Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum

Anasayfa / Kitap / Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum
Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum

Kitap ismi: Beyinde ararken bağırsakta buldum

Yazarı: Serkan Karaismailoğlu

Sayfa sayısı: 288

İlk basım yılı: 2017

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum – Okuyucu Yorumu

“Serkan Karaismailoğlu’na ait mikrobiyota kavramı ve vücudumuzdaki bakterilerin işlevleri ile ilgili bir kitaptı. Daha önce neredeyse bunun benzeri olan bir kitap okumuş ve harika bulmuştum. ‘Büyüleyici bağırsak’ kitabından bahsediyorum. Gerçekten sindirim sisteminin işleyişine ve nasıl sağlıklı beslenebiliriz’e dair çok faydalı bir kitaptı. Beyinde ararken bağırsakta buldum kitabı da sanki ondan esinlenmiş gibi geldi. Herkesin anlayabileceği şekilde günlük konuşma tarzı ile yazılmış. Ve bu özelliği ile çok büyük avantaj sağladı okuduğumuz tıbbi ve bilimsel şeyleri anlamamızda. Ancak sık sık kullanılan zoraki espri tarzı cümleler çok gereksizdi sanki. “Bak okurken sizi nasıl eğlendireceğim şimdi, bekle bak ne diyeceğim de komik bulacaksın” gibi bir hava ile kurulmuş cümleler gibi geldi bana. Evet, bilgilendirirken eğlendirmek gerçekten kitaba artılar katıyor ama bunu kaliteli ve doğal bir süreçte yapabiliyorsa güzel oluyor. Bu açıdan çok da olmamış gibi geldi.

Bir de konularla ilgili örnekleri verirken sürekli film ya da kitap kahramanlarından, kahramanların aralarında geçen diyaloglardan ya da kitabın ve filmin konusuna değinerek yapmış bunu. Kitabı okumadığı için ya da filmi izlemediği için saydığı kahramanları tanımayan kişiler için verdiği örneği anlamak ve bağlantı kurmak imkansız ötesi. Örneğin ben; bahsettiği birçok film karakterini bilmediğim için ne demek istediğini çözemeden okuyup geçmek zorunda kaldım bazı yerleri. Bu bana çok yanlış geldi. Ve bunu o kadar sık neredeyse birkaç sayfada bir yapmış olması çok can sıkıcıydı. Tamam, filmlere hakimsin, izlemişsin, kendince bağlantı kurmuşsun da…bu herkesin aynı filmleri izleyip seninle birlikte film sahnesi ile arasındaki bağlantıları anlamak zorunda olduğu anlamına gelmez. Yada yazarın kurmuş olduğu tek bir cümleyi anlayabilmek için kalkıp da bu zamana kadar izlememiş olduğumuz, tarzımız olmayan bir filmi izlememizi gerektirmez.

Biraz eleştirel bir yazı oldu ama kitapla ilgili olumsuz görüşlerim bu şekilde. Fakat onun dışında kitapta birçok faydalı bilgi yer almakta. Eğer bedenimize ve yediklerimize dikkat etmeye niyetlendiysek çok da işe yarar şeyler bulunmakta içeriğinde. Anlatım tarzı akıcıydı ve çok kısa bir sürede bitirebildim. Tıbbi ve bilimsel içerikli bir kitap da olsa hiç sıkılmadım ve büyük bir merakla okudum. Tavsiye eder miyim? Evet, faydalı bir kitap çünkü ve oldukça anlaşılır. İyi okumalar.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.