Beslenme Saatinin Önemi

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Beslenme Saatinin Önemi
Beslenme Saatinin Önemi

Sebze ve meyvelerin sağlığa olan faydalarını biliyoruz. Fakat doğru zamanda ve doğru ölçüde tüketilmediğinde bu faydaların zarara dönüşebileceğini biliyor muyuz?

Bugün ki yazımızda hangi besini hangi saatte tüketmenin daha doğru olduğu konusunda size bazı bilgiler vereceğiz.

Muz

Muz içerdiği yüksek şeker oranından dolayı sabahları tüketildiğinde ilk başta enerjik hissetmenizi sağlasa da birkaç saat geçtikten sonra kendinizi yorgun ve acıkmış hissetmenize sebep olacaktır. Bunun eğer bağırsak fonksiyonlarınız zaten hassas ise sabah aç karnına muz yemek ishale sebep olabilir. Bu nedenle sabah saatleri için çok uygun bir meyve değildir. Ama yine de yemek isterseniz fıstık ezmesi ile birlikte tüketmenizde yarar vardır.

Kahve

Sabahları daha kolay uyanabilmek ve güne başlayabilmek için birçok insan kahve içer. Fakat bu oldukça zararlıdır. Kahvaltı yapmadan önce kahve tüketilmesi vücudunuzun kafeine karşı duyarlılığını artırmasına sebep olmaktadır. O nedenle kahve içmek için öncelikle kahvaltı yapmanız daha doğrudur.
Ayrıca gece geç saatlerde kahve tüketilmesi de uykusuzluk problemine yol açabilir.

Şeker

Şekerli ve tatlı yiyecekleri genellikle atıştırmalık olarak tercih ederiz. Buda kan şekerinin çok hızla yükselip düşmesine sebep olur. Bunun sonucunda da kendinizi daha yorgun ve gergin hissedersiniz. Oysaki tatlı ana yemekten sonra tüketirseniz kan şekeriniz ani bir yükselme ve düşüş yaşamaz.

Yağlı peynir

Yağlı peynirlerin sindirimi daha zordur. O sebeple size masum gibi gelen peynirli bir tostu geç saatte tüketmek midenizin rahatsız olmasına ve uykusuzluk problemine sebep olacaktır. Peyniri kahvaltıda tüketmeniz daha doğrudur.

Turunçgiller

Kahvaltıda taze sıkılmış portakal suyu içmek çok sağlıklı gibi gözükse de aslında durum öyle değildir. Turunçgiller asit içeren meyveler olduğundan dolayı ana öğünlerde tüketilmesi vücutta asit oluşumunun artmasına sebep olmaktadır. Buda midenizde ekşime ve şişkinlik meydana getirir.

Pirinç

Pirinç içeriğinde bulunan karbonhidrattan dolayı sindirimi zor olan bir besindir. O nedenle akşam yemeği için uygun değildir. Pirinç tüketimi yapılacaksa bunun için doğru zaman öğle yemeğidir. Hem gün içerisinde harcayacağınız enerji sayesinde daha hızlı sindirilir. Hem de gün boyu size enerji sağlar.

Süt

Süt sindirilmesi zor olan besinlerden biridir. Bu nedenle güne süt içerek başlamak ya da uyumadan önce süt içmek midenizin ekşimesine ve karnınızın ağrımasına yol açabilir. Süt içmek için doğru zaman öğleden sonrasıdır. Ara öğün olarak süt tercih edilebilir.

Et

Et, protein ve B vitamini açsından çok zengin olsa da sindirim konusunda sizi zorlayacak bir besindir. Bu nedenle akşam yemeği yerine öğle yemeklerinde tüketilmesi daha doğrudur. Akşam yemeğinde tüketilecekse de yemekten en az 3-4 saat sonra uyumalısınız.

Kuruyemiş

Kuruyemiş sağlıklı gece atıştırmalığı olarak tercih edildiğinde sağlığınıza zarar verebilir. O nedenle kuruyemişi kahvaltıda ya da ara öğünlerde tüketmek daha doğrudur.

Yoğurt

Yoğurdu ana yemeklerle birlikte tüketmek sindiriminizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu yüzden yoğurdu yemeklerden 1-2 saat önce ya da yatmadan önce tüketmeniz daha doğrudur.

Fasulye

Fasulye lif açısından oldukça zengin bir besindir. Fakat akşam yemeklerinde tüketilmesi şişkinlik ve gaz oluşumuna sebep olacağı için uykunuzu da olumsuz anlamda etkileyebilir. O nedenle öğle yemekleri için tercih edilmesi daha doğrudur.

Elma

Elma, sindirimi kolaylaştıran lifli bir besindir. Ancak akşam saatlerinde tüketilmesi midenizi rahatsız edebilir. Çünkü sindirim sisteminiz geceleri daha yavaş çalışmaktadır. Bu yüzden sabah saatlerinde elma tüketilmesi daha doğrudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.