Ceviz Suyu İle Sağlığınızı Korumanın Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Ceviz Suyu İle Sağlığınızı Korumanın Yolları
Ceviz Suyu İle Sağlığınızı Korumanın Yolları

Ceviz vücudumuz için çok sağlıklı besindir. Birçok hastalığı önleyici özelliğe sahip olduğundan dolayı önemi çok büyüktür. Tek başına tüketileceği gibi tatlılarda ve salatalarda da kullanılabilmektedir. Peki, cevizin kendisi kadar suyunun da oldukça büyük fayda sağladığını biliyor muydunuz?

Ceviz suyu nasıl yapılır?

Ceviz suyu elde etmek oldukça basit bir işlem gerektiriyor. Dış kabuklarını soyduğunuz 1 adet cevizi 1 bardak suyun içerisine koyarak sabaha kadar bu şekilde bekletin. Sabah uyandığınızda aç karnına bu suyu için. Ayrıca isterseniz cevizi de yiyebilirsiniz. Bu şekilde daha fazla fayda sağlayacaktır.

Ceviz suyunu her gün 1 bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. 15 günde bir ara verirseniz yan etki göstermemesi için vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

Ceviz suyunun faydaları nelerdir?

Zayıflamanıza yardımcı olur

Cevizin içeriğinde bulunan protein özleri yağ yakımının artmasını sağlar. Ayrıca ceviz suyu metabolizmanızın da hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede daha hızlı kilo verebilirsiniz. Detoks etkisi sağlayarak vücudunuzdaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Kolesterol seviyenizi dengede tutar

Ceviz suyu kolesterolünüzü dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarını da önler. Cevizin içeriğinde bulunan folik asit, bitkisel omega-3 ve magnezyum sayesinde kalp krizini de önlemeye yardımcı olur.

Tiroitlere iyi gelir

Eğer düşük ya da yüksek tiroit rahatsızlığınız var ise ceviz suyu bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır. Tiroit değerlerinizi düzenleyerek düşmesini ya da yükselmesini önleyecektir.

Yorgunluğa iyi gelir

Eğer kendinizi sürekli yordun hissediyorsanız her gün bir bardak ceviz suyu içerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca ceviz suyu sayesinde gerginliğinizde giderilecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Regl dönemleri konusunda yardımcıdır

Regl düzensizlikleri ve regl döneminde oluşan ağrılardan şikayetçi iseniz ceviz suyu bu problemlere de çok iyi gelecektir.

Enerji verir

Ceviz suyu kan şekerinizi dengeleyip ve kan akışınızı hızlandıracağı için kendinizi gün içerisinde daha enerjik hissedebilirsiniz.

Hafızayı güçlendirir

Cevizin içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde beyin fonksiyonlarınız daha iyi çalışır ve güçlenir. Bu sayede Alzheimer gibi hafıza sorunları yaşamanızı engeller.

Sindirim sistemini düzenler

Ceviz suyu gaz ve şişkinlik gibi sindirim sistemini problemlerine de çok iyi gelir. Sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca kabızlığı da önler.

Uyku problemini çözer

Ceviz suyunu yatmadan önce içtiğinizde sakinleştirici etkisi göstererek daha rahat bir uyumanızı sağlar.

Saç ve tırnaklarınızı güçlendirir

Ceviz suyu saç ve tırnaklarınızın ihtiyacı olan besinleri sağlayacağı için daha güçlü ve sağlıklı olmalarını sağlar.

Cilde iyi gelir

Ceviz suyu cildinizin sıkılaşıp daha parlak ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ayrıca sivilce ve akne oluşumunu da önler.

Ceviz suyunun yan etkileri nelerdir?

  • Eğer cevize karşı bir alerjiniz var ise cildinizde kızarıklık, kaşıntı, lekelenme ve şişkinlik gibi belirtiler oluşabilir.
  • Çok fazla tüketilirse içeriğindeki liften dolayı ishal olmanıza neden olabilir.
  • Baş ağrısı yapabilir.
  • Hormonlarınızın çalışmasına da etki ettiği için regl döneminizde değişikliklere yol açabilir.
  • Çok hassas bir mideniz var ise ağrı ya da yanma gibi sorunlara yol açabilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.