Cinsel Yaşam Döngüsünün Hangi Evresindesiniz?

Anasayfa / Cinsellik / Cinsel Yaşam Döngüsünün Hangi Evresindesiniz?
Cinsel Yaşam Döngüsünün Hangi Evresindesiniz?

Cinsellik bilgisi, tecrübesi ve isteği her yaşta farklı bir hal almaktadır. Yaşanan duygular ve hissedilen zevk her yaşta farklı bir hale gelmektedir. Ayrıca cinsellik konusuna bakış açınızda yaşa göre değişkenlik göstermektedir.

Kadınlarda cinsel yaşam evreleri

Kumru evresi:

20’li yaşlarda olan bir kadın tıpkı bir kumru gibi daha romantik bir yapıdadır. İlişkilere mantık açısından bakmak yerine daha duygularının peşinde koşmayı tercih ederler. Hayalindeki erkeği beklemektedir. 20’li yaşların başlarında fiziksel gelişimini tamamlamış ve artık ergenlik döneminden kurtulmuştur. Buda cinselliği fark etmesine ve bu konuda keşiflerde bulunmak istemesine yol açar. Klitorisine basınç uyguladığında ya da sürtünme olduğunda uyarıldığını fark eder. Vücudunda keşfettiği cinsel hazları hayalindeki erkeği bulduğunda onunla paylaşmayı çok ister. Ve bu oldukça heyecan verici bir bekleyiştir.

Koala evresi:

30’lu yaşlarına gelmiş bir kadın artık daha anaç bir yapıdadır. Kendi vücudunu ve cinsellik konusundaki isteklerini artık çok iyi biliyordur. Cinselliği doyasıya yaşayabilmek için eşine tıpkı bir koala gibi sarılır. Cinselliği oldukça yoğun duygular ile yaşarlar. Ancak bu durum hamilelik döneminde ve doğum sonrasında değişen hormonların etkisi nedeni ile azalır ve koala devresinde bir duraklama yaşanır. Doğum sonrası kadının toparlanma süreci sona erdiğinde yeniden cinsel istekte artış başlar ve kadın eski koala evresindeki haline geri döner.

Panter evresi:

40’lı yaşlara gelmiş bir kadın tıpkı bir panter gibi cinsellik konusunda oldukça yırtıcıdır. Yaşından kaynaklı hayatın her alanında olduğu gibi cinsellik konusunda da deneyim ve olgunluk kazanmıştır. Cinsellik konusunda nasıl doyuma ulaşacağını ve cinsellikten ne beklediğini çok iyi bilir. Aynı zamanda partnerini de nasıl mutlu edip baştan çıkaracağını artık çok iyi biliyordur. Cinsellik konusunda artık korkuları, utançları ya da yasakları yoktur. Her türlü fanteziye açıktır ve cinselliğin keyfini çıkarmayı hedefler. Bu yaşlarda orgazm taklidi yapma gereği duymaz çünkü zaten gerçekten orgazmı sonuna kadar yaşıyordur.

Panda evresi:

Kadınlar 50’li yaşlara geldiğinde bir panda gibi mahcup bir hale bürünür. Özellikle menopoz dönemi nedeni ile kadınlığının artık elinden gittiği düşüncesine kapılır ve bu onu çok yaralar. Menopoz döneminde hormonal değişikliklerden kaynaklı yaşanan sıkıntılar, ateş basmaları ve terlemeler fiziksel olarak kendisini artık kötü hissetmesine neden olur. Oysaki menopoza girilmiş olması cinsel isteğin ya da cinsel yaşamın son bulduğu anlamına gelmez. Ancak östrojen üretiminin olmaması nedeni ila vajinadaki esneklik ve kayganlık kaybedilir. Buda seks sırasında acı duyulmasına yol açabilir. Bunu önlemek için kayganlaştırıcı jellerden faydalanılabilir. Boşalma ve orgazm eskiye oranla daha az yaşanır ve daha kısa sürer. Bu olumsuzlukların yanı sıra artık hamilelik riski olmadığı için hiçbir kaygı duymadan ve korunma gereksinimi hissetmeden özgürce seks yapabilirsiniz.

Kaplumbağa evresi:

60 yaş ve üstündeki kadınlar artık bir kaplumbağa gibidirler. Çok fazla cinsel istek kalmadığından dolayı kendi kabuğuna çekilmeyi tercih ederler. Artık seks bir gereksinim olmaktan çıkar. Partnerine dokunmak, sarılmak ya da öpüşmek yeterli olmaya başlar. 60’lı yaşların başında seyrekte olsa seks yapılması mümkündür.

Erkeklerde cinsel yaşam evreleri

Maymun evresi:

10-15 yaş aralığında olan erkekler cinsellik konusunda bir maymun gibidirler. Vaktinin çoğunu muzu ile ilgilenerek geçirmekten hoşlanırlar. Fiziksek ve duygusal açıdan ergenlik döneminde oldukları için cinsel organında meydana gelen değişim oldukça ilgisini çeker. Penisinin sertleşmesi, gece boşalmaları ya da isteği doğrultusunda boşalmak gibi deneyimler edinirler. En sevdikleri cinsel aktivite mastürbasyondur. Ve henüz cinsel ilişkiye girmeye hazır olmasa da sürekli karşı cinsle yaşayacağı seksin hayalini kurarlar.

Zürafa evresi:

16-20 yaşlarında olan bir erkek tıpkı bir zürafa gibi ulaşabileceği bütün çiçekleri yemek ister. Artık cinsel ilişkiye girmek için kendisini hazır hisseder. İlk deneyimini yaşayacağı bir partner arayışına girer. Kendi yaşlarındaki partnerleri henüz cinsel ilişkiye hazır olmadığı için genellikle erkekler ilk deneyimlerini geneleve giderek hayat kadınları ile yaşarlar. Bu tamamen deyim edinme amaçlı yaşanan dürtüsel bir durumdur. Cinsel ya da duygusal bir çekim söz konusu olmaz.

Atmaca evresi:

21-30 yaşlarına gelen bir erkek artık yırtıcı bir kuş gibidir. Ulaşabildiği her şeyi yemek ister. Cinsel isteği oldukça yüksektir ve cinsellik sürekli gündeminde olan bir konudur. Cinsel açıdan uyarılması için çok ufak bir dokunuş, bakışma ya da bir kelime yeterlidir. Penisi onu çalar saatten önce uyandırmaktadır. Geceleri bile bu sebepten dolayı çok sık uyanır. Seks konusunda oldukça istekli ve heyecanlı olması nedeni ile çok sık erken boşalma yaşar. Partnerleri ile her fırsatta cinsel ilişki yaşamanın yollarını ararlar.

Kartal evresi:

31-40 yaşlarında erkekler bir kartal gibi yiyebilme ihtimali olan her şeyi yakalama peşindedirler. Cinsel açıdan artık yeterli tecrübeyi elde etmiştir. Artık cinsellik tüm zamanını geçirmesi gereken bir konu değildir. Cinsel partner seçimi konusunda daha seçici hale gelir. Daha düzenli ve kalıcı bir cinsel yaşama sahip olmak ister. Boşalma ve orgazm konusunda hala çok güçlüdür ancak kendini bu konuda denetleyebilme kabiliyeti geliştirmiştir. Boşaldıktan sonra yeniden sertleşme yaşayabilmesi için eskiye oranla daha fazla zamana ihtiyaç duyar.

Papağan evresi:

41-50 yaş aralığındaki erkekler bir papağan gibi yediğinden daha çok konuşurlar. Cinsel açıdan hala isteklidir ancak eskisi kadar yoğun değildir. Sertleşebilmesi için daha fazla uyarılmaya gerek duyarlar. Hatta bazen sertleşme sorunu yaşayabilirler. Boşalma sonrası yeniden sertleşme için istek duymazlar. Yada çok uzun bir zaman geçmesi gerekir. Hatta bu yaşlarda olan erkeklerde orta yaş krizi başlar. Ve cinselliği yaşamayı değil de cinsellik hakkında konuşmayı tercih ederler.

Kocamış kurt evresi:

51-60 yaşlarındaki erkekler yaşlı bir kurt gibidirler. Göz sürekli kırmızı başlıklı kızlardadır ama büyükanne ile yetinmek durumundadırlar. Yaşının ilerlemiş olmasından kaynaklı fiziksel ve psikolojik değişimler “azgın teke sendromu” denilen bir hale gelmelerine sebep olabilir. Cinsel isteğinde dikkat çeken bir artış yaşanır. Hatta çapkınlık yapmaya bile başlarlar. Cinsel performansı ise tam tersidir. Daha geç sertleşirler ve boşalma esnasında meni miktarı artık daha azdır.

Ağustos böceği evresi:

61-70 yaşlarına gelmiş erkekler tıpkı bir ağustos böceği gibi sürekli şarkı söylerler ama bir şey yiyemez haldedirler. Cinsel istek oldukça azalmış durumdadır. Gece boşalmaları ve sabah sertleşmeleri artık onlar için mazidir. Sertleşme hala gerçekleşiyordur ancak bazen işi sonuna kadar götürmeyi başaramazlar. Meni miktarı çok azaldığı için çok geç boşlama olur ve yoğunluk çok azdır. Cinsel ilişki artık nadiren yaptığı bir cinsel aktivite haline gelmiştir.

Akbaba evresi:

71-80 yaşlarında erkekler bir akbabaya dönüşür. Sürekli bir yerleri ağrır ve cinsellik artık düşünecekleri en son şeylerden biridir. Testosteron seviyesi iyice azalmıştır. Bunun yanı sıra prostatı büyümüştür. Çok nadir olarak sertleşme olabilir ancak bir cinsel ilişki için yeterli bir süre dayanmaz. Zaten bu yaşlardaki bir erkeğin artık cinsel ilişki yaşamak için pek gücü olmaz.

Tüyleri dökülmüş güvercin evresi:

81 yaş ve üzerindeki erkekler yaşlı bir güvercin gibi artık sadece temel ihtiyaçlarını karşılayabilme derdine düşer. Hatta sağlık sorunları sebebi ile bazen bunları bile yardım alarak yapmak durumundadırlar. O nedenle cinsellik artık anılarında yer alan bir durumdur. Hatta hafıza problemi söz konusu ise anılarında bile yer almaz. Artık sadece sarılmak, dokunmak ya da birlikte sohbet etmek yeterlidir.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.