Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir ?

Anasayfa / Sağlık / Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir ?
Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir ?
Bisiklet sürmek sadece bir eğlence yada hobi amaçlıdır birçoğumuz için. Ama bu eğlence aracının aslında hayatımızda birçok konuda faydalı olduğunu bilmeyiz. Eğer bisiklet kullanmayı bilmiyorsanız, kullanmayı sevmiyorsanız yada bisiklet kullanmak aklınıza bile gelmemişse bu yazımızı okuduktan sonra eminiz ki fikriniz değişecek.

Kilo Vermeye Yardımcı

Kilo vermek isteyen kişiler bunu sadece diyet yaparak başaramaz maalesef. Bir takım egzersizlere ve spora da ihtiyaç duyar. Bisiklet sürmek vücudun tüm bölgelerini harekete geçirdiği için bu konuda çok iyi yardımcı olur. Hem kilo verip hem de sıkı bir vücut istiyorsanız bisiklet sürmek bunun için çok faydalı olacaktır.

Kalp Sağlığı

Bisiklet sürmek aerobik bir egzersize benzediği için kalp sağlığı açısından da çok faydalıdır. Kan damarlarınızın ve akciğerleriniz çalışmasını sağladığı için buda kalp sağlığı açısından çok iyi bir egzersiz türüdür.

Güçlü Kaslar

Bisiklet sürerken kaslarınız daha fazla çalışacağı için zamanla güçlenecektir. Çünkü kaslar ne kadar çok çalışıp, aşınıp, yıpranırsa bir o kadar da kuvvetli hale gelir. Bisiklet süren kişilerde yaraların iyileşme süreci de daha hızlıdır. Çünkü düzenli olarak bisiklet sürmek kişiyi daha esnek ve dayanıklı hale getirir.

Eklem Ağrıları

Eklem ağrısı problemi yaşayan kişiler mutlaka bisiklet sürmek alışkanlığı edinmeli. Özellikle diz ağrıları bisiklet kullanarak en aza indirilebilir.

Düzgün Bir Duruş

Bisiklet kullanırken amacınız dengede kalabilmektir. Buda vücudu daha doğru kullanabilmeyi tüm vücutta bir koordinasyon geliştirebilmeyi gerektirir. Üst vücut kaslarınız bisiklet sürme sayesinde güçlenir. Her gün en az 30 dakika bisiklet sürmek duruşunuza, yürüyüşünüze, kilonuza ve kas kuvvetinize çok olumlu etkiler sağlayacaktır.

Kanser Riskini Önler

Sürekli hareketsiz olmak vücudunuzda toksik oluşmasınız buda kansere yakalanma riskini arttırır. Bu sebepten her gün düzenli olarak bisiklet kullanan kişilerde kansere yakalanma oranı daha düşüktür.

Stresi Azaltır

Birçok hastalığa, kilo alımına, baş ağrısına erken yaşlanmaya sebep olan stresten korunmak için kendinize zihninizi meşgul edecek uğraşlar bulmanızda fayda var. Bisiklet sürme alışkanlığı sayesinde zihninize meşgul eden problemlerden bir nebzede olsa kurtulacağınız için stresi azaltmış olur.

Zinde Hissedersiniz

Sürekli ev yada iş ortamında kapalı mekanlarda kalmaktan bunalan kişiler için açık havada bisiklet sürüyor olmak kalp ve kan damarı işlevlerini iyileştirmeye yardımcı olarak kişinin kendini daha zinde hissetmesini sağlar.

Kolay Doğum

Düzenli olarak bisiklet sürmek kemik ve kas gücü, duruş, esneklik, dayanıklılık gibi faydalar sağladığı için doğum anında da bu olumlu etkilerin çok faydasını görürsünüz. Ama hamilelikte bisiklet sürmeden önce yine de doktorunuza danışmayı asla unutmayın.

Beyin Fonksiyonu

Bisiklet kullanmak kas fonksiyonlarını koordine etmenizi sağlar, zihninizi olumsuz düşüncelerden temizler. Beynin hipokampus bölgesinde yeni hücrelerin büyümesini kolaylaştırır. Ve beyne giden oksijen miktarının arttırır. Bu sayede nörodejeneratif hastalıklardan sizi uzak tutar.

Geç Yaşlanırız

Bisiklet sürmek oksijenin kullanılabilirliğini arttırdığı için vücutta toksik birikimini azaltır. Kalp ve kas sağlığını da olumlu etkileyen bu aktivite sayesinde vücudun daha geç yaşlanıp yıpranmasının önüne geçmiş olursunuz.

Uyku Kalitesi

Uykusuzluktan şikayet eden kişiler akşamları düzenli olarak bisiklet sürmelidirler. Sabahları bisiklet sürüyor olmak sizin gün boyu daha aktif ve dinç olmanızı akşamları sürmek ise vücudu rahatlatıp daha sağlıklı bir şekilde uykuya geçmesini sağlar.

Çevreye Dost

Bizim ülkemizde ne yazık ki çok fazla tercih edilmese de birçok ülkede vatandaşlar işe yada okula gitmek için bisikleti tercih etmekte. Hem kendi sağlığınız açısından faydalı hem de çevre kirliliğini azaltmada ve yakıt tüketimini azaltmada çok iyi bir seçimdir.

Kabızlığı Önleyici

Yemeğin kalın bağırsaktan geçme sürecini azaltmak için bisiklet sürmek çok faydalıdır. Eğer kabızlık problemi yaşayan biriyseniz kesinlikle bisiklet sürme alışkanlığı edinmelisiniz.


Cinsel Yaşam

Bisiklet sürmek kalp sağlığı ve kan akışı açısından faydalı olduğundan dolayı buda cinsel isteğin artmasını sağlar. Aynı zamanda partnerinizle beraber bisiklete binmek ise size ruhen iyi gelecek ve aranızdaki ilişkinin daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.