Çileğin Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Diyet-Beslenme / Çileğin Faydaları Nelerdir?
Çileğin Faydaları Nelerdir?

İlkbahar-yaz meyvelerinden biri olan çilek; A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve folat yönünden oldukça zengindir. Günde 10-12 adet tüketilmesi sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ancak içeriğinde çok fazla oksalat bulunduğu için aşırı tüketildiği zaman böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle aşırıya kaçmamak gerekmektedir.

Çileğin sağlığa faydaları:

Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olan çilek bağışıklığınızı güçlendirme açısından oldukça faydalıdır. Ancak gerekli faydayı sağlayabilmek için taze olarak tüketilmelidir. Reçel gibi farklı formlara girmiş pişirilmiş hali ile vitaminleri kaybolacağı için fayda sağlamayacaktır.

Anemiye önler

Çilek folat ( B9 vitamini) açısından da oldukça zengin olması sebebi ile sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin yapımında etki sağlamaktadır. Bu sayede anemi hastalığı konusunda oldukça fayda sağlar. Folat aynı zamanda vücudunuzdaki hücrelerin yenilenmesi ve oluşumu açısından da çok etkilidir. Özellikle hamilelik öncesi ve hamilelik döneminde kadınların çilek yiyerek günlük folat ihtiyacını karşılamaları çok önemlidir.

Cilt sağlığı

C vitamini açısından zengin olmasından dolayı her gün çilek tüketiyor olması cildinizin daha canlı görünmesini ve cildin elastikiyet kazanmasını sağlamaktadır. Ayrıca cildinizi ultraviyole ışınlarının etkilerinden korumaktadır.

Kolesterolü dengeler

İçeriğinde C vitamini, antosiyanin ve lif bulunduğu için çilek yemek kötü huylu kolesterol LDL ve trigliserit seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kandaki lipid profilini iyileştirmeye de katkı sağlamaktadır.

Kalp sağlığını koruyor

Çilek tüketmek damar sertliğini önleyip aynı zamanda kan basıncını normal seviyelerde tuttuğundan dolayı kalp sağlığı açısından çok faydalıdır.

Hafızayı güçlendiriyor

Çileğin içeriğindeki C vitamini beyindeki sinir hücreleri ve bu hücrelerin iletişimi konusunda çok faydalıdır. Zihinsel fonksiyonlar ve hafıza konusunda önemli rol oynar.

Kilo kontrolü sağlar

Çilek su ve posa içerdiği için tokluk hissi sağlamaktadır. Ayrıca kan şekerinin yükselmesini de önlemektedir. Buda kilo kontrolü sağlama konusunda bize yardımcı olmaktadır.

Sigaranın zararlı etkilerini azaltır

Sigara içen kişilerde sigaranın yol açtığı zararlı etkileri azaltma konusunda çilek oldukça faydalıdır. Cilt dokularının sigara nedeni ile hasar görmesini engeller.

Kabızlığı önler

Çilek su ve lif açısından zengin olduğundan dolayı bağırsakların çalışmasına katkı sağlamaktadır. Buda kabızlık oluşumunu önlemektedir.

Diş etlerini güçlendirir

İçeriğindeki C vitamini sayesinde diş eti dokusunu güçlendirmektedir.

Kansere karşı koruyucudur

Çilek antosiyanin içerdiği için kansere karşı koruyucu bir özellik oluşturmaktadır. Vücutta antioksidan etkisi göstermektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.