Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeklerde Yürüteç Kullanımı
Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

Geçmiş nesil için yürüteç olmazsa olmazlardan biriydi. Ancak günümüzde uzmanlar tarafından tavsiye edilmemekte. Hatta bazı ülkelerde tamamen piyasadan kalkmış durumda. Neredeyse hepimizin bu yürüteçler sayesinde yürümeyi öğrenmiş olmasına karşı şimdi neden bu konudaki görüşler değişti?

Uzmanlar yürüteçlerin çocukların kaza yapma riskini fazlalaştırdığını söylüyor. Çünkü çocuklar yürüteçle istedikleri yere gitme imkanı sağlıyor ve tekerlekleri sayesinde istedikleri kadar hızlanabiliyorlar. Bu nedenle yürüteç kullanan çocukların büyüklerin gözetiminde olmaları şart. Özellikle evinizde merdiven varsa buradan düşebilmeleri söz konusu olduğundan dolayı çok tehlikeli.

Çocuklar yürüteç ile kolayca hareket sağladığı için ilk adımlarını öğrenmek için çabalamaya gerek duymuyor. Kendi başına dengede durma ihtiyacı hissetmediği için yürümeyi geciktirmiş oluyor. Bacak ve kolların gelişimi açısından olumsuzluk yaratıyor.

Bir diğer sorun ise yürüteç kullanan çocukların yürütecin ilerleyebilmesi için parmak uçlarında yürümeleri ve yürüteci ittirmeleri gerekmekte. Buda bacak kaslarının doğru çalışmamasına neden oluyor. Kaslar güçlenmediği gibi çocuklar yürümenin parmak uçlarında yapılan bir eylem olduğunu sanıyorlar. Normal yürüme aşamasına geçtiklerinde de bu alışkanlığı sürdürüp parmak uçlarında yürümeye çalışıyorlar. Ve onlara doğru olanı öğretmek daha uzun zamana sebep oluyor.

Normal bir şekilde yürümeyi öğrenen çocuk sık sık dengesini sağlayamadığı için düşmek durumunda kalır. Ama yürüteç sayesinde hiçbir şekilde düşme ihtimali olmuyor. Bu bir açıdan bize güzel bir şeymiş gibi görünse de aslında çocuk düşme durumuyla başa çıkabilmeyi ve dengesini nasıl sağlaması gerektiğini öğrenememiş oluyor. Buda tabii ki çocuğun gelişimi açısından olumsuz bir duruma yol açmış oluyor.

Ayrıca kalça yapıları daha tam gelişmediği için vücut ağırlığının yürüteç yüzünden kalçaya yüklenmesi de çocukların kalça yapılarının olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

Yürüteç sayesinde evdeki eşya ve aksesuarlara istediği gibi ulaşma imkanı sağlayabilmesi istenmeyen kazalara da sebebiyet verebilir.

Bebeğiniz yürüteç içerisinde kendini kısıtlı bir alana maruz kalmış gibi hissederek bunalabilir. Ve bu da çocuğunuzun psikolojisini olumsuz etkiler.

O yüzden yürüteç kullanacaksanız bile bunu sürekli değil küçük zaman dilimlerinde yapmanız daha faydalıdır. Ayrıca 8. aydan önce bebeklerinizi yürütece koymamanız gerekmektedir. Henüz kas ve kemik yapıları çok narin olduğundan dolayı zarar görebilir. Ve yürüteç kullanırken mutlaka bebeğinizin yanında onu gözlemliyor olmalısınız.

Ayrıca bebeğinize aldığınız yürütecin oturma kısmının rahat olmasına, bebeğiniz oturduğunda ayaklarının yere tam basıyor olmasına çok dikkat etmelisiniz. Ön panel kısmında oyuncak ve eğitici objelerin olması aynı zamanda çocuğunuzun yürüteçte iken sıkılmamasını ve eğitici aktiviteler de bulunmasını sağlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.