Bir Sokak Kedisini Sahiplenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Bir Sokak Kedisini Sahiplenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Bir Sokak Kedisini Sahiplenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Eğer evinize bir sokak kedisi getirme niyetinde iseniz bazı konularda daha dikkatli davranmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Bu bir yakınınızdan ya da petshoptan kedi almanızdan biraz daha farklı bir durumdur. Özelliklede yetişkin bir kedi ise onu sahiplenme aşamasında bazı konular çok önemlidir.

İlk iş veteriner ziyareti

Eğer bir sokak kedisini sahiplenmeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey onu bir veterinere götürmektir. Kedi ister yavru isterse yetişkin olsun hiç fark etmez mutlaka bir veteriner kontrolünden geçmelidir. Herhangi bir hastalığı ya da vücudunda bir yarası var mı tespit edilmelidir. Ayrıca pire ya da biti olup olmadığı da kontrol edilmelidir

Sokak kedileri yaşam koşullarından dolayı birçok kavgaya karışabilir, kötü beslenmeden dolayı zehirlenebilir ya da kaza geçirebilirler. Bu gibi tehlikeli olayların sokak kedileri için çok sık rastlanan durumlar olduğunu unutmayın.

Aynı zamanda zorunlu olan aşılarının yaptırılması ve kısırlaştırılması da çok önemlidir.

Taşımak için bir çanta ya da kutu

Sokaklarda yaşamaya alışmış bir kediyi kolayca kucağınıza alıp eve götürmeniz mümkün olmayabilir. Size karşı saldırgan bir tavır sergileyebilir. Ayrıca evcil bir şekilde yetişmediği için sizinle teması kolay olmayabilir. Bunun için kediyi taşıyabileceğiniz bir çanta ya da kutu bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Hatta bu taşıyıcının içine kedi maması koymanız onu sakinleştirmek açısından etkili olabilir.

Eve geldiğinde yaklaşımınız

Kediyi evinize getirmeden önce evinizde onun için bir yaşam alanı hazırlamanız çok önemlidir. Kediler köpeklere oranla özgürlüğüne daha fazla düşkündür. Bu yüzden kendine ait bir bölgeye ihtiyaç duyacaktır.

Eğer evinizde kullanılmayan boş bir oda mevcutsa onu eve yeni getirdiğinizde odaya salarak kendine ait bir köşe seçmesine izin verebilirsiniz. Böylece kendi alanını özgürce seçebilir. Yada siz onun için evde bir alan ayarlayıp onu ilk geldiğinde buraya bırakarak burasının artık ona ait olduğunu anlatmaya çalışabilirsiniz.

Kedinizin ihtiyacı olacak şeyler

Yemek ve su

Kedinizin yaşına ve kilosuna uygun sağlıklı beslenme şeklinin nasıl olacağı konusunda veterinerinizden fikir alabilirsiniz. Yetişkin bir sokak kedisini sahiplendiyseniz ilk birkaç gün ona yaş mama verebilirsiniz. Hem daha iştah açıcıdır hem de bu sayede eve daha kolay alışır.

Mamasının yanına mutlaka su koyun. Böylece kendi bölgesinde yemek ve su ihtiyaçlarını karşılayabileceğini anlar.

Kedi kumu

Kediler temizliğine çok düşkündürler. Bu yüzden kedi kumu asla mama kabına yakın olmamalıdır. Hatta mümkünse kedi kumunu ve mama kabını aynı odada bile tutmamalısınız.

Kedi yatağı

Sokakta böyle bir imkanı olmadığı için evde yumuşak ve temiz bir yatak sahibi olması onu çok mutlu edecektir. Kedi yatağını mama kabı ve kedi kumundan uzak bir alana koymalısınız.

Tırmalama tahtası

Kediler tırnaklarıyla düzenli olarak ilgilenir ve herhangi bir tehdide karşı savunma amacı ile kendilerini hazırlarlar. Bu nedenle evinizde bir tırmalama tahtası bulundurmanız çok önemlidir. Kedinizin tırnaklarını törpülemek için mobilyalarınıza zarar vermemesi açısından kendine ait bir tırmalama bölgesi olması daha doğrudur.

Alışma süreci

Kediniz sokaktaki yaşama alışık olduğu için ev ortamına uyum sağlamakta güçlük çekebilir. Bu yüzden onların dışarıyı görebilmelerini sağlamalısınız. Birlikte pencere kenarında oturup dışarısını seyredebilirsiniz. Yada varsa bahçeye çıkarak onun özgürce dolaşmasına izin verebilirsiniz. Böylece dış dünya ile bağlantısını korumuş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.