Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Anasayfa / Pratik bilgiler-Püf noktaları / Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları
Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Çamaşır yıkamakta ne var deyip geçmemek gerekiyor. Çünkü giysilerin kalitesini uzun süre koruması ve zarar görmemesi açısından bazı püf noktalarına dikkat etmek şart.

Yeni alınan kıyafetler 

Yeni satın almış olduğunuz kıyafetler bilindiği üzere mağazadan bir çok kişi tarafından denenmekte. Buda sağlığınız açısından sizi tehlikeye atacak bir durum. Ayrıca üretim aşamasında azo-anilin gibi maddeler kullanılıyor olması cildinizde tahrişe neden olabilir. Bu yüzden yeni almış olduğunuz kıyafetleri kesinlikle giymeden önce yıkamalısınız. Bunu yaparken de yıkama talimatında bulunan önerilere uygun yıkama işlemi yapmalısınız.


Renk koruyucular 

Çamaşırları renklerine göre biriktirmek her zaman mümkün olmuyor ne yazık ki. Bu bizim için zaman kaybı demek. Ama makine tam dolmadan çalıştırmakta su ve elektrik kaybı anlamına geliyor. Bu sorunun çözümü aslında çok basit; renk koruyucu mendillerden kullanmak.

Yıkama sırasında renklerin karışmasını bu mendiller sayesinde önleyebilirsiniz. Bu mendiller giysilerden çıkan fazla boyaları kendi üzerinde toplar bu sayede giysilerin renkleri birbirine karışmaz. Ayrıca kullanımı da oldukça basittir. Çamaşırlarla birlikte makinaya atıp yıkama bitiminde de çöpe atmanız yeterlidir.

İç çamaşırları ayrı biriktirmek 

Çok kalabalık bir ailede yaşıyorsanız tüm kirli çamaşırların aynı sepette bekletilmesi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Evdeki her fert için ayrı kirli sepeti bulundurulamayacağına göre bunu ancak iç çamaşırlarını ayrı bir sepette biriktirerek çözüm bulabiliriz.

Ayrıca iç çamaşırlarınız diğer çamaşırlarınla birlikte düşük ısıda değil daha yüksek ısılarda ayrı olarak yıkamanızda fayda var. Ve kullanmadan önce ütülemekte cilt sağlığınız açısından çok önemlidir.

Çamaşır makinası temizliği 

Çamaşır makinalarında zamanla kireç ve deterjan artıklarının birikiyor olması düzenli temizliğinin yapılmadığı takdirde makinanızın ömrünü azalttığı gibi yıkama kalitesini de düşürmekte. Çamaşır makinası için özel üretilmiş antibakteriyel deterjanlar ile belirli aralıklarla makinanızı mutlaka temizlemelisiniz. Bu sayede bakteri ve mikroorganizmaları yok ettiğiniz gibi, makinanızın kötü kokmasına da engel olmuş olursunuz.

Giysileri ters çevirerek yıkamak

Kıyafetlerinizi ters çevirerek yıkamak yıpranmalarını önler. Ayrıca kıyafetinizin ön yüzünde bulunan baskı, aksesuar, düğme gibi detaylar varsa diğer kıyafetlere yada makinaya takılmasını ve zarar görmesine engel olur. Fermuarlı giysilerinizi ise yıkarken mutlaka fermuarlarını kapatmalısınız. Bu sayede hem fermuarın bozulmasını hem de diğer giysilere zarar vermesini önlemiş olursunuz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.