Çikolata Yemeniz İçin Sağlıklı Nedenler

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Çikolata Yemeniz İçin Sağlıklı Nedenler
Çikolata Yemeniz İçin Sağlıklı Nedenler

Çocukluğunuzdan beri çikolatanın zararlı olduğu konusundaki söylentileri unutun. Bu kötü şöhretinden dolayı çikolata yeme konusunda hep endişe duyulur. Ancak ölçülü tüketildiği sürece çok da faydalı olduğunu bilmelisiniz.

Çikolata, tropikal Theobroma kakao ağacının tohumlarından üretilir. Ve kesinlikle en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Çikolatanın faydalarını bilirseniz artık onu korkarak yemenize gerek kalmaz
Çikolatanın yararları

Besleyicidir

Özellikle yüksek kakao içeriğine sahip olduğu için bitter çikolata çok besleyicidir. İçeriğinde bol miktarda mineral ve lif barındırır. Bitter çikolata çinko, demir, magnezyum, bakır, manganez, potasyum, fosfor ve selenyum açısından da oldukça zengindir. Fakat yine de içeriğindeki yağ oranından dolayı ölçülü tüketilmelidir.

Kan basıncını düşürür

Çikolata içeriğindeki flavanol ile arterlerin astarı olan endoteli uyarmaktadır. Bu sayede rahatlamak için arterlere sinyal gönderen nitrik oksitin üretimine yol açar. Böylece kan akış direnci düşer ve kan basıncıda düşmüş olur.

Kalp krizi ve felci önler

Kakao tansiyon, kalp krizi ve felç riskini azaltma konusunda çok faydalıdır. Ayrıca kandaki LDL seviyesini ve kötü kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur. Kakaodan üretilen çikolatanın tüketilmesi bu rahatsızlıklara yakalanma riskini de en aza indirir. Kakao aynı zamanda kronik hastalıkları da önlemeye yardımcı olmaktadır.

Cildi güneşin etkilerinden korur

Çikolata tüketmek sadece sağlığınız için değil cildiniz içinde çok faydalıdır. Çikolata içeriğinde bulunan biyoaktif bileşik sayesinde cildinizi güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Aynı zamanda kan akışını iyileştirir ve cildinizi nemli tutar. Ayrıca aşırı bir şekilde tüketilmediği sürece sivilceye de neden olmaz.
Beyin fonksiyonlarını iyileştirir

Çikolata içeriğindeki flavanol sayesinde beyin fonksiyonlarının iyileşmesine katkı sağlar. Beyne giden kan akışını da düzenler. Kakao Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklarda çok faydalıdır.

Ruh halinizi iyileştirir

Çikolata serotonin ve dopamini düzenlediği için kendinizi daha iyi hissetmenize katkı sağlar. Bu hormonlar kendinizi daha enerjik ve daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Böylece çikolata tüketerek depresyonun etkilerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Tip 2 diyabet semptomlarını iyileştirir

Diyabet gibi rahatsızlıklarda şeker tavsiye edilen bir gıda değildir. Hatta çok tehlikelidir. Ancak çikolata için bu geçerli değildir. Şeker ve diyabet bir arada iyi gitmez ama çikolata farklıdır. Ölçülü bir şekilde bitter çikolata tüketmek Tip 2 diyabet semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca kakao flavanol bakımından zengin olduğu için insülin duyarlılığını azaltır, kan şekeri seviyesini iyileştirir ve iltihabı azaltır.

Çikolata tüketimi nasıl olmalıdır?

Sütlü çikolata, bitter çikolata ve beyaz çikolata olarak 3 farklı türü bulunmaktadır. Ancak şeker içermemesi ve kakao oranının daha yüksek olması sebebi ile en sağlıklısı bitter çikolatadır.

Çikolata tüketimi günde 30-60 gramdan fazla olmamalıdır. Çünkü çok fazla tüketildiğinde kalori alımınız artar ve çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.