Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Anasayfa / Aile-İlişkiler / Cinsel İsteksizliğin Nedenleri
Cinsel İsteksizliğin Nedenleri

Cinsel isteksizlik hem kadınların hem de erkeklerin yaşayabileceği bir cinsel işlev bozukluğudur. Eşler partnerleri ile cinsel ilişki yaşamak istemezler. Çiftlerden sadece birinde bu durumun gözlenmesi cinsel isteksizlik probleminin var olduğunun göstergesidir.

Sağlıklı bir cinsel yaşamda eşler cinsel isteği ve hazzı birlikte yaşarlar. Peki, cinsel isteksizlik neden yaşanır?

Öncelikle ortada böyle bir durum var ise çiftler bunu mutlaka birbirleri ile paylaşmalıdır. Çünkü partnerinize yansıtmamaya çalıştığınız bu durum sizi daha da olumsuz etkileyebilir. İsteksiz bir şekilde yaşanan bir cinsel ilişki hem sizi hem partnerinizi mutlu etmeyecektir. Eğer çiftlerin kendi aralarında çözemeyecekleri bir durumda ise bu cinsel isteksizlik bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Cinsel terapist yardımı ile sorununuz ele alınır ve problem fizyolojik ise sizi jinekoloğa ya da üroloji bölümüne yönlendirecektir. Sorun tamamen psikolojik ise terapistiniz sizin bu durumu aşmanız için gerekli bir tedavi yöntemi uygulama yoluna gidecektir.

Yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlara göre neredeyse her 3 kadından 2’sinde cinsel isteksizlik probleminin var olduğu tespit edilmiştir. Bu problemi yaşayan kadınlarda cinsel isteğin azlığı, cinsellik hakkında düşünme, fantezilerden uzak oluşu ve cinsel birleşmeden zevk almama gibi durumlar mevcuttur. Tıp dilinde Primer olarak adlandırılan hipoaktif cinsel işlev sorunu birçok kadının yaşadığı ve paylaşmaktan çekindiği bir rahatsızlıktır diyebiliriz.

Bu sorunun sebebi fiziksel bir hastalığa bağlı değilse aslında çok büyük bir problem değildir. Ve psikolojik tedavi yöntemleri ile kolayca çözülebilir. Cinsellik konusunda yeterli bilgi sahibi olmama ya da cinsel hayata yeterince zaman ayıramamaktan kaynaklanan bir durum bu aslında. Yada yaşam koşullarının etkisi ile cinsel yaşama gerekli önemi göstermemekten dolayı bu cinsel isteksizlik ortaya çıkıyor.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin başlıca sebepleri

Kadınların yaşamında cinsel isteği etkileyen bazı dönemler mevcuttur. Bunlar regl dönemi, hamilelik, emzirme dönemi ve menopoz dönemidir. Kadınların yaşamındaki bu 4 evrede cinsel isteksizlik belirtileri görülebilir. Ve bu çok doğaldır.

Örneğin hamileliğin ilk 3 ayında vücudun bu duruma alışma sürecinde olması sebebi ile cinsel isteksizlik yaşanabilir. Ve aynı şekilde hamileliğin son 3 ayında ise karnının büyümüş olması ve hareketlerinin kısıtlanıyor oluşu cinsel isteksizlik sağlayabilir.

Ayrıca kadının sağlık problemleri yaşayıp ameliyat geçirmesi ya da ağır ilaçlar kullanması da cinsel isteksizliğe yol açabilen faktörlerdendir.


Erkekte Cinsel İsteksizliğe sebep olan faktörler

Kadınlara oranla erkekler cinsel istek konusunda her zaman daha aktiftir gibi algılanabilir. Bu bir açıdan doğru olsa da erkeklerinde cinsel isteksizlik yaşayabileceğini unutmayalım. Özellikle yaşları ilerleyen erkeklerde fiziksel değişiklikler ve rahatsızlıklar cinsel isteksizliğe yol açan etkenlerdir. Erkeğin kendini artık yaşlı ve yetersiz hissetmeye başlaması güven duygusunu zedeler ve bu noktada cinsel isteksizlik sorunu yaşayabilir.

Sertleşme konusunda sorun yaşamaya başlayan bir erkek cinsel ilişkiden mümkün olduğunca kaçmaya çalışır. Yada tam tersi erken boşalma problemi mevcutsa da aynı şekilde bu erkekte cinsel ilişkiden uzaklaşma sebebidir.

Bu gibi fiziksel problemlerin dışında erkeğin iş hayatında çok yoğun bir tempo ve stres altında çalışıyor oluşu da cinsel isteksizliğe yol açabilir.

Bedenen çok yorgun bir şekilde eve gelen bir erkek cinsellik düşünebilecek enerjiyi kendinde bulamayabilir.

Geçmişinde cinselliğe dair taciz gibi büyük bir olay yaşamışsa bu ileriki yaşamında cinsel isteksizliğe sebep olabilir.

Cinsellik hakkında yeterli bilgiye sahip değilse performans konusunda korkular yaşayabilir. Yeterli olamayacağını düşünerek cinsel isteksizlik sorunu hissedebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.