Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Anasayfa / Kitap / Bizim Büyük Çaresizliğimiz
Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Kitabın yazarı: Barış Bıçakçı

Sayfa sayısı: 167

İlk basım yılı: 2004

Bizim Büyük Çaresizliğimiz – Okuyucu yorumu:

“Kitabın anlatımı o kadar sakin ve huzur doluydu ki okurken insanda aynı zamanda dinlendirici bir etki yaratıyor. 2 arkadaşın duygu ve düşünlerini öyle güzel ve basit bir şekilde dile getirmiş ki gerçekten o hisleri hissetmenizi sağlıyor.

Konusu öyle çok da harika değil. Hatta çok sıradan denebilecek, hiçbir atraksiyon ve heyecan barındırmayan bir mevzu söz konusu ama yine de ilgiyle okumanızı başarıyor.

Dostluk, aşk, geçmiş, özlem ve beklide hepsinin karışımından oluşmuş bir çaresizlik duygusu ele alınmış. Daha çok iki yakın arkadaştan birinin diğerine içini dökmesi, birlikte geçirdikleri zamanlara dair eski anılarını yeniden anlatma gereği duyması ve bazı itiraflardan oluşmuş bir hikayeydi.

Barış Bıçakçı’nın daha önce okuduğum birkaç kitabını çok da beğenmemiştim. Bu kitabı da muhteşem değildi. Kendini keyifle okutmayı başarsa da önereceğim ya da kesinlikle kitaplığımda saklamam gerekiyor diyebileceğim bir kitap değildi ne yazık ki.

Sosyal platformlarda Barış Bıçakçı hayranlarına çok sık rastlamaktayım ama bir ben mi tam olarak hissedemedim o duyguyu bilemiyorum. Öyle çok harika öykülermiş gibi gelmiyor ne yazık ki bana.

Tamam, anlatım dili çok samimi ve güzel okurken insanı aynı zamanda rahatlatıyor gibi oluyor ama yine de konuda önemli neticede. Sadece güzel cümleler kurabiliyor olmak yeterliymiş gibi gelmiyor bana. Yine de çok fazla olumsuz yorum yapmak istemiyorum. Keyifle okuyacağınız bir kitap da olabilir bu neticede önyargılı davranmanıza sebep olmak istemem.

Bu arada kitabın filmi de çekilmiş, onu da yeni öğrenmiş bulunmaktayım. 2011 yılına ait bir film. Kitabı okuduktan sonra belki izlemek istersiniz diye bilgi vermek istedim. Fırsat bulduğumda ben de seyretmek isterim. İzledikten sonra film hakkında ki görüşlerimi de kaleme alır, sizlerle paylaşırım.”

Kitaptan alıntılar:

“Hareket etmezsen acı üzerinde birikir.”

“Benden okumak için kitap önermemi isteyenlerin kalbimi de istediklerini sanıyordum, hala öyle!”

“Birine aşık olunca, ömrün boyunca onu aramışsın da sonunda bulmuşsun gibi, geçmişini tekrar kurgularsın. Basit tesadüfler aşkın ilahi gücünün işaretleri olur çıkar.”

İnsan severken basit sınıflandırmaların sınırlarını değil kendi sınırlarını görür, kendi sınırlarında dolaşır, kendi sınırlarına değer. Benim bildiğim tek sınır bu.”

“Tahin ile pekmez gibi Çetin, karışınca güzel oluyordu. Acı çekiyordum ama acı çektiğim için mutluydum.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.