Beslenme Biçiminin Psikolojinize Etkisi

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Beslenme Biçiminin Psikolojinize Etkisi
Beslenme Biçiminin Psikolojinize Etkisi

Beslenme şeklimiz psikolojimiz ile doğru orantılıdır. Bu nedenle kendimizi daha iyi hissedebilmemiz için beslenme biçimimize çok dikkat etmeli ve iyi hissettiren gıdaları tercih etmeliyiz.

Özellikle pandemi dönemi devam ederken beslenmenin önemi üzerinde daha fazla durmalıyız. Karantina dönemlerinde birçok kişi yaşadığı stresten, uyku düzeninin bozulmasından kaynaklı sağlıksız beslenmeye yönelmiş durumda. Bu olumsuz etkenler yüzünden zayıflayan bağışıklık sistemini vitamin ilaçlarından destek alarak güçlendirmeye çalışıyorlar. Oysaki bağışıklığı güçlendiren en doğal çözüm sağlıklı beslenme biçimini kendimize yaşam tarzı olarak belirlemektir. Doğal gıdalardan aldığımız vitaminler sayesinde ekstra vitamin ilaçlarına zaten ihtiyacımız kalmayacaktır.

Sağlıklı beslenme biçimi fiziksel olarak bize yarar sağladığı gibi aynı zamanda zihinsel olarak da birçok olumlu etkiye yol açar. Zihinsel olarak ne kadar sağlıklı bir birey haline gelirsek yaşanan olumsuz durumlarla, stres, kaygı, belirsizlik gibi etkenlerle başa çıkmamız o kadar kolaylaşır.

Uyku bozukluğu problemimiz varsa bu bile sağlıklı besinler tüketerek aşılabilir. Çünkü aldığımız gıdalar melatonin, serotonin hormonlarını da büyük ölçüde etkilemektedir.

Kendimizi iyi hissettiren gıdalar hangileridir?

Yulaf, badem, yumurta, muz, tam tahıllı yiyecekler ve kırmızı meyveler özellikle her gün beslenme programınızda bulunması gerekenler arasındadır.

Haftada en az 2 kez tüketilecek olan omega-3 içerikli balıklar kendinizi iyi hissetmenize büyük ölçüde fayda sağlar. Izgara veya fırınlanmış şekilde tüketebilirsiniz.

Triptofan aminoasidinin üretimini artırmaya yarayan süt ve süt ürünlerinin tüketimi de uyku sorunu yaşayanlar için doğal bir çözüm önerisidir. Uyku düzeni sağlandığında otomatikman kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız.

Sağlıksız beslenme başta obezite olmak üzere diyabet ve kalp hastalıkları gibi çeşitli kronik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu gibi kronik rahatsızlıklarda dışarıdan gelen beklenmedik virüs ve mikroplar açısından daha savunmasız olmanıza ve yakalandığımız hastalıkları daha ağır atlatmanıza sebep olur. Bu sebepten beslenmemize çok önem vermeliyiz ve bağışıklığımızı güçlü tutmaya çalışmalıyız.

Yediğimiz besinler bağışıklık sistemi organımız bağırsakta yararlı bakterilerin varlığında da büyük etki göstermekte. B6,B12,A,E,C vitaminleri ile çinko ve demir içeren besinler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Şuan hala devam etmekte olan Covid-19 hastalığına karşı bağışıklığımızın güçlü olması ve savunma mekanizmamızın yüksek olması için D vitamininin etkisi çok büyüktür. D vitamini oranı vücudumuzda ne kadar fazla olursa hastalıklara karşı o denli direnç gösterebiliriz.

Solunum ve akciğer rahatsızlığı geçiren kişilerde D vitamini oranında ciddi anlamda düşüş gözlenmektedir.

Vitamin ve mineral ihtiyacımızı mümkün olduğunca doğal yollarla besinlerden almaya özen göstermeliyiz. Sağlıklı bir şekilde beslenmenize rağmen vitamin ve mineral eksikliği yaşıyorsanız ancak doktor tavsiyesi ile ilaç takviyesi çözümüne başvurmalısınız. Arkadaş tavsiyesi ya da reklamlar vasıtası ile ismini öğrendiğiniz her vitamin ilacını gelişigüzel bir şekilde tüketmek çokta doğru ve sağlıklı bir davranış şekli değildir.

Vitamin ve mineral içerikli besinler

Yumurta, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, balık ve hindi bağışıklık sistemi için gerekli olan vitamin ve mineral deposudur.

E vitamini içerikli besinler

Avokado, fıstık, badem ve ay çekirdeği E vitamini içeriği açısından zengin besinlerdir.

Antioksidan içerikli besinler

Pancar, kivi, karnabahar, sarımsak, brokoli, soğan, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller savunma mekanizmamız için antioksidan sağlayan besinlerdir.

Kendinizi daha iyi hissetmeniz için beslenme konusunda nelere dikkat etmelisiniz?

Tüketilen sebze ve meyvenin mümkün olduğunca farklı renklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü tabaklarınız ne kadar çok renkli olursa antioksidan, vitamin ve mineral ihtiyacınızı o kadar çok sağlayabiliyorsunuz demektir.

Haftada en az 1 ya da 2 kez fırında ya da ızgarada pişmiş şekilde palamut, uskumru, sardalya, hamsi ve çinekop gibi balıklar tüketmelisiniz. Omega-3 açısından bu balık türlerini tüketmek çok faydalıdır.

Su tüketimi de çok önemlidir. Her gün vücut ağırlığınızla orantılı olarak kilo başına 30 ml su tüketimi sağlık açısından çok faydalıdır.

Öğün atlamamaya özen gösterin. Mutlaka düzenli beslenme saatleriniz olmalı.

Paketli ürünleri mümkün olduğunca tüketmemeye özen gösterin

Doktor tavsiyesi olmayan, bilimsel verilere dayalı olmayan bitkisel kürler ya da karışımlar gibi gıda takviyelerinden uzak durmalısınız.

Egzersiz ve fiziksel aktiviteleri ihmal etmemeli yaşamınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

Dengeli ve düzenli bir uyku ile yeterli derecede uyku ihtiyacınızı karşılamış olduğunuzdan emin olmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.