Bulaşık Makinası Temizliği Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Bulaşık Makinası Temizliği Nasıl Olmalı?
Bulaşık Makinası Temizliği Nasıl Olmalı?

Mutfaktaki birçok şeyin temizliğinden o sorumludur. Ama onun temizliğinden de biz sorumluyuz. Sürekli deterjan ve su ile iç temizliğinin zaten kendiliğinden yapıldığını düşünebilirsiniz ama bazı bölgeler için bu mümkün olmuyor maalesef.

Bulaşık makinası temizliği nasıl yapılır?

Bulaşık makinanızın boş olduğu bir zamanı temizlik için belirlemelisiniz. Makinanın içinde bulunan çıkarılabilen tüm raf ve askıları sökün. Makinanız mümkün olduğunca boş olsun.

Makinanın içinde bulunan deliklerde kirler birikebileceği için bir kürdan yardımı ile bu bölgeleri temizleyin. Bu işlemi yaparken çok fazla bastırıp makinanıza zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Bulaşık makinanızın kapağının alt kısmında su ve kir birikmişse buraları da güzelce temizlemelisiniz.

Bulaşık makinanızın gider kısmının etrafında sular ve pislikler birikmiş olabilir. Bu kısmı da temizlemeyi unutmamalısınız. Eğer gider kısmında filtre varsa onu söküp diş fırçası ve karbona ile temizleyebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra iyice durulanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Daha sonra aynı şekilde gider kısmını da diş fırçası ve karbonat ile temizleyin. Bu kısımda biriken yemek artıkları makinanızın kötü kokmasına sebep olabilir. Ayrıca tabak ve bardakların ya da kavanozların üzerinde bulunan etiketleri sökmeden makinaya koyduğunuzda bu kısmı çok çabuk tıkayabilir.

Ilık bir suyun içerisine beyaz sirke ve birkaç damla limon suyu damlatarak oluşturacağınız karışım ile makinanızın iç kısmını güzelce silin. Çok dar kısımları diş fırçası yardımı ile silebilirsiniz.

Çatal kaşık sepetinizi de içinde yiyecek artığı ve kir kalmadığından emin olacak şekilde güzelce temizleyin.

Makinanızı boş iken sadece beyaz sirke ile çalıştırmanız iyice temizlenmesi için çok faydalı olacaktır. 2 bardak beyaz sirkeyi makinanın alt kısmına dökün ve daha sonra en kısa süreli programda yıkamayı başlatın. Yıkamanın ortasına geldiğinizde makinayı durdurup 20 dakika kadar bekletip yıkamaya devam edin. Bu sayede sirke makinada beklemiş olur ve daha güzel bir temizlik ortaya çıkar.

Makinanızda küf oluşmuş bölgeler varsa çamaşır suyu ile silebilirsiniz. Ama daha sonra çok iyi durulandığından emin olun. Ancak makinanızın iç kısmı paslanmaz çelikse asla çamaşır suyu kullanmamalısınız. Bu makinanıza zarar verebilir.

Daha sonra makinanızın dış kısmındaki düğme ve panelleri güzelce silin. Makinanızın dış kısmını silerken daha yumuşak ve mikrofiber bir bez kullanmaya dikkat edin. Makinanızın dış kısmının çizilmesini engellemiş olursunuz.

Bu temizlik işlemini ayda bir kez yapmanız hijyen açısından çok önemlidir.

Bulaşık yıkama jellerinin içeriğine çok dikkat etmelisiniz. Çamaşır suyu çok fazla miktarda bulunuyorsa bu zamanla deterjan bölmesinin lastik mührünün bozulmasına neden olur. Ve akıtmaya başlar.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.