Bir Köpekle İlk Karşılaşmada Yaklaşımınız Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Bir Köpekle İlk Karşılaşmada Yaklaşımınız Nasıl Olmalı?
Bir Köpekle İlk Karşılaşmada Yaklaşımınız Nasıl Olmalı?

Köpeği olan bir arkadaşınızın yanına gittiğinizde, sokakta gördüğünüz bir köpeği sevmek istediğinizde bir köpek sahiplenmek istediğinizde köpekle ilk karşılaşmanızda bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. İstenmeyen olaylara ya da problemlere yol açmamak için bu konuda bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Köpek sahibi olan birinin yanına yaklaşıp köpeği sevmek istediğinizde doğrudan köpeğe yaklaşıp onu selamlamanız köpeği tedirgin edebilir. Bunu yapmak yerine önce köpeğin sahibi ile selamlaşırsanız köpek ortada bir sorun olmadığını ve sizden zarar gelmeyeceğini anlamış olur. Böylece kendini ve sahibini koruma niyeti ile size saldırmaz.

Tüm köpekler birbirinden farklı kişiliklere sahiptirler. Yada sosyallik anlayışları çok farklı olabilir. Bazıları insanlara karşı çok sevecen iken bazıları insanlarla vakit geçirmekten çok hoşlanmayabilirler. Bu nedenle bu konu hakkında fikir sahibi olmadığınız bir köpeğe karşı yaklaşırken dikkatli olmalısınız.

Bir köpeğin geçmişinde yaşadıkları bazı hareketlere nasıl tepki vereceğini de etkileyebilmektedir. Örneğin, köpeğe daha önce sürekli vurmuşlar ve kötü davranmışlarsa sizin ona dokunmak ve ya okşamak istemenizden hoşlanmayabilir. Sizin de ona vuracağınızı düşünebilirler. Bu yüzden yeni tanıştığınız bir köpeğe yaklaşırken çok dikkatli ve nazik davranmalısınız.

Köpek eğer hırlama, dişlerini gösterme, havlama, sert bir şekilde bakma, kulaklarını kaldırma ya da ayağa kalkma gibi başka davranışlar sergiliyorsa sizinle karşılaşmaktan memnun olmadığını anlatmaya çalışıyor olabilir. Böyle durumlarda onu çok fazla zorlamamalısınız.

Bazı köpekler hiçbir saldırganlık belirtisi göstermeden direkt olarak ısırabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalı ve yeni tanıştığınız köpeklere ilk etapta mesafeli yaklaşmalısınız.

Yolda ya da bir ortamda rastladığınız köpeği sevmek istediğinizde öncelikle sahibine sorup izin almanız gerekmektedir. Bu hem bir saygı ve görgü kuraldır hem de köpeğin olumsuz bir tepki vermesini önlemiş olursunuz. Örneğin bu gibi durumlarda köpek sahibi size köpeğinin tepkisi konusunda ipucu verebilir ya da şuan tanışmak için uygun bir zaman olup olmadığını belirtebilir. Böylece sorun yaşamamış olursunuz.

İnsanlarla konuşurken doğrudan gözlerinin içine bakmak samimiyet göstergesi sayılabilir ancak bu köpekler söz konusu olduğunda geçerli bir durum değildir. Köpeklerin doğrudan gözlerinin içine bakmanız köpeğe karşı bir üstünlük, baskı kurma halini ifade ediyor olabilir. Ve bundan rahatsız olacağı için agresifleşebilir.

Köpekler ondan korktuğunuzda bunu kolaylıkla hissederler. Ve böyle durumlarda da size karşı saldırıya geçebilirler. O nedenle bir köpeğe korku belirtileri sergilememelisiniz. Köpek korkuyu koklayarak anlar. Ve bunu anladığı an size saldırır.

Bir köpeği selamlamak için ona önden değil de yandan yaklaşmak daha doğru bir davranıştır. Böylece sizi bir tehdit olarak görmez. Ayrıca onu severken eğilip onunla göz hizasına gelmeniz daha güven vericidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.