Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Anasayfa / Sağlık / Boyun Tutulması Nasıl Geçer?
Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Hepimizin başına gelmiş bir durumdur boyun tutulması. Hatta günün büyük bölümünü bilgisayar ya da telefon ekranına bakarak geçirmek zorunda olduğumuzdan dolayı boyun tutulmaları ya da boyun ağrıları daha da artış göstermekte.

Boyun tutulması duruş bozukluğundan kaynaklı zamanla kasların zayıflamasından dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Gün içerisinde sürekli benzer pozisyonlarda durmak boyun eklemlerini ve kaslarını yoruyor ve aşırı derecede gerilmesine yol açıyor. Ani ve bilinçsizce yapılan boyun hareketleri, uzun süre araba kullanmak ya da yanlış uyku pozisyonları da boyun tutulmasına neden olabilmektedir.
Boyun tutulması olduğunda boyunda bulunan kaslar ve eklemler düzgün hareket edememeye başlar. Çünkü vücudun daha fazla incinmesini istemedikleri için kendilerince bir koruma kalkanı oluştururlar. Buda bizim sanki hareketlerimiz kısıtlanmış gibi hissetmemize neden olur.

Boyun Tutulmalarında Ne Yapmalıyız?

Boynunuz tutulduğunda ağrıyan bölgeye buz ile soğuk kompres yapılmalıdır. İlk 48 saat bu şekilde bir uygulama ile ağrının azalmasını sağlayabiliriz. 72 saat sonrasında eğer hala devam ediyorsa ılık-sıcak kompres yapmalısınız.

Yapılacak bir diğer tedavi şeklide pamuklu bir bezi önce 2-3 dakika buharda bekletin. Daha sonra lavanta veya nane yağı damlatıp üzerine boynunuza bu bezi sarın. Yağların gevşetici etkisi ve ılık bez sayesinde ağrınız azalmaya başlayacaktır.

Ayrıca mentol içerikli ferahlatıcı bir krem ile ağrıyan bölgeye masaj yapılması da iyi gelecektir.

Boyun tutulmasının devam ettiği süreçte acı verici ya da sarsıntıya yol açacak hareketlerden kaçınmalısınız.

Boyun tutulmasına iyi gelecek egzersiz:

  • Başınızı ve bedeninizi dümdüz bir şekilde tutarak ileriye doğru bakın.
  • Çenenizi hafifçe içeri doğru çekin.
  • Daha sonra başınızı çok yavaş bir şekilde geriye doğru hareket ettirin.
  • 5 saniye kadar bu şekilde bekleyin.
  • Bu hareketi 5 defa tekrar edin.

Boyun tutulmasını engellemek için ne yapmalıyız?

Gün içerisinde çalışırken ya da araba sürerken boynunuzun uzun süre sabit kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayar monitörünü göz hizasında tutmalısınız. Otururken ya da yürürken dik durmaya dikkat etmelisiniz. Çalışma esnasında kendinize kısa molalar vererek esneme hareketleri yapmalısınız.

Çalışırken ya da film izlerken yapılabilecek boyun egzersizi:

  • Dik bir şekilde oturun
  • Omuzlarınızı geriye ve aşağı doğru döndürün. Bu hareketi 10 kez tekrar edin.
  • 10 kez kürek kemiklerinizi sıkın.
  • Ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek başınızı geriye doğru mümkün olduğunca itin. Ve bu şekilde 30 saniye durun.
  • Daha sonra karşıya bakarak başınızı sağ omzunuza ve sol omzunuza doğru yaklaştırın.

Uyurken boyun tutulmasını önlemek için ne yapmalıyız?

Yüz üstü bir şekilde yattığınız zaman başınızı sık sık sağa ve sola çevirme ihtiyacı hissedersiniz. Buda boynunuza dengesiz bir yük bindirmiş olur. Bu nedenle mümkün olduğunca sırt üstü yatmaya çalışın. Uyku esnasında bunu kontrol etmek pek mümkün olmasa da uyku aralarında her aklınıza geldiğinde pozisyonunuzu düzeltme alışkanlığı edinmeye çalışabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.