Büyüleyici Bağırsak

Anasayfa / Kitap / Büyüleyici Bağırsak
Büyüleyici Bağırsak

Kitabın yazarı: Giulia Enders

Sayfa sayısı: 288

İlk basım yılı: 2016

Büyüleyici bağırsak – Okuyucu yorumu:

“Genelde roman okumaktan hoşlanan biriyim ama bu kesinlikle herkese tavsiye edebileceğim çok faydalı bir kitaptı. İyi ki okumuşum diyorum.

Günlük hayatta sürekli yaşadığımız kendi vücudumuzla bütünleşmiş ama farkında bile olmadığımız birçok bilgi edinmiş oldum. Sindirim sistemimizin tüm organlarımızla ilişkisi, çalışma biçiminin yaşantımıza etkisi hakkında birçok yeni şey öğrendim. Yada aslında bildiğim, fakat bildiğimin bilincinde olmadığım bir dolu şey artık bilinçli bir şekilde hafızamda. Tuvalet ihtiyacının önemini ve her defasında ‘çıkan sonucun’ bize içeride neler olduğu hakkında mesajlar iletiyor oluşunu çok iyi öğrendim bu kitap sayesinde.

Anlatım tarzı o kadar eğlenceli ki hiç sıkılmadan bilimsel, fiziksel ve tıbbi bir kitap okuyormuş hissine kapılmadan büyük bir merakla okuttu kendini. Her satırı önemsiz olduğunu sandığımız ama aslında çok önemli olan bilgilerle doluydu. Bedenin ve iç organların çalışma stilini öğrenmek ve daha sağlıklı bir yaşantı adına kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.

Kitabı okurken organların çalışma şekli, o gözle görülmeyen ama büyük görevleri olan bakteriler falan o kadar sevimli anlatılmış ki bir süre sonra hepsini çok sevmeye başlıyorsunuz. Sanki içeride çalışan minik işçilermiş gibi gelmeye başlıyor hepsi. Sevimli, tatlı ama en önemlisi faydalı bir kitap. En acilinden okunası..

Kitaptan alıntılar:

“Bünyelerine iyi gelmeyen bir besinin midelerine inmesi durumu, hayati tehlikeye sebebiyet verebilir. Yani sonuç olarak kusmak için tuvalete doğru eğildiğimiz noktada kendimizle gurur duyabiliriz.”

“Biz bu sesi “mide gurultusu” olarak adlandırırız; fakat bu gurultu yalnızca mideden değil, aynı zamanda ince bağırsaktan gelir. Yani aç olduğumuzdan dolayı guruldamayız; sindirime nihayet ara verip temizleme sürecine zaman bulduğumuz için guruldarız.”

“Aramızdan birisinin “kimse beni sevmiyor” diye oturup düşündüğü esnada kalbi onun için 17.000 defa 24 saatlik bir mesai içine girer-ve böyle düşüncelere kafa yorması durumunda kalbi de kendisini birazcık dışlanmış hissetmeye hak kazanır.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.