Boşanma Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Boşanma Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler
Boşanma Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Boşanma kararı zaten kendi başına zorluklar içeren bir durum. Birde bu dönemde çevreden duyduğumuz yanlış inanışlar ve tutumlar bizi daha da çıkmaza sürüklemekten başka bir şeye yaramıyor.

Evlilik sonsuza dek süreceği hayali ve inancı ile yapılır ama bazen işler öyle gitmez ve devam etmek imkansızlaşır. Her yolu denedikten sonra çözüm bulunamamışsa da boşanma yoluna gidilir. Boşanma süreci zaten çok yıpratıcı ve üzüntü vericidir. Bu süreçte birde çevreden gelen olumsuz düşünceler özellikle kadın üzerin bir baskı oluşturmaktadır. Hatta sırf bu düşüncelerden dolayı bazen boşanmaya karar verebilmek bile zorlaşır. Çevrenin bu olumsuz tepki ve düşüncelerinden dolayı kötü giden bir evliliği sonlandırmayı başaramayız ve yaşadığımız kötü hayata katlanmayı tercih ederiz. Boşanmayı zorlaştıran bu yanlış bilinenler neler peki?

 

Doğru kişiyi bulabilme

Bizim için hayatımızda sadece bir doğru kişi olabileceğine inanılması. Buda tek bir insana veya hayata takılıp kalarak her şeye katlanmayı gerektiriyor. Sanki başkasıyla olamazmışız, dışarıda başka doğru insan yokmuş gibi saplantılar. Oysaki karşımıza yeniden doğru bir insan çıkabilir. Ayrıca evlilik mükemmel doğru kişiyi bulmak değil aynı hayatları ortak doğrularla sürdürebilmektir.

Bu yaştan sonra olmaz

Boşandıktan sonra herkes bu yaştan sonra başkasını nasıl bulacaksın ya da bu yaştan sonra doğru olmaz gibi bir tavırla baskı uygulamaya başlar. Oysaki aşk, sevgi ve romantizm yaş sınırları olmayan duygular. Mutluluğu yeniden bulmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Ve bu ne yanlış nede ayıp bir durum.

Boşanmak başarısızlık göstergesi

Boşanmış olmanız evliliği yürütmeyi başaramayan ya da problemli bir kişilik olduğunuzu göstermez. Çünkü evlilik iki tarafı da ilgilendiren bir durumdur ve bazen işler istediğimiz gibi gitmeyip ilişki yürümez. Bu sizin hayatta ve evlilikte başarısız olduğunuzu göstermez. Belki daha doğru ve sizinle daha iyi anlaşabilecek birini bulduğunuzda çok güzel bir evlilik hayatına adım atabilirsiniz yeniden.

Hayatındaki her şeyi kaybedersin

Evliliği bitirirken sosyal yaşamınız, arkadaşlarını hatta belki de statünüzü bile kaybetme durumu yaşanabilir. Çünkü evlilik hayatı döneminde bazı şeyler ortaktır ve boşandıktan sonra bu ortamlarda bulunmak ya da o kişilerle görüşmek istememeniz çok normal. Yada belki de o kişiler taraf belirleyerek sizi terk edebilir. Ama bu düşünüldüğü kadar kötü bir durumda değildir. Kimin gerçekten dostunuz olup olmadığını ortaya çıkardığı gibi hayatınızdaki önem dereceleri de netleşmiş olur. Ayrıca yeni insanlarla tanışıp yeni ortamlar keşfedebilirsiniz. Buda hayatınıza yeni bir renk getireceği için olumlu bir süreçtir.

Çocuklar etkilenir

Evet bu çok doğrudur çünkü boşanma durumundan ne yazık ki en çok etkilenen çocuklar olur. Ama mutsuz ve sorunlu giden bir evliliği devam ettirip böyle bir ortamda çocuk yetiştirmeye çalışmak emin olun ki çocuğunuzu kat kat fazla etkileyecektir. Yapmanız gereken ona durumu net bir şekilde ifade edip ona olan ilgi ve sevginizde bir değişiklik yaşanmayacağıdır. Zamanla yeni düzene oda uyum sağlayıp alışacaktır.

Yalnız kalacaksın

Evet yeni bir ilişkiye başlayana kadar bir süre yada belki de hayatınız boyunca yalnız kalacaksınız. Ama bu o kadar kötü bir durum değil ki. Hayatınızı devam ettirebilmeniz, mutlu olabilmeniz için başka birinin varlığına muhtaç değilsiniz. Tek  başınıza da hayatta çok başarılı ve mutlu olabilirsiniz. Mutsuz giden bir evliliği devam ettirmekten daha iyidir yalnız olmak.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.