Besin Değerlerini Öldüren Hatalar

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Besin Değerlerini Öldüren Hatalar
Besin Değerlerini Öldüren Hatalar

Vücudumuzun yapı taşlarından ve olmazsa olmazlarından biride vitaminlerdir. Vitaminlerin büyük bölümünü besinler vasıtasıyla vücudumuza alırız. Sebze ve meyveler bu besinlerin en büyük bölümünü kapsamaktadır. Durum böyle olunca sebze ve meyvelerden en yüksek kalitede verim alabilmek için elimizden geleni yapmamız gerekmektedir.

Vitaminler yaşamımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için gerekli olan çok küçük miktarları ile hücre metabolizmasında önemli tepkimeleri uyarmakta olan organik bileşiklerdir. Vitaminlerin bir kısmı vücut tarafından üretilse de çoğu vücut tarafından yapılamadığı için besinler yolu ile alınması gerekmektedir. Bir kısmını çiğ olarak, bir kısmını da pişmiş olarak tükettiğimiz bu besinler ile vitamin ihtiyacımızı karşılarız. Ancak bu hazırlama ve pişirme süreçlerinde bazen besinlerin vitaminlerinin kaybolmasına sebep oluruz. Ve vücudumuza olan faydasını azaltmış ya da yok etmiş olabiliriz.

Yiyeceklerin Vitaminlerini Nasıl Koruyabiliriz?

Sebze ve meyvelerden gerekli miktarda yarar sağlayabilmemiz için yıkama, hazırlama ve pişirme aşamalarında birçok kurala dikkat etmemiz gerekiyor. Aksi halde yararları kaybolmuş oluyor. Ve biz sadece karın doyurduğumuz için o besini tüketmiş oluruz.

Peki, sebze ve meyvelerin besin değerlerinden yüksek oranda faydalanmak için neler yapmalıyız?

Sebze ve meyveleri yıkama aşaması

Sebze ve meyvelerin içinde bulunan bazı vitaminler su il teması halinde çözünür. Bu sebeple sebze ve meyveleri yıkarken şiddetli akan suyun altında çok uzun süre tutulmamalıdır. Hızlı bir şekilde akan su, besinlerin yüzeyinde oksijen kaybına neden olarak besin değerinin düşmesine neden olur. Ayrıca sebze ve meyveleri kabuklarını soymadan ya da doğramadan yıkamalısınız. Kabuğu soyulduktan sonra su ile temas etmeleri vitaminlerinin azalmasına yol açar.

Sebzeleri parçalama ve doğrama işlemi

Sebzeler doğrama ve parçalama işlemini pişirmeden hemen önce yapmalı ve bu şekilde çok bekletmemelisiniz. Parçalama işlemini mümkün olduğunca elle yapmalısınız. Bıçak kullanmanız gerekmediği sürece sebzelerle temasında kaçınmalısınız. Sebzeleri parçalara ayırırken olabildiğince büyük parçalar halinde yapmalısınız. Bıçak teması ne kadar fazla olursa vitamin kaybı da o kadar çok olur.

Tencerenin kapağını kapatın

Sebze ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağı kapalı olmalıdır. Çünkü bu şekilde yemek buharı kaybolmaz ve yemek daha kısa sürede pişer. Sebzeler pişirilirken tencereye çok fazla su konulmamalıdır. Vitamin kaybını önlemek için az suyla ya da buharda pişirilmelidir.

Sebze ve meyveleri çiğ tüketin

Sebze ve meyveler mümkün olduğunca az pişirmeli hatta diri kalmasını sağlamalısınız. Çünkü B ve C vitamini ısıyla temas edince etkinliklerini kolayca yitirirler. Ispanak, brokoli, karnabahar, lahana, bamya, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri 10 dakikadan fazla pişirmemelisiniz. Taze fasulye için de 20 dakika yeterli bir süredir. Düdüklü tencerede pişirmek vitamin kaybını önlemek için en sağlıklı yöntemdir.

Pişirme sularını dökmeyin

Sebze, makarna ve kuru baklagillerin pişirme sularını dökmeyin. Bu pişirme sularını daha sonra çorbalarda, yemeklerde veya soslarda kullanabilirsiniz. Suyun içindeki vitaminlerin kaybını önlemiş ve başka bir yemekte de değerlendirmiş olursunuz.

Yemeği soda ile pişirmeyin

Sebzeleri pişirirken soda eklememelisiniz. Çünkü pişirme esnasında eklenen soda, sebzelerin daha yeşil bir renkte olmasını sağlasa bile vitamin kaybına neden olur.

Sebze ve meyvelerin kabuklarını soymayın

Meyveleri mümkün olduğunca kabukları ile beraber tüketmeye çalışın. Eğer kabuklarının soyulması gerekiyorsa da mümkün olduğunca ince soymalısınız. Çünkü sebze ve meyvelerin dış yaprakları, kabuğu veya kabuğun hemen altındaki kısımlarında birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Sebze ve meyvelerin iç kısımlarında vitamin ve mineral oranı daha azdır.

Yoğurdun suyunu atmayın

Yoğurdun suyunu çoğumuz sevmez ve süzer ancak bu çok da doğru bir davranış değildir. Çünkü bu içerisinde biriken B2 vitamininin kaybına neden olur. Bu nedenle bu suyu ekmek mayalandırma, bisküvi, pasta ve çorba yapımında değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.