Bir Artı Bir

Anasayfa / Kitap / Bir Artı Bir
Bir Artı Bir

Kitabın yazarı: Jojo Moyes

Sayfa sayısı: 464

İlk basım yılı: 2015

Bir artı bir – Okuyucu yorumu:

“Daha önce bu yazarın “Senden önce ben” kitabını okumuştum ve çok sevmiştim. Zaten genelde bir yazarın bir iki kitabını okuyup beğenmişsem sonra direkt takibe başlıyorum. Her çıkan kitabını almak zorundaymışım gibi garip bir his oluşuyor. Vicdanen kendimi yazara karşı sorumlu hissediyorum galiba. Kitap aşkı böyle bir şey. “Senden sonra ben” kitabını da aldım mesela. Oda okunacaklar arasında beklemede şuan.

Bir artı bir kitabına gelirsek; çok sıradan bir konusu vardı ama bu sıradanlık içinde insana dair tüm duyguları düşünceleri de barındırıyordu. Bazı şeyleri o kadar doğallıkla anlatmış ki ister istemez insanın içine işliyor.

Yaşamımızda da çoğu zaman karşılaştığımız bir durumu ele almış. Bazen karşımızdaki insan bizden tamamen farklıdır, ortak tek bir noktamız bile yoktur, ya da anlaşamıyor gibi görünebiliriz ama bu birlikte olmamıza engel değildir. Yani öyleymiş gibi gelir. Böyle durumlarda tek yapmamız gereken karşımızdakini anlamaya çalışmak ve onun düşüncelerine duygularına önem vermektir. Gerisi zaten bir şekilde gelir.

Hayatımızda her şey dört dörtlük olmak zorunda değil ya da hayatımızdaki insanlar kusursuz olmak zorunda değil. Önemli olan bir insanı olduğu gibi kabullenip sevebilmekte sanırım. Karşındakine bir şans vermek ya da önce kendine bir şans vermek her şeyi bambaşka yapabiliyor bazen. Sadece bakış açımızı değiştirebilmekte mesele galiba. Yada önyargılı olmamakta. Belki de beklenti içine girmeyip hayatı doğal akışına bırakmakta. Bence bunların karışımı bir şey işte mutluluğun formülü.

Her zaman hesaplar yaparak ilerlemiyor maalesef yaşam. Biz ne düşünürsek düşünelim bambaşka şeyler çıkabiliyor karşımıza. Rotayı belirlesek de, hatta doğru yol olduğuna çok emin olsak da bir anda bir bakıyoruz yoldan sapmışız. Yada yolumuza bir sürü engeller çıkmış. Hem de hiç hesapta olmayan. Çünkü hayat bizden bağımsız bir şekilde, bizim kontrolümüz dışında da ilerlemeye devam ediyor. Ve bu süreçte ne yazık ki her şeyi kontrol edebilmek mümkün değil. Özelliklede konu duygular olunca kontrolü daha da zor olabiliyor. İstediğimiz kadar kendimize ve kalbimize kafa tutalım, söz geçiremeyebiliyoruz.

Attığımız adımları çok iyi hesaplamalıyız evet, ama bazen de hesapsızca yaşamak lazım. Sonuç olarak; ne yaparsak yapalım bazen “ne çıkarsa bahtımıza” durumu söz konusu.”

Kitaptan Alıntılar:

“Mutlu bir hayatın anahtarı, geçmişi çabuk unutmaktır.”

“Seni istemeyen birine tutunmaya çalışmanın anlamı yoktu.”

“Jess ise para konusunu “ayrıntı” olarak gören insanların gerçek anlamda hiç para sıkıntısı çekmemiş insanlar olduğunu düşünmeden edemiyordu.”

“İnsanın hep ama hep şikayet ettiği bir şeyi özlemesi tuhaf.”

“Kalp kırıklığı, bekar bir anne için fazla maliyetli bir lükstü.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.