Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Anasayfa / Sağlık / Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?
Çıplak Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Çıplak uyumak konusuna çoğu insan sıcak bakmaz. Hatta yalnız bile yaşıyor olsanız çıplak uyumak kişiyi biraz utandıran ve çekinmesini sağlayan bir durumdur. Ancak uzmanlar tarafından çıplak uyumanın sağlık açısından çok faydalı olduğu tespit edilmiştir. Uyku kalitesinin artması, cilt sağlığı, doğurganlık gibi birçok konuda olumlu etkiler sağlamaktadır.

Cildinize iyi geliyor

Giydiğiniz gecelik ya da pijamalar konusunda yanlış kumaşlar tercih etmeniz cildiniz nefes almasına engel olmaktadır. Bu da cildinizde sorunlar oluşmasına sebep olmaktadır. Sivilce ve kuruluk gibi problemlerde sizi rahatsız edecek ve uyumanızı zorlaştıracaktır. Ayrıca üzerinizde kıyafetler varken vücudunuz sıcaklığını dengelenmekte zorlanır Çıplak uyuduğunuzda cildinizin uyku esnasında nefes alır ve daha sağlıklı hale gelir.

Daha kolay uyuyabilirsiniz

Uyku esnasında insan vücudundaki sıcaklık düşüşe geçer. Ve bu sıcaklık uyandıktan sonra yeniden yükselir. Çıplak uyuduğunuzda bu soğuma sürecini hızlandırmış olacağınız için daha hızlı uykuya dalmanızı sağlar.

Uyku kaliteniz artar

Gece terlemek uyku kalitenizi bozan şeylerin başında yer almaktadır. Hatta gece çok terlediğinizde uyanıp üstünüzü değiştirmek zorunda bile kalabilirsiniz. Bu da uykunuzu bölmenizi sağlar. Çıplak uyuduğunuzda ise terleme sorunu yaşamaz ve daha rahat uyuyabilirsiniz. Uykunuz ne denli kaliteli hale gelirse stresiniz azalır ve bağışıklığınızda güçlenir.

Kendinizi daha çok sevebilirsiniz

Çıplak uyumak psikolojik açıdan da çok faydalıdır. Vücudunuzun sürekli giysiler içinde saklı kalmasındansa doğrudan temas halinde bulunabilmeniz duyusal açıdan sizi daha mutlu edecektir. Yatakta ellerinizi vücudunuzda gezdirmek size rahatlık ve özgürlük hissi verecektir. Buda kendinizi daha iyi hissetmenizi ve kendinizi daha çok sevmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda özgüveniniz artar ve kendinizle barışık bir insan olursunuz.

Erkek doğurganlığını artırır

Yapılan araştırmalarda bol iç çamaşırı giyen erkeklerin, dar iç çamaşırı giyenlere oranla daha yüksek sperm sayısına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle çıplak uyuyan erkeklerde sperm sayısı ve kalitesi daha fazla artışa geçecektir.

Vajinal sağlığı artırır

Kadınların iç çamaşırı olmadan uyumaları vajinal sağlığı koruma konusunda çok etkilidir. Maya enfeksiyonları, hormonal dengesizlik, vajinanın nem artışı gibi sorunları çıplak uyuyarak önlemiş olursunuz. Vajinanızın nefes alması için bu çok faydalıdır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.