Cilt Kuruluğu Probleminin Çözümü

Anasayfa / Güzellik / Cilt Kuruluğu Probleminin Çözümü
Cilt Kuruluğu Probleminin Çözümü

Cilt kuruluğu çok fazla önemsemediğimiz bir konu gibi görünse de bazen çok rahatsız edici noktalara varabiliyor. Cilt kuruluğu deri döküntüleri, kızarıklık ve tahrişe neden olabiliyor.

Cilt kuruluğu neden kaynaklanıyor?

Özelliklede soğuk havalar, düşük nem ya da çok sıcak su ile banyo yapmak cildi kurutuna etkenlerin başında yer almaktadır. Sıcak ve soğuk hava geçişlerinde cildimizdeki hassasiyet artıyor. Buda ciltte kuruluğa neden oluyor.

Uzun süre yüzmek, özelliklede klorlu havuz suyunda çok fazla vakit geçirmek cilt yapısına zarar vermektedir.

Dikkat edildiği sürece ve gereken cilt bakımı düzenli olarak yapıldığı sürece cildinizin kuru olmasında tehlikeli bir durum söz konusu değildir. Ancak dikkat edilmediği durumlarda egzama ya da çeşitli cilt hastalıklarına yol açabilir.

Kortizonlu kremler

Kortizon bazı deri iltihabı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Eğer doktorunuz cildinizdeki problem nedeni ile siz e kortizonlu bir krem vermişse kullanmakta bir sakınca görmeyin. Fakat kortizonlu kremleri kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan bilinçsiz bir şekilde kullanmayın. Çünkü deride incelme, kan damarlarında artış, akne oluşumu ve kalıcı kızarıklık gibi olumsuz etkilere yol açabilir. Yani bazı cilt problemlerine iyi gelen bu ilaç bazen de cilt problemine neden olabilmekte. Doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Doktorunuz tavsiyesi ile kullanıyorsanız ve herhangi bir yan etki oluşmuşsa acilen bunu doktorunuza bildirin.

Cilt kuruluğunu önlemek için ne yapabiliriz?

Cildinizin kurumaması ve sağlıklı olabilmesi için günde en az 10 bardak su içmelisiniz. Bu şekilde cildiniz içerden nemlenecek ve cilt kuruluğu önlenmiş olacaktır.

El ve yüz temizliğiniz için saf su kullanmalısınız. Gerek olmadıkça sabun kullanmamalısınız. Sabun içeriğindeki maddeler yüzünden cildinizi kurutur.

A, B, C ve E vitaminleri cilt sağlığı için çok faydalıdır. Brokoli, havuç, kivi, portakal, ıspanak ve mercimek gibi besinleri sık sık tüketmenizde fayda var.

 

Gece yatmadan önce antiaging özellikli nemlendiriciler kullanmanız cilt kuruluğunun önüne geçecektir.

Giysilerinizde cilt kuruluğuna etki ettiğinden dolayı sentetik ya da yünlü giysiler yerine pamuklu olanları tercih etmelisiniz.

Cildiniz için kullandığınız kremleri seçerken mutlaka cilt yapınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.