Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Anasayfa / Güzellik / Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları
Cilt Kuruluğunu Önlemenin Yolları

Çok sık hava değişimine maruz kalmış olmak cildimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Cilt kuruluğu bir çoğumuzun yaşadığı bir sıkıntıdır. Peki bunu engellemenin yada en aza indirmenin yolları neler?

1 – Banyo süresi

Özellikle kış  mevsiminde çok uzun süreli sıcak banyo alışkanlığından vazgeçmenizde yarar var. Çünkü 10 dakikadan uzun su teması ciltte kuruluğun oluşmasına yol açabilir. Çok sıcak suyla ve ve her gün yıkanmak cilt kuruluğu yaşamanıza neden olur. Bu yüzden haftada 2 yada 3 kez yıkanmak daha doğru. Ve suyun sıcaklığı 36-40 derece arasında olmalı. Banyo süreniz 5 dakikadan fazla olmamalı.

2 – Oda sıcaklığını

Kış aylarında yaşamış olduğumuz ortamı ısıtırken aslında ortamın nem oranını azaltmış oluyoruz. Buda cilt sağlığı açısından olumsuz etkilere yol açıyor. Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı 21-25 derece arasında olmalı. Çünkü daha yüksek derecelerde nem oranı çok düşmüş oluyor. Eğer ortamın nem oranını ölçme imkanınız varsa 30-50 arasında olmasını sağlamalısınız.

3 – Kese yapmayın

Banyo yaparken kimyasal içerikli sabun yada duş jeli yerine daha kremsi formda cilt temizleyicileri tercih etmelisiniz. Ayrıca kış aylarında kese yada lif kullanımını en aza indirmelisiniz. Çünkü bu cildinizi tahriş edebilir. Bunlar yerine taneli formdaki peeling ürünleri ile elle uygulama yapmanız daha doğru olacaktır. Yaz aylarında ise ter ve yağ oranı ciltte daha fazla olacağı için çok sık olmamak şartı ile kese ve lif uygulaması yapılabilir.

4 – Nemlendirici ürünlerin kullanımı

Banyo sonrası kullanılan nemlendiricileri ilk 5 dakika içerinde cilt henüz nemli iken uygulanmalıdır.

5 – Güneş koruyucular

Güneş koruyucuları sadece yaz mevsiminde değil kışında dışarı çıkarken kullanmalısınız. Cilt yapınıza göre en az 30 koruma faktörlü güneş koruyucuları kullanmadan dışarı çıkmamalısınız.

6 – Atkı ve eldiven kullanımı

Soğuk ve rüzgarlı kış günlerinde atkı ve eldivensiz kesinlikle dışarı çıkmamalısınız. Özellikle çok hassas olan ağız bölgesini korumak için kış mevsiminde atkı şart.

7 – Peeling ve yüz kesesi

Yüz temizliği için için günde 2 kez ılık su ile yüzünüzü yıkamak ve krem, köpük gibi temizleyicilerin kullanılması yeterli olacaktır. Yüzünüzü tahriş edecek peeling yada kese uygulamaları yerine nem maskeleri daha doğru tercihtir.

8 – Dudaklarınıza koruyucular

Özellikle kış mevsiminde soğuk ve rüzgarın etkisi ile dudaklarda kuruluk ve çatlaklar oluşmakta. Sürekli kuruyan dudakları nemlendirmek için farkında olmadan yalamak daha fazla kurumasına ve hatta egzama oluşmasına neden olmakta. Bunu önlemek için günde birkaç kez yağ bazlı nemlendirici balsamlar sürerek dudaklarınızı bu olumsuz etkilerden koruyabilirsiniz.

9 – Ellerin yıkanması

El temizliği konusunda ıslak mendil, kolonya, el dezenfektanı yerine gliserin ve nemlendirici özellikli katı sabunları tercih etmeniz daha doğrudur. El yıkama konusunda da ılık su tercih edilmeli ve günde 4-5 defadan fazlayı geçmemeli. Ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici kremler sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Temizlik yaparken de deterjan, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi kimyasal içerikli maddeler kullanırken eldiven kullanmaya dikkat edin.

10 – A,C,E vitaminleri

Kırmızı ve turuncu besinler antioksidan açısından zengin olduğu için cilt sağlığı açısından da çok faydalıdır. Cilde parlaklık ve nem sağladığı için bol bol tüketilmelidir. Ayrıca günde 2 litre su içmenizde cilt sağlığı için çok yararlıdır.

11 – Pamuklu giysileri tercih edin

Cilt kuruluğunu önlemek için giysilerinize de çok dikkat etmelisiniz. Terlemenize yol açan sentetik yada naylon kıyafetler yerine yumuşak yapılı pamuklu giysileri tercih etmelisiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.