Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Dekorasyon / Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?
Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Masa başı çalışan biri iseniz gününüzün büyük bölümünü çalışma masanızda geçirdiğiniz için nasıl göründüğü büyük önem taşımaktadır. Çalışma masanızın ferah, düzenli ve içinizi karartmayacak şekilde olması motivasyonunuz açısından çok etkilidir. Peki, doğru bir çalışma masası düzeni nasıl olmalıdır?

Fazlalıkları ortadan kaldırın

Gün içerisinde çok sık kullanmadığınız eşyaları masanızın üzerinde tutmayın. Çok sık kullanmadığınız bu eşyaları çekmecenize ya da dolabınıza yerleştirin. Gereksiz nesnelerin sürekli elinizin altında olması sizi yorabilir. Masanızın üzerinde sadece çok sık kullanacağınız eşyalar yer almalı.

Aydınlatma

Çalışma odanız gün ışığı almadığı için çalışma isteğinizi azaltıyorsa odadaki aydınlatma sistemi çok doğru olmalıdır. Çeşitli lambader ya da abajurlarla ortama daha canlı bir hava katabilirsiniz. Böylece kendinizi daha iyi hissedebilir ve daha verimli çalışabilirsiniz.

Dosya düzeni

Dosyalama sisteminiz çok düzenli ve aradığınız şeyi kolayca bulabileceğiniz şekilde olmalıdır. Kendi anlayabileceğiniz şekilde ifadelerle rahat bir şekilde ulaşabilme imkanı yaratmalısınız. Dosyaların üzerine çeşitli notlar ya da işaretler yapıştırabilirsiniz. Böylece aradığınız dosyayı daha kolay bulabilir ve karışıklık yaşamazsınız.

Renkli not defterleri

Renkli not kağıtları ve renkli defterler not alırken çok işinize yarayacaktır. Renkler hem işlerinizi sıralama konusunda işinize yarar hem de akılda kalıcılıkları açısından daha etkilidir. Ayrıca daha eğlenceli bir iş ortamı yaratır ve sıkılmanızı engeller.

Masa üstü aksesuarları

Çalışma masası sizin özel alanınızdır. Bu nedenle kendinizi bulunduğunuz bu ortama ait hissetmeniz için sizi yansıtan objeleri barındırmalıdır. Örneğin ailenize ait bir fotoğraf, tarzınıza uygun bir masa saati ya da kalemlik çalışma masasını size özel kılan detaylardır.

Renk seçimi

Renkler hayatın her alanında olduğu gibi çalışma alanınızda çok etkilidir. Kullandığınız renkler gün içerisindeki motivasyonunuzu büyük ölçüde etkileyeceği için çok doğru seçilmelidir. Örneğin mavi ve yeşil renkleri çalışma ortamınıza huzurlu bir hava katar. Yada kırmızı ve sarı renkleri enerjinizi yükseltmeye yarar. Bu gibi size kendinizi iyi hissettirecek tonlara çalışma masanızda yer vermelisiniz.

Taze çiçekler

Masanızda mis kokulu taze çiçekler ya da radyasyonu önlemek için sevimli kaktüsler olması enerjinizi büyük ölçüde yükseltecektir. Ayrıca çiçek kokusu çalışırken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.