Beyaz Saç Oluşumunu Nasıl Azaltabiliriz?

Anasayfa / Güzellik / Beyaz Saç Oluşumunu Nasıl Azaltabiliriz?
Beyaz Saç Oluşumunu Nasıl Azaltabiliriz?

Eğer saçlarınız erkenden beyazlamaya başlamışsa öncelikle bunun sebeplerini bulmalı ve ona göre kurtulma yollarını aramalısınız.

Saçlarımızdaki beyazlamadan birçoğumuz hoşlanmayız. Ve çözümü boyatmakta buluruz. Yada henüz beyaz teller az sayıda ise kopartma yolunu tercih ederiz. Saçların erkenden beyazlaması birçok kişide genetik olmasına rağmen bazen de aşırı stres nedeni ile olmaktadır. Bunun dışında bazen saçların beyazlamasına bir takım hastalıklarda sebep olabilmektedir.

Saç Beyazlamasının Sebepleri Nelerdir?

Hormonlar

Saçlarınızın beyazlaşmasında saç pigmentasyonu hormonlarınızın büyük etkisi vardır. Bu hormonlarda meydana gelen bazı dengesizlikler saçlarınızda beyazlamaya sebep olabilirler.

Genetik

Eğer aile büyüklerinizde erken yaşta saç beyazlama sorunu yaşanmışsa bu genetik olabilir. O nedenle de erken yaşta saçlarınızın beyazlaması konusunda yapılabilecek bir şey yoktur maalesef. Birçok kişide sırf genetik nedenler yüzünden 20li yaşlarda saçlarda beyazlama başlayabilir.

Melanin Eksikliği

Melanin saçınıza rengini veren doğal yapıda bir pigmenttir. Bu pigment yavaş üretilmeye başladığında saçlarınız gri ya da beyaz olarak çıkabilir.

Stres

Birçok rahatsızlığın sebebi olduğu gibi saç beyazlama konusunda da stres çok büyük bir etkendir. Aşırı stres saçların erken yaşta beyazlamasına sebep olacaktır. Stresin yanı sıra aşırı alkol ve abur cubur tüketimi de saçların beyazlamasını hızlandırmaktadır.

Kimyasallar

İçeriğinde kimyasal madde bulunan şampuan ya da saç bakım ürünleri kullanmak saçınızın yapısına zarar vermektedir. Bu kimyasallar nedeni ile saçlarınızda beyazlama görülebilir.

Saç Beyazlamasını Azaltmak İçin Doğal Çözümler

Siyah çay kürü

Malzemeler:

• 2 yemek kaşığı siyah çay
• 1 su bardağı su

Yapılışı:

Öncelikle çayınızı normal bir şekilde demleyip daha sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra çayı süzüp saçınıza ve saç derinize uygulayın. Uygulama esnasında masaj yapın. 1 saat kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonra sülfat içermeyen şampuan ile yıkayın.

Hindistan Cevizi Yağı ve Limon Suyu kürü

Malzemeler:

• 2 çay kaşığı limon suyu
• 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı

Yapılışı:

Limon suyu ve hindistancevizi yağını karıştırıp biraz ocakta ısıtın. Daha sonra bu karışımı saç derinize ve saç uçlarınıza masaj yaparak sürün. Yarım saat kadar bu şekilde bekletin. Daha sonra saçınızı şampuan ve saç kremi ile yıkayın.

Hardal Yağı ve Hint Yağı kürü

Malzemeler:

• 1 yemek kaşığı Hint yağı
• 2 yemek kaşığı hardal yağı

Yapılışı:

Hint yağı ve hardal yağını karıştırılarak ocakta biraz ısıtın. Daha sonra bu karışımı saçınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayın. 30 dakika kadar bu şekilde bekletin ve sonrasında saçınızı şampuan ile yıkayın.

Soğan suyu kürü

Malzemeler:

• 1 orta boy soğan
• 1 yemek kaşığı zeytinyağı
• Tülbent

Yapılışı:

Öncelikle soğanı küçük parçalar halinde doğrayın ve zeytinyağı ile güzelce karıştırın. Bir tülbent yardımı ile bu karışımın suyunu sıkın. Bu suyu saç derinize 10 dakika masaj yaparak uygulayın. Yarım saat kadar bu şekilde beklettikten sonra şampuan ile yıkayın.

Kına maskesi

Malzemeler:

• 5 yemek kaşığı kına tozu
• 1 yemek kaşığı hazır kahve
• 1 su bardağı su

Yapılışı:

Öncelikle kahveyi bir bardak su ile demleyin. Daha sonra demlenmiş kahveyi kına tozunun içerinse dökün. Ve topaklanmaması için iyice karıştırın. Oluşturduğunuz karışımı saçınıza ve saç derinize uygulayın. 3-4 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra sülfatsız bir şampuan ile yıkayın.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.