Boy Uzamasına Yardımcı Olan Besinler

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Boy Uzamasına Yardımcı Olan Besinler
Boy Uzamasına Yardımcı Olan Besinler

Kemiklerin büyüyüp gelişebilmesi için yeterli vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanıyor olması çok önemlidir.

Çocuklarda boy uzaması genel sağlık durumu kadar önemli bir etkendir. Boy uzamasını genetik özellikler, hormonal nedenler, kronik hastalıklar ve beslenme şekli büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle her çocuğun boy uzam gelişimi birbirinden farklıdır.

Boy uzaması konusunda en önemli şey D vitaminidir. Çünkü D vitamini kemik ve kıkırdak gelişimi konusunda çok önemlidir. D vitamini konusunda temel kaynak güneştir. Mümkün olduğunca güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde çocuklarınızın kontrollü bir şekilde güneşlenmesini sağlamalısınız. Bunun dışında karaciğer, balık ve yumurta sarısı da D vitamini ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz besinlerdendir.

Boy uzamasına yardımcı olan A vitamini kavun, karpuz, greyfurt, mango ve kayısı gibi meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. A vitamini kemik ve doku gelişimi konusunda oldukça etkilidir.

Bunun dışında A vitamini domates, patates, havuç, kabak, ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde de yer almaktadır. Baklagiller arasından nohut da A vitamini açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Kabuksuz meyveler ve kuru meyvelere kalsiyum deposu olduğundan dolayı kemik gelişimi ve uzama konusunda çok faydalıdır.

Boy uzaması konusunda ihtiyacınız olan protein ve kalsiyumu yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinden karşılayabilirsiniz. Özellikle gelişme dönemi olan ergenlikte bu ürünlerin bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.

Özellikle de çedar peyniri kalsiyum konusunda çok daha faydalıdır.

Boy uzamasına yardımcı olan diğer besinler:

Lahana:

Lahana bol miktarda protein, potasyum, sodyum, C ve K vitamini içeren aynı zamanda da zengin bir lif kaynağıdır. Bu özellikleri sayesinde bağışık sisteminin güçlenmesi ve kemik gelişimi açısından çok faydalıdır.

İncir:

Yüksek miktarda protein içermesi sayesinde hücre yenilenmesi açsından çok faydalıdır. Ayrıca lif açsından zengin olduğu için bağırsakların düzenli çalışması konusunda çok etkilidir.

Nane:

A vitamini açsından oldukça zengindir. Buda göz sağlığı ve kemik gelişimi konusunda yarar sağlamaktadır. Ayrıca kalsiyum oranının yüksek oluşu sayesinde kemik gelişimi ve uzamaya yardımcı olmaktadır. Solunum yolları sağlığı konusunda da oldukça etkilidir.

Kuruyemiş:

Badem, fındık ve ceviz Omega 3 açısından zengin olduğu için gelişim çağındaki çocuklar için oldukça faydalıdır. Fıstık da bedensel ve zihinsel gelişim açısından çok yararlı bir besindir ancak çocuğunuzun fıstığa alerjisi olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz.

Tereyağı:

Özellikle kahvaltılarda margarin yerine tereyağı tercih edilmesi daha doğrudur. Tereyağı A,K ve E vitamini ve protein açısından oldukça zengindir. Buda büyüme gelişme dönemindeki çocuklar için çok faydalıdır.

Pekmez:

Fosfor ve kalsiyum açsından zengin bir besin olan pekmez gelişim çağındaki çocuklar için çok yararlıdır. Bunun yanı sıra bol miktarda potasyum, demir ve magnezyumda içermektedir.

Keçiboynuzu:

Keçiboynuzu B, B3, D vitaminleri ile kalsiyum, potasyum ve fosfor açısından çok zengindir. Bu özellikleri sayesinde beden ve zeka gelişimi açısından çocuklara büyük fayda sağlar.

Et ve balık ürünleri:

Gelişme çağındaki çocuklar protein ihtiyacı açısından günde 100 gram kadar et veya balık ürünü tüketmelidirler. Etin içerisindeki demir ile balığın içerisindeki fosfor ve selenyum gelişimleri açısından çok gereklidir.

Yumurta:

Yumurtanın bir protein kaynağını olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bunun yanı sıra A, D, E ve B vitaminleri ve demir açısından da oldukça zengindir. Kemik gelişimi açısından kahvaltı sofralarından eksik olmaması gereken bir gıdadır.

Çocuğunuzun boyunun uzaması için bu besinler tabi ki etki edecektir ancak bunun hormonal ve genetik bir durum olduğunuzda asla göz ardı etmemelisiniz. Eğer anne baba boy ortalaması düşük ise çocuğunuzun da çok farklı bir gelişim göstermesini bekleme konusunda gerçekçi olmanızda fayda vardır. Ancak yine de bu konuda endişeleriniz var ise ve gelişiminin yavaş olduğunu düşünüyorsanız bir endokrinolog tarafından yapılacak ölçüm yapılarak büyüme hormonu ve tiroid değerlerini kontrol ettirebilirsiniz. Eğer gelişimindeki yavaşlık herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklı ise gerekli tedavi türleri ile duruma müdahale edilebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.