Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları ve Faydaları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları ve Faydaları
Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları ve Faydaları

Beyaz Sirke Nedir?

Ortalama olarak % 4-7 oranında asetik asit ve % 93-96 oranında su içeren sirke çeşididir. Çoğunlukla Şeker pancarından üretilir. Bunun yanı sıra pekmez, patates veya süt peynir altı suyu gibi yiyeceklerin fermantasyonundan üretilir. Normal sirkeye göre daha az besin içerir. Yemek, temizlik ve tıbbi tedavi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Beyaz Sirke Ne İşe Yarar?

Beyaz sirke antibakteriyel bir özelliklere sahip olduğu için temizlik ve dezenfektan ürünü olarak çok sık kullanılmaktadır. Yarı yarıya su ve beyaz sirke karışımı ile evin birçok bölgesinde temizlik ürünü olarak kullanılabilir.

Duş, küvet ve tuvaletlerin temizlenmesinde beyaz sirke kullanarak su ve kir lekelerinden daha kolay kurtulabilirsiniz.

Pencere ve ayna silme işleminde beyaz sirke kullanarak kirlerin daha kolay çıkmasını sağlayabilir ve daha parlak bir görüntü elde edebilirsiniz.

Çamaşırlarda leke çıkarıcı olarak beyaz sirkeden faydalanabilirsiniz.

Sebze ve meyvelerin yıkanması için beyaz sirke kullanabilirsiniz. Böylece sebze ve meyvelerinizin üzerinde bulunan tarım ilaçları ve bakterilerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Çamaşır makinasında yumuşatıcı yerine kullanılabilir. Bu sayede kıyafetleriniz kimyasal madde ile temas etmemiş olur.

Bulaşık makinasında parlatıcı yerine kullanılabilir. Bu sayede cam ürünlerin daha parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Mikrodalganızdaki kötü kokuları gidermek için kullanabilirsiniz. 1 bardak su ile ¼ barda beyaz sirkeyi mikrodalganın içine güvenli bir kaba koyun. Daha sonra mikrodalganızı en yüksek ısıda çalıştırın. Bu karışım kaynamaya başladığında mikrodalganızın penceresinde buhar oluşacaktır. Bu aşamada mikrodalganızı kapatın ve soğumaya bırakın. Hafif soğumaya başladığında mikrodalganızı rahatça temizleyebilirsiniz. Yiyecek artıkları ve yağlar bu sayede kolaylıkla çıkacaktır.

Lavabo giderlerinizi temizlemek için haftada 1 kez 1 bardak beyaz sirkeyi lavabo giderinize dökün. Yarım saat bu şekilde beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Yumurta haşlarken kaynayan suyun içerisine çok az beyaz sirke damlatırsanız yumurta beyazının daha kolay sertleşmesine yardımcı olur.

Turşu yapımında beyaz sirke kullanırsanız hem rengi hem kokusu ile turşunuzun tadını etkilemez.

Kek ve kurabiyelerde 1-2 çay kaşığı beyaz sirke kullanılması kabartma tozunun etkisini daha güçlü hale getirecektir.

Pirinç pilavı yaparken 1 çay kaşığı beyaz sirke eklerseniz pilavınız daha az nişastalı ve daha kabarık taneli olacaktır.

Beyaz Sirkenin Zararları

Beyaz sirke içilmek için pek uygun değildir. Diğer sirke çeşitlerine oranla daha sert ve asidik olduğu için midenize zarar verebilir. Bu yüzden elma sirkesi veya üzüm sirkesi içmek için daha uygundur.

Diş minesine zarar verebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.