Cennet Papağanları Hakkında Bilmedikleriniz

Anasayfa / Hayvanlar-Bitkiler / Cennet Papağanları Hakkında Bilmedikleriniz
Cennet Papağanları Hakkında Bilmedikleriniz

Cennet papağanları evcil hayvan olarak çok sıklıkla tercih edilen bir kuş türüdür. Renkli ve çok sevimli olmaları dolayısıyla oldukça ilgi görmektedir. Bakımlarının kolay olması ve çok eğlenceli bir hayvan oluşundan dolayı evcil hayvan olarak tercih edilmektedir.

Cennet papağanları muhabbet kuşlarına benzeyen renkli bir papağan türüdür Yunancada aşk anlamına gelen “agape” ve kuş anlamına gelen “ornis” kelimelerinin birleşiminden oluşan ‘Agapornis‘ ismi aslında orijinal ismidir. Aşk kuşu olarak anılmasının nedeni kendilerine ömürlük eşler seçmeleridir. Eşiyle zaman geçirmekten ve birbirleriyle ilgilenmekten çok hoşlanırlar.

Boyutları 12-17 santimetre arasında değişir. Yaklaşık 10-15 yıl kadar yaşarlar. Cennet papağanları sahipleri ile oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Çağırdığınızda gelir ve sizinle vakit geçirmekten oldukça zevk alırlar. Sahibine alıştığında kafasını sevgiyle sürter ya da saçıyla oynarlar.

Kendi yuvasına ve birlikte yaşadığınız ortama alıştığı sürece pencere açık olsa bile kaçmaya çalışmaz.
Ayrıca çok sadık hayvanlardır. Sahibine ya da eşine karşı büyük bir bağlılık hissi duyar.

Çocuklu evler için tercih edilebilecek ideal bir evcil hayvandır. Ayrıca kedi ve köpeğe oranla bakımı daha kolaydır.

Cennet papağanı bakımında dikkat edilecek hususlar:

Uçmasına izin vermelisiniz

Cennet papağanları uzun süre kafesinde kapalı kalmaktan hoşlanmazlar. Mümkün olduğunca onları serbest bırakıp uçmasını ve egzersiz yapmasını sağlamalısınız. Kuşunuzun kaçmasından korkuyorsanız serbest bıraktığınız sürelerde pencere ve kapıları kapalı tutmanızda fayda vardır.

Beslenme konusuna dikkat etmelisiniz

Cennet papağanlarının çok fazla mineral ve vitamine ihtiyacı vardır. Ayrıca yağda ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Cennet papağanları için özel hazırlanan tahıl ve tohum karışımlarından verebilirsiniz. Ayrıca meyve ve sebze yemekten de çok hoşlanırlar.

Güneşlenmesini sağlayın

Filtresiz ve doğrudan güneş ışığı sadece cennet papağanları için değil tüm kuşlar için çok faydalıdır. Cennet papağanınızı günde birkaç saat cam kenarına ya da balkona koyarak gün ışığı almasını sağlayabilirsiniz.

Yalnız bırakmayın

Cennet papağanları tek başlarına yaşayabilseler de kendilerini bu şekilde çok yalnız hissederler. O yüzden kuşunuzun daha mutlu olabilmesi için bir eşi olmasını sağlamalısınız.

Düzenli olarak veterinere götürün

Kuşunuzu sadece hastalandığında ya da yaralandığında değil düzenli olarak veterinere götürüp kontrol ettirmeniz sağlıklı bir yaşam sürebilmesi açısından çok önemlidir. Böylece herhangi bir rahatsızlık durumu başlangıç aşamasında teşhis edilebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.