Cildinizin pH Seviyesini Korumanın Yolları

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Cildinizin pH Seviyesini Korumanın Yolları
Cildinizin pH Seviyesini Korumanın Yolları

pH seviyesi nedir?

pH yani potansiyel hidrojen bir maddedeki hidrojen iyonlarının konsantrasyonunun ölçüsü anlamına gelmektedir. pH değeri kişiye göre 0 (en asidik) ile 14 (en alkali) olarak değişkenlik göstermektedir.
Bunun yanı sıra cildinizde bariyer görevinde bir asit tabakası vardır. Bu asit cildiniz sebum salgıladığında ve yağ asitlerini parçaladığında oluşmaktadır. Oluşan bu asit toksinlerin ve mikropların cildinize zarar vermesini engeller. Aynı zamanda cildinizin daha sağlıklı ve nemli olmasını sağlar.

pH dengesi neden önemlidir?

Cildinizdeki bu asit tabakası çok alkali olduğu zaman cildinizde hassasiyet ve kuruluk oluşur. Kolajen seviyeniz oldukça azalır ve bazı enzimler yüzünden iltihaplanma ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. Cilt bakım ürünlerinizi çok sık değiştirirseniz bu durum daha fazla görülür. Çünkü alkali değeri yüksek ürünler cildinizin geçirgenliğini olumsuz etkiler. Buda cildinizin tahriş edici maddelere ve mikroorganizmalara karşı savunmasız kalmasına yol açar. Bunun egzama, akne ve enfeksiyonlarda ortaya çıkabilir.

İdeal pH oranı nedir?

Cilt için ideal pH seviyesi 5,5 oranında olmalıdır. Çünkü cildinizin biraz asidik olması gerekmektedir. pH seviyeniz 4,8 ile 6 arasında ise buda normal kabul edilmektedir ancak bu oranların altında ya da üstünde bir pH değeri problemlere yol açabilir.

pH seviyenizi ölçtürmek için bir dermatoloğa başvurabilirsiniz. Çıkan sonuca göre de gerekli çözüm yollarına başvurup pH seviyenizi ideal değere getirmeye çalışmalısınız.

Cildinizin pH seviyesini etkileyen faktörler

Yaş

Yaşınız ilerledikçe cildinizdeki pH oranı alkali hale gelmeye başlar. Bunun sonucunda da cildinizde kırışıklık, ince çizgiler ve pigmentasyon gibi belirtiler görülmeye başlar.

Aşırı güneşe maruz kalma

Güneşin zararlı UV ışınlarına fazla maruz kalmış olmak cildinizin alkali hale gelmesine neden olur. Buda cildinizde pigmentasyon, donukluk ve sivilce gibi problemlere yol açar.

Sabun kullanmak

Kullanılan sabunların büyük bir kısmı cildinizin pH dengesinin bozulmasına yol açmaktadır. Çünkü kalıp sabunların pH seviyesi çoğunlukla 9 civarındadır. Bu oran cildinizin normal pH’ından çok yüksek olduğu için sabun kullandığınızda cildinizde alkali bir kalıntı oluşur. Bu da onu cilt sorunlarına sebep olmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarınız

Tüketilen yiyecekler cildinizin pH seviyesini büyük ölçüde etkilemektedir. Kafein, şeker, hamur işi, işlenmiş tahıllar ve alkol tüketmek vücudunuzdaki asit seviyesini artırdığı için cildiniz zarar görmektedir.

Cilt bakım alışkanlıkları

Yüzünüzü çok sıcak su ile yıkamak ya da yıkarken çok sert ovalamak pH seviyesinin bozulmasına sebep olmaktadır.

Cildinizin pH seviyesini nasıl dengelersiniz?

pH dengeli cilt bakım ürünleri

Yüz temizliği için kimyasal içeren ve pH oranı yüksek olan sabunlar yerine pH dengeli cilt bakım ürünlerini kullanmalısınız. Cilt bakımı için satın aldığını ürünlerin içeriğine çok dikkat etmelisiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi pH seviyelerini düzenleme konusunda oldukça etkili bir yardımcıdır. Elam sirkesini yüzünüze uygulamadan önce su ile seyreltin. Yarım bardak elma sirkesi için 4 bardak su gibi bir oran olmalıdır. Bu karışımı tonik olarak kullanabilirsiniz.

Doğal yağlar

Yaşınız ilerledikçe cildiniz sebum ve doğal yağları daha az üretir. Buda pH seviyenizin dengesini bozar. Cildinizin nemli kalabilmesi için nemlendirici doğal yağlar kullanmanız gerekmektedir. Jojoba, argan, Hindistan cevizi ve zeytinyağı bu konuda oldukça faydalıdır.

Asitli gıdaların tüketimi

Asit içeren gıdaların tüketimi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Mümkün olduğunca daha sağlıklı ve doğal besinler tüketmelisiniz.

Güneş koruyucu kullanın

Güneşin zararlı etkilerden korunmak için düzenli olarak güneş kremi kullanmalısınız. Böylece cildinizin pH seviyesini koruyabilirsiniz.

Beslenme şekliniz

Beslenme listenizde daha çok yeşil yapraklı sebzelere yer vermelisiniz. Ayrıca muz, çilek, karpuz gibi şeker oranı düşük meyveleri tercih etmelisiniz. Bu besinler antioksidan açısından da oldukça zengindir. İşlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.