Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?
Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Buzdolabı mutfağınızın en değerli eşyasıdır. Yiyeceklerinizi saklama ve depolama görevi ile çok büyük öneme sahiptir. Fakat gerekli önemi kendisine gösterme konusunda biraz başarısız olabiliyoruz. Ya çok fazla ürünle dolduruyoruz içini, ya atılması gerekenleri içinde tutmaya devam ediyoruz ya da zamanında ve yeterince temizlemiyoruz. Sonrada buzdolabımızdan kötü kokular gelmeye başladığında düzgün çalışmadığını düşünüp şikayet etmeğe başlıyoruz. Sorun onda değil bizde, bunu önce bir kabul edelim. Sonrada buzdolabını nasıl doğru bir şekilde temizleriz ona bakalım.

Buzdolabı temizliğine başlarken öncelikle içini tamamen boşaltalım. Tarihi geçmiş ve bozulmuş olan tüm yiyecekleri ayırıp çöpe atalım.

Buzdolabının içinde çıkarılabilecek raf çekmece tel gibi tüm parçaları sökelim. Plastik ve metal rafları sıcak su ile yıkayıp kuruması için bir kenara koyalım. Çekmeceleri de aynı şekilde bulaşık deterjanı ile sıcak suyun altında güzelce yıkayalım.

Fakat buzdolabının içerisinden çıkarmış olduğunuz parçaların arasında seramik ya da cam varsa onları yıkamak için oda sıcaklığına gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde soğuk olan bu parçalar sıcak su ile temas edince çatlayabilme riskine sahiptir.

Sıcak suyun içerisine biraz bulaşık deterjanı ekleyerek bir temizlik bezi yardımı ile buzdolabının iç kısmını silmeye başlayın. Silme işlemine üst kısımdan başlamalısınız. Silerken pis sular damlayabileceği için üstten alta doğru bir silme sıralaması yapmalısınız. Çok inatçı kir ve lekeler varsa sünger ya da farklı bir deterjan ile temizleme yapabilirsiniz. Yada bu kısma bir miktar sıcak su damlatıp kirin yumuşamasını bekleyebilirsiniz.

Temizleme esnasında girinti ve çıkıntı gibi alanların iyice temizlenmiş olduğuna dikkat etmelisiniz.
Buzdolabının kapağının silinmesini en son yapmalısınız.

Bu süreçte seramik ve cam olan parçalar oda sıcaklığına gelmiş olacaktır. Onlarında temizliğini deterjanlı ılık su ile yapabilirsiniz. Kuruması için onları tezgaha ya da başka bir alana koyarken çok dikkatli taşımalısınız. Islak olduğu için kayıp kırılma riski söz konusu olabilir. Hatta kırılırsa yaralanma ve kesiğe karşı mutfak eldiveni kullanmanız önlem açısından daha uygundur.

Daha donra buzdolabınızın iç kısmını kuru bir bez ya da havlu ile kurulayın.

Buzdolabınızın iyice temizlenip kuruduğundan emin olduktan sonra içerisine ürünlerinizi yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Bunu yaparken kavanoz, kutu ya da tencerelerin dış kısmını da yiyecek artığı ya da kir varsa temizlenmelidir. Aksi takdirde yeni temizlemiş olduğunuz buzdolabınızı yeniden kirletmiş olur.

Buzdolabınızı bu şekilde temizleyip yeniden yerleştirdikten sonra sıra dondurucu kısmına gelir. Aynı işlemi dondurucu kısmında da uygulayarak temizliğini yapmalısınız. Dondurucunun temizliği buzdolabının temizliğine göre daha kolaydır. Çünkü bu kısım çok fazla kirlenen bir alan değildir. Dondurucu kısmında dikkat etmeniz gereken en önemli konu yiyeceklerin tarihi geçmiş olanlarını ayırmanızdır.

Dondurucu bölümünü de temizledikten sonra buzdolabının dış kısmını üstten başlayarak alta doğru güzelce deterjanlı suyla silmeniz gerekmekte. Daha sonra güzelce kurulayın.

Bahar temizliği bayram temizliği diye adlandırdığımız belirli dönemlerle buzdolabının fişini çektikten sonra öne doğru çekip arka kısmındaki bölgeleri elektrikli süpürge ile temizlemelisiniz. Aynı işlemi buzdolabının üst kısmı içinde yapmalısınız. Arka kısmındaki karmaşık alanı çok fazla su ile değil de hafif nemli bir bez ile silebilirsiniz. Temizlik işlemi bittikten sonra yeniden fişi takabilirsiniz.

Buzdolabı temizliği konusunda kolaylık sağlaması açısından herhangi bir bölgesi leke olur olmaz anında müdahale etmekte fayda var. Yada eskiyen ve tarihi geçen yiyecekleri haftalık olarak ayırıp atmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Buzdolabı içerisindeki çeşitli yiyeceklerin kokusu bir araya geldiğinde eğer kötü bir koku oluşturuyorsa bir paket karbonat bu konuda size yardımcı olabilir. Karbonat bu kötü kokuları yok edecektir. Örneğin soğanın dolapta oluşturduğu o kötü koku için karbonat kurtarıcınız olabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.