Çalışan Kadınlar İçin Pratik Ev Temizliği Önerileri

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Çalışan Kadınlar İçin Pratik Ev Temizliği Önerileri
Çalışan Kadınlar İçin Pratik Ev Temizliği Önerileri

Çalışan kadınlar için en önemli şeylerden biride ev temizliğinin biran önce bitmesi ve bu sayede hem kendine hem de sevdiklerine vakit ayırabilmektir. Bunun daha pratik ve hızlı bir halde gelebilmesi için bazı basit yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Mutfak temizliği için 5 dakika ayırmanız yeterli olacaktır. Akşam yemeğinden sonra
Tezgâhı ve ocağı silmek için 2 dakikanızı ayırın. Nemli ve deterjanlı bir bezle tezgahın üzerini ve ocağı silin.

Kalan 3 dakikada ise etrafınızı kontrol edin. Yerlerde kırıntılar var ise kapıdan başlayıp köşelere kadar tüm mutfağı süpürün. Hafif nemli bir bezle veya kağıt havlu ile yerdeki tozları silin. Bu şekilde mutfağınız pırıl pırıl görünecektir.

Mutfak duvarları ve dolaplar içinse 2 hafta da bir 13 dakikanızı ayırın. Seramiklerin ve mutfak dolaplarının, kapı ve pencerelerin tozunu almak için 13 dakikanızı ayırmanız yeterli. .

Buzdolabının dışını silmek için 2 dakika yeterli olacaktır. Pamuksuz nemli bir bezle silme işlemini yapabilirsiniz.

Mutfak dolaplarının dış yüzeyleri için 3 dakika yeterlidir.

Kalan süreyi zemin, mutfak lavabosu gibi diğer alanlara ayırabilirsiniz.

Banyoyu temizliği için duştan sonra sadece 3 dakikanızı ayırmanız yeterli. Küvetinizi ya da duşa kabin teknenizi temizlemek için 30 saniye fıskiye ile su tutun. Bu sayede duş sonrası biriken kirli suyu temizlemiş olursunuz.

Klozeti temizlemek için her gün 2 dakika ayırmanız yeterlidir. Ama tuvalet hijyen ve sağlık açısından sürekli temiz olması gereken bir yer olduğu için düzenli olarak her gün bunu yapmayı ihmal etmemelisiniz.

1 dakikada içerisinde banyonun zeminini silin. Kağıt havlu ya da suyu emebilecek bir bez kullanabilirsiniz.

2 dakikanızı da lavabonun temizliği için ayırmalısınız. Toz bırakmayan bir bez ile banyo aynasını ve banyo bataryasını silin.

Odaların ve salonun temizliği için ortalıktaki dağınıklıkları toparlaman zaten temiz ve düzenli bir hava yaratacaktır. Bunun için 10 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Bunlar tabi ki evin genel temizliği için yeterli süreler değil ama işe gittiğiniz ve detaylı temizlik yapmak için zamanınız olmadığı durumlarda çok işinize yarayacaktır. Bu sayede eviniz her zaman düzenli ve tertemiz görünebilecektir. Ayrıca bu şekilde her gün yapılan kısa temizlikler sayesinde detaylı temizlik yaparken çok fazla kir birikmemiş olur ve işinizi kolaylaştırır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.