Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?
Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bebeklerin tırnakları biz yetişkinlere göre daha ince ve yumuşak olduğu için kesme işlemi sırasında çok dikkatli olmalısınız.

Tırnak kesimi de bebek bakımı konusunda en önemli şeylerden biridir. Bu nedenle haftada bir el tırnaklarını, ayda bir ise ayak tırnaklarını kesmeniz gerekir. Yeni doğan bebeğinizin tırnaklarını kesmek sizi tedirgin edebilir ve korkutabilir. Ama doğru kesim yöntemlerini bilirseniz bu hiç de zor bir işlem değildir.

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için en iyi zaman banyo sonrası ya da bebeğiniz uyuduğu zamanlardır.

Eğer bebeğinizin tırnaklarını banyo sonrası kesmek istiyorsanız çok doğru bir karar vermişsiniz demektir. Bebeğinizi öncelikle rahat bir yere yerleştirin. Yada bu konuda birinden yardım isteyip bebeği tutmasını sağlayabilirsiniz. Hatta bu işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin dikkatini bir oyuncağa ya da nesneye yönlendirerek tırnaklarını kesmeye başlayabilirsiniz.

Eğer bebeğinizin tırnaklarını uyanıkken kesmek istiyorsanız çok daha dikkatli davranmalısınız. Parmaklarını sıkıca tutarak yaralanma ve kazalar için önlem almalısınız. Bebeğiniz uyanıkken sık sık elini kapatmak isteyeceği için yine bu konuda birinden yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebeğinizin tırnaklarını kesme işlemi bittikten sonra mutlaka bebek törpüsü ile tırnaklarını pürüzsüzleştirmelisiniz. Bu bebeğinizin sivri uçlu tırnaklarla kendini çizip yaralamasını engelleyecektir.

Bebeğinizin ayak tırnaklarını kesmek el tırnakları kesmekten daha kolay bir işlemdir. Ama yine de çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Kesme işleminden sonra yine bebek törpüsü ile tırnakları pürüzsüzleştirmelisiniz.

Bebeklerin henüz yeterli kas kontrolü olmadığı için tırnakları uzun olduğu zaman kendi vücudunu yaralayabilmeleri mümkündür. Bu nedenle düzenli olarak tırnakları kesilmelidir.

Bebeğin tırnaklarını güvenli bir şekilde kesmek için bebeklere özel üretilen ucu yuvarlak olan ve çok keskin olmayan tırnak makaslarını ve yine bebekler için özel üretilmiş yumuşak tırnak törpüsünü kullanmalısınız.

Tırnak kesimi esnasında yanlışlıkla bebeğinizin parmaklarına ya da yumuşak derisine zarar verme ihtimaliniz söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda steril bez ya da gazlı bez ile yaraya müdahale edebilirsiniz. Pamuk bebeğinizin cildine yapışabileceği için bu gibi kazalarda kullanılması doğru değildir.

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için kesinlikle yetişkinler için olan tırnak makaslarını ya da törpüleri kullanmamalısınız.

Bebeğinizin tırnaklarını daha kolay kesebilmek için onun neşeli olduğu zamanları tercih etmenizde fayda var. Hasta ya da huysuz olduğu günlerde tırnak kesme işlemini zorlaştırabilirler.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.