğin gözlerinin beyaz olası gereken kısımları sararmış olarak görülür. Yeni doğan sarılığına karşı bebeğinizi çok iyi gözlemlemelisiniz.

Eğer renk tonundan bunu tam olarak anlayamıyorsanız bir diğer yöntem ise bebeğinizin burnuna parmağınızla hafifçe bastırmaktır. Eğer parmağınızı bastırıp çektiğinizde o bölgede sarılık belirtileri varsa yeni doğan sarılığı teşhisi koymanız daha da kolaylaşmış olur. Bunu fark ettiğinizde acilen doktora başvurmalısınız.

Yeni Doğan Sarılığının Çok ilerlemesi Nasıl Etkilere Yol Açar?

Eğer bilirubin seviyesi çok yükselmişse yeni doğan sarılığı ileri seviyeler ulaşmış demektir. Bebeğiniz beslenmeyi azaltıp daha çok uyumaya başlar. Hatta hiç emmek istemeyebilir. Eğer yeni doğan sarılığını zamanında fark edip doktora başvurmazsanız bu durum bebeğinizin beynini bile etkileyebilir. Bebeğinizin ağlaması daha tiz bir tonda olur. Başını sürekli geriye doğru atar ve buda bebeğinizin havale geçirdiğinin göstergesidir. Yeni doğan sarılığında önlem alınmadığı takdirde bebeklerde zeka ve motor gelişiminde gerileme ya da işitme ve görme kaybı gibi büyük sıkıntılara yol açabilir.

Yeni Doğan Sarılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi yöntemi bebeğinizin kaç günlük olduğu ile ve kaç kilo olduğu ile alakalı olarak değişkenlik gösterebilir. İlk önce kan testi yapılır ve bilirubin oranı seviyesi tespit edilir. Bilirubin seviyesinin durumuna göre tedaviye gerek olup olmadığına doktorunuz karar verir. Riskli olmayan durumlarda yeni doğan sarılığı yaklaşık 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bilirubin seviyesi yüksek olmadığı durumlarda endişelenecek bir şey söz konusu değildir ancak yinede bu süreç doktor gözetiminde takip edilmelidir.

Eğer bilirubin seviyesi yüksek çıkmışsa be düşmüyorsa Fototerapi adı verilen özel bir dalga boyu ile ışık yayan lambaların altında ışık tedavisi uygulanır. Fototerapi sayesinde bilirubinin idrar yolu ile dışarıya atılması sağlanır.

Eğer bilirubin seviyesi kan uyuşmazlığından dolayı oluşmuşsa bebeğin kan değişimi yapılması gerekebilir.

Sarılık sürecinde anne sütü de çok etkilidir. Bebeği mümkün olduğunca emzirmelisiniz. Bebek doğduğu andan itibaren anne sütü alabiliyorsa sarılığa yakalanma riski o ölçüde azalmış oluyor.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.