Büyük Yalnızlık

Anasayfa / Kitap / Büyük Yalnızlık
Büyük Yalnızlık

Kitabın yazarı: Kristin Hannah

Sayfa sayısı: 515

İlk basım yılı: 2019

Büyük Yalnızlık – Okuyucu yorumu:

“Bir kitabı okurken kendini kahramanlardan birinin yerine koyma durumu çok sık yaşanır. Ama bu kitabın konusu çok uzak bir yer olan Alaska’da ve yaşam şartlarının çok zor olduğu çok eski yıllarda geçmesine rağmen yine de sizi alıp taa oralara götürmeyi başarabiliyor.

Anlatım dili o kadar güzel ki kitabı okurken gerçekten o soğuğu ve zorlukları yaşıyormuş gibi bir etki bırakıyor üzerinizde. Kitaptaki o kahramanların yaşama tutunma çabasını, yaşadıkları hüznü, çaresizliği, zaman zaman sahip oldukları umudu taa içinizde hissedebiliyorsunuz. Yani ben okurken gerçekten çok etkilendim. Ve özellikle son bölümleri okurken gözyaşlarım durmak bilmedi.

Çok fazla konusundan bahsederek işin büyüsünü bozmak istemesem de kısaca şöyle özetleyebilirim. Vietnam savaşından büyük yaralar alarak psikolojisi son derece bozuk olarak dönen bir babanın sonrasında eşi ve kızına yaşattığı zorluklarla dolu bir yaşamın öyküsüydü. Kitap boyunca Ernt’e yani bu sorunlu babaya sinir olup durdum. Yaşanan her şeye onun sebep olması yüzünden ona gerçekten çok öfkelendim. Yada öfkelendiğim aslında gerçekte toplumumuzda bu tarz adamların milyonlarca olması ve bu çağda olmamıza rağmen bu adamlarla ilgili hala çözüm bulunamıyor olmasıydı.

Cora ise ailesi için, yuvasını dağıtmamak için her şeyi yapabilecek bir kadındı. Günümüzde Cora’dan da o kadar çok var ki. Sırf yuvasını dağıtmamak adına Ernt gibi adamlara katlanan, her şeye boyun eğip bir ömür çile çeken kadınlar. Zaman zaman onu çok iyi anladım. Başka seçeneği yok ki dedim. Ama bazen de bu kadar çaresiz ve aciz oluşuna kızdım. Daha güçlü olabilseydi her şey bambaşka olabilirdi diye düşündüm.

Leni’ye gelince; ‘olan hep çocuklara olur böyle ailelerde’ diye bahsedilen o zavallı çocuktu. Anne ve babasının çizdiği yolda çaresizce bir yaşama tutunmaya çalışan ve her şeye rağmen güçlü olmaya çalışan bir kız çocuğu. Geleceğin kadını ve annesi.

Kısacası çok güzel ve sürükleyici bir öyküydü. Kitabı elimden bırakamadım diyebilirim. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Eğer benim gibi duygusal biriyseniz yanınızda peçeteniz mutlaka olsun. Gözyaşlarınıza hakim olamayabilirsiniz. “

Kitaptan alıntılar:

“Bazen doğru olanı yapmanın hiçbir faydası olmaz.”

“Ama dünya hiçbir zaman merhametli değildi, özellikle de çocuklara karşı.”

‘’Bazen ilerlemek için önce geri gitmek gerekirdi.’’

“Umutlanmak istemiyordu çünkü yıkılan umutlar hiç umutlanmamaktan beterdi.”

“Dostluk, araya hiç zaman girmemiş gibi, kaldığı yerden yeniden başlayabilen bir şeydi.”

“Acaba yetişkinler dünyaya bakınca istediklerini görüp istediklerini mi düşünüyordu? Kanıt ve tecrübenin bir anlamı yok muydu?”

“Ancak acı ve sevgi arasındaki bağlantı doğrusal değildi; daha çok bir örümcek ağına benziyordu.”

 

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.