Cehennem

Anasayfa / Kitap / Cehennem
Cehennem

Kitabın yazarı: Dan Brown

Sayfa sayısı: 574

İlk basım yılı: 2013

Cehennem – Okuyucu yorumu:

“Biraz eski bir kitap ama ancak okuma fırsatı bulabildim. Dan Brown kitaplarını okumayı özlemişim onu fark ettim.

Kitabın ana konusunun yanı sıra bilim, sanat ve tarih adına birçok detaylı bilgiye değinilmiş. Eğer bu konularda yeterli bilginiz yoksa kitabı okurken anlatılanları gözünüzde daha iyi canlandırabilmek için telefon ya da bilgisayardan kısa araştırmalar yapmanız gerekebiliyor. Ve kitapta anlatılanlar konusunda ilginiz bu şekilde daha da artmış oluyor.

Ancak bu gibi konular pek ilgi alanınız değilse ve sizde bir merak uyandırmıyorsa bu bölümleri okumak biraz sıkıcı olabilir. Yada anlatılanları kavramanız zorlaşabilir.

Kitabın belli bir bölümüne gelinceye dek çok yavaş ilerliyormuş gibi geldi konu bana. Ve o kadar da ilgi çekici bir bulmadım açıkçası. Ama sonra olaylar bambaşka bir boyut kazandı ve hikaye daha sürükleyici hale geldi.

Konuda yer verilen virüs salgını ile ilgili yorumları ve virüsün üretilme amacını okurken dünyamızın uzun süredir savaştığı Covid-19 salgını arasında çok benzerlikler olduğunu düşünmeme neden oldu. Gerçeklik payı olup olmadığını bilemesem de kendi düşüncem Covid-19’unda benzer bir mantıkla tüm dünyayı etkisi altına almış olabileceği kanısındayım. Bunu düşünmemi sağlayan tabi ki bu kitap olmadı ama okuduğumda düşüncelerimi desteklemeye yaradı diyebilirim. Ama tabi ki bu sadece benim kendi görüşüm tabi ki.

Hikayenin son bölümlerinin İstanbul’da geçiyor olması ve yabancı bir kitapta bizim tarihi yerlerimize ve kültürümüze ait bilgilere yer verilmesi çok hoş bir ayrıntı olmuş. Bir yabancının gözünden İstanbul’u dinlemek çok gurur verici bir durum. O açıdan kitabın son kısımlarını çok daha fazla sevdim.
Bu arada kitabın 2016’da filmi de çekilmişti. Birçoğunuz kitabı değil de filmi biliyorsunuzdur büyük ihtimalle. Ben henüz onu da izlemiş değilim. Çünkü önceliğim her zaman kitap oluyor. Filmlerde genellikle kitapta anlatılan kadar detaylı bir duygu aktarımı olamıyor. O nedenle önce kitabı okumak her zaman daha keyifli oluyor.

Ben her ne kadar okumak için çok geç kalmış olsam da kesinlikle okumanızı tavsiye edebileceğim güzel bir kitaptı.”

Kitaptan alıntılar:

“Geçmişte verdiğimiz kararlar geleceğimizin mimarıdır.”

“Ama bazen aşağı inmek için… yukarı çıkmak gerekir.”

“İnsanoğlu çaresiz kaldığında… hayvanlaşıyor.”

“Dünyadaki en kötü yalnızlık, yanlış anlaşılmaktan ötürü yalnız bırakılmaktır. İnsanın gerçekle bağlarını koparabilir.”

“Cehennemin en karanlık yerleri, buhran zamanlarında tarafsız kalanlara ayrılmıştır.”

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.