Cinsel İlişkide Ten Uyumunun Önemi

Anasayfa / Cinsellik / Cinsel İlişkide Ten Uyumunun Önemi
Cinsel İlişkide Ten Uyumunun Önemi

Cinsel ilişki isteğinin tetiklenmesinde ve başarılı bir cinsel ilişki yaşanmasında ten uyumunun önemi çok büyüktür. Bu nedenle de cinsel sorunların çözümü için ten uyumunun olması büyük etkendir.

20-40 yaşları arasında cinsellik daha yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Kadın ve erkek bu dönemde cinsel açıdan daha aktiftir. Çiftler arasında karşılıklı güven duygusu geliştikçe cinsel açıdan da daha olumlu bir sürece girilmektedir. İlişkinin ilk başlarındaki kaygı ve endişeler yerini güven ve rahatlığa bıraktığında cinsel yaşam daha keyifli ve tatminkar bir hale gelmektedir.

Kişi vücudu ile barışıksa, fantezilerinin bir şekilde hayata geçirebiliyorsa ve orgazm tecrübesi edinebilmişse cinsel yaşamı çok keyifli bir şekilde geçebilir.

Belirli dönemlerde tensel çekim yitirilebilir. Ama bu ilişkide yetersiz olacağınız anlamına gelmez.

Partnerinizle ilişki öncesinde, sonrasında ya da ilişki sırasında dokunuşlara odaklanmak yeniden tensel uyumu yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Ten uyumu zorlaştıran etkenler

Cinsel açıdan sağlık problemleri yaşıyor olmak
Cinsel anlamda kendinize güvenmiyor olmanız
Cinsel anlamda yetersiz olabileceğiniz konusunda endişe duymanız
Partneriniz tarafından eleştirilip değerlendirileceğiniz konusunda kaygı duymanız
Cinsel konularda bilgi eksikliği ya da yanlışlıkları
Cinsel ilişki konusunda acelecilik

Ten uyumunu sağlayabilmek için yapılacak şeyler

Ten uyumunun olabilmesi için öncelikle cinsel açıdan bir sağlık probleminizin olup olmadığını netleştirmeniz gerekir. Yani erkekte erken boşalma ya da sertleşme problemi var mı? Kadında uyarılamama ya da orgazm sorunu var mı? Bu gibi rahatsızlıklar çiftlerde ten uyumuna engel oluyor olabilir. O nedenle öncelikle bu konular mevcutsa çözümleri için tedavi olmanız gerekir.

Cinsel konularda doğru bilgilere sahip olduğunuzdan ya da yeterince bilgi sahibi olup olmadığınız konusunda emin olun. Çünkü yanlış öğrendiğimiz kulaktan dolma bilgiler her konuda olduğu gibi cinsel yaşamımızda etki etmekte.

Partnerinizle heyecan duyduğunuz ya da zevk aldığınız konuları karşılıklı paylaşın. Ve ortak noktalar bulmaya çalışın. Çünkü size zevk veren bir davranış partnerinize zevk vermiyor olabilir. Buda aranızdaki çekimi engeller. İkinizin de hoşuna gidecek şekilde bir cinsel birliktelik yaşamaya çalışın. Aynı şeyleri hissetmiyorsunuz diye de asla birbirinizi suçlamayın.

Eğer kendi çabalarınızla uzun süre bu uyumu yakalayamamışsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.