Çalışan Anneler Kendilerine Nasıl Zaman Ayırabilir?

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Çalışan Anneler Kendilerine Nasıl Zaman Ayırabilir?
Çalışan Anneler Kendilerine Nasıl Zaman Ayırabilir?

Kadın olmanın zorluklarından biride hem iş hayatı hem ev ve çocukların bakımı gibi birçok sorumluluğu aynı anda üstleniyor olmaktır. Ancak bu süreçte kendinize vakit ayırmayı asla ihmal etmemelisiniz. Bu koşuşturmanın arasında bunun mümkün olmadığını düşünebilirsiniz ancak bazı püf noktaları bilirseniz imkansız değil.

Çalışma saatlerinizde esnekliğe izin vermeyin

Çalışan anneleri en çok zorlayan şeylerin başında esnek çalışma saatleri gelmektedir. Bir anne olarak bu sizin yaşamınızı daha da fazla karmaşık hale getirir. Çünkü iş çıkışı eve gidip çocuklarınızla ilgilenmek, yemek ve ev işleriyle uğraşmak durumundasınızdır. Ve kendinize zaman ayırmak gibi bir lüksünüz kalmamaktadır. O yüzden iş çıkış saatleriniz konusunda net bir tavrınız olmalı. Ve bu şartlara uygun bir işyerinde çalışmanız en doğrusudur. İş saatlerinde hiçbir şekilde esneklik sağlamamalı kendinize ayıracağınız zaman diliminden çalmamalısınız.

Egzersiz yapın

Hem ruh hem de beden sağlığınız için egzersiz çok faydalı bir aktivitedir. Çalışma şartlarınız ne olursa olsun kendinize egzersiz için mutlaka zaman ayırın. Yoga, pilates, yürüyüş, fitness ve yüzme gibi çeşitli aktiviteler ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Zihin egzersizi yapın

Egzersiz sadece bedensel aktiviteler değildir. Zihninizin de rahatlaması için bazı egzersizlere ihtiyacı vardır. Tüm günün karmaşasından ve yoğun temposundan da kurtulmak için zihninizi rahatlatmaya ihtiyaç duyarsınız. Yazı yazmak, kitap okumak, boyama yapmak veya oyun oynamak zihninizi rahatlamaya yarayacak egzersizlerdir.

Sizi mutlu eden önceliklerinizi unutmayın

Çocuğunuz olmadan önce yapmaktan hoşlandığınız ve sizi mutlu eden şeylerin bir listesini yapın. Ve görebileceğiniz bir yere asın. Artık bu aktivite ya da etkinliklere zaman ayıramıyor olabilirsiniz ama nelerin sizi mutlu edip iyi hissettirdiğini unutmamanız adına gözünüzün önünde durması çok işinize yarayacaktır. Bu etkinlikleri hayatınızdan tamamen çıkarmak yerine sürekli hatırladıkça yeniden kendinize bunlar için zaman ayırmanızda bir teşvik edici rol oynayacaktır.

Hayır demeyi öğrenin

Karşınızdaki kişilere “hayır” demek kaba bir davranış gibi geliyor ve onları kırdığınızı düşünebilirsiniz ama her şeye evet demek hayatınızı daha da yoğun ve zorlu bir hale getirecektir. Her şeye yetişmek zorunda değilsiniz, ya da herkesin gönlünü yapmak zorunda değilsiniz. Gerçekten gerekli olmadığını düşündüğünüz ya da içinizden gelmeyen şeyler karşısında hayır demeyi öğrenin.

Uykunuza öncelik tanıyın

Çalışan bir anne olarak zaten hafta içi her gün erken kalkmak zorundasınız. Ama hafta sonları içinde aynı şey söz konusu olmak zorunda değil. Erkenden kalkıp evi temizlemeye kalkmak yerine daha fazla enerji depolayabilmek için biraz daha uyumayı tercih etmelisiniz. Eşiniz ve çocuklarınıza da bu isteğinizi belirtip sizi erkenden uyandırmamalarını söylemelisiniz. Sizin de dinlenmeye ihtiyacınız var.

Arkadaşlarınıza vakit ayırın

Çalışan bir anne olsanız da sizin de arkadaşlarınızla vakit geçirmeye hakkınız vardır. Ayrıca onlarla sohbet etmek sizin için bir mola olacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Arkadaşlarınızla paylaşımlarda bulunmak kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Belirli aralıklarla eşinizi, işiniz ve çocuklarınızı düşünmeden özgürce arkadaşlarınızla vakit geçirebilmelisiniz.

Rutinlerinizin dışına çıkın

Hayatınız sadece günlük rutinlerden oluşmamalı. İş ve ev arasında geçen birbirinin aynı günler tüm yaşamınızı esir almamalı. Bazı zamanlar hayalini kurduğunuz şeyleri yapmak için kendinize imkanlar yaratın. Değişik şeyler yapın, yeni yerler görün, yeni bir şeyler öğrenmeye çalışın. Örneğin seramik ya da heykel kursuna katılın. Bungee jumping ya da dağ tırmanışı gibi etkinliklere katılın. Farklı şeyler yapmak emin olun çok iyi gelecektir.

Dış görünümünüze özen gösterin

Yoğun bir iş temponuzun olması ya da sizin artım anne olmuş olmanız bakımlı bir kadın olmanıza engel değil. Dış görünüşünüz ne kadar iyi olursa kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz. O nedenle cilt bakımı, saç bakımı gibi kişisel bakımlarınızı asla ihmal etmemelisiniz. Pijamalarınız sadece uyuyacağınız zaman giyin. Evin içinde de olsanız özenli kıyafetler giymelisiniz.

30-30-30-30 kuralını uygulayın

30-30-30-30 kuralı kendinize, yapmanız gerekenlere ve çevrenizdekilere zaman ayırabilmenin basit bir formülüdür. Örneğin; işten eve geldiğinizde ilk 30 dakikanızı çocuklarınızla vakit geçirerek değerlendirin. Daha sonraki 30 dakikanızı eşinizle sohbet etmek için ayırın. Sonraki 30 dakikanızı yapmanız gereken acil işler için ayırın. Ve son 30 dakikanızı da kendiniz için ayırın. Böylece eşit şekilde her şeye yetebilmiş olursunuz ve hiçbir konuda kendiniz eksik ya da suçlu hissetmezsiniz. Bu süreci, istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Yani 30 değil de 40-60 dakikada olabilir. Bu tamamen sizin toplam zamanınızın ne kadar olduğu ile alakalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.