Çamaşır Makinası Temizliği Nasıl Olmalı?

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Çamaşır Makinası Temizliği Nasıl Olmalı?
Çamaşır Makinası Temizliği Nasıl Olmalı?

Çamaşırları makinadan çıkardıktan sonra tertemiz olmasını ve mis gibi kokmasını isteriz. Ama bu bazen mümkün olmaz. Sorunu kullandığınız deterjanda kirin çok inatçı olmasında ararız. Ama aklımıza gelmeyen nokta çamaşır makinamızın da temizlenmeye ihtiyacı olduğudur. Eğer makinanızın iç kısmı ya da deterjan haznesi yeterince temiz değilse bu çamaşırlarınızın temizliğini de büyük ölçüde etkilemektedir. Peki, çamaşır makinamızı nasıl temiz tutabiliriz?

Dış Kısmın Temizliği

Çamaşır makinanızın dış kısmını temizlemek için sadece temiz bir beze ve çok amaçlı bir temizlik deterjanına ihtiyacınız olacak. Deterjan olarak isterseniz bulaşık sabunu da kullanabilirsiniz. Deterjanlı bez ile çamaşır makinanızın dış yüzeyini nazik bir şekilde silebilirsiniz. Deterjanın içeriği ya da bezden kaynaklı çamaşır makinanızı çizebilecek etkenlere dikkat etmelisiniz.

Eğer makinanızın dış yüzeyinde zorlayıcı kirler varsa ılık su ve temizlik süngeri ile de silme işlemi yapabilirsiniz. Küçük alanlar ya da köşeler için pamuk parçası ile temizleme yapabilmeniz mümkün.

 

İç Kısmın Temizliği

Makinanızın iç kısmını da yine temiz bir bez yardımı ile aynı şekilde güzelce silmelisiniz. Bu çamaşırlarınızın daha temiz yıkanmasını sağlamak için gerekli bir temizlik işlemidir. Makinanın tamburunda deterjan kalıntılarının olmamasına dikkat edilmelidir.

Çamaşır deterjanı koyduğunuz hazne kireç tutmuşsa basit bir silme işlemi ile çıkmayabilir. Böyle durumlarda deterjan haznesini yerinden sökün. Kireçli kısmın üzerine karbonat ve limon tuzu dökün. Son olarak da üzerine dökeceğiniz sirke ile bu kireç problemini çözebilirsiniz. Bir süre bu şekilde beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Çamaşır makinanızda koku oluşumunu önlemek için yıkama işlemi bittikten sonra makinanızın kapağını açık bırakmalısınız. Bu şekilde makinanın iç kısmı kuruyabilir ve kötü koku oluşumunu engellemiş olursunuz.

Makinanızdan kötü kokular geldiğini fark ederseniz makinanızın içerisine karbonat ve sirke koyarak boş olarak çalıştırabilirsiniz. Sirke aynı zamanda makinanın kireç sorununu da çözmeye yarayacaktır.

Ayrıca makinanızın kapağının yan kısımlarında bulunan plastik bölümleri her çamaşır yıkama işlemi sonrasında silmenizde kötü koku oluşumunu önleyecektir. Bu kısımların arasında sıkışan saç ya da pislikler zamanla kokuya neden olabiliyor.

Eğer sularınız çok kireçli ise buda çamaşırlarınızın yıkandığında güzel kokmasını engeller. Bunu önlemek içinde kireç önleyici çamaşır deterjanları kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.