Çocuğunuz Yemek Yemiyorsa Ne Yapmalısınız?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuğunuz Yemek Yemiyorsa Ne Yapmalısınız?
Çocuğunuz Yemek Yemiyorsa Ne Yapmalısınız?

Çocuklarda iştahsızlık sorunu birçok ailenin ortak şikayetlerinden biridir. “Çocuğum hiçbir şey yemek istemiyor”, “Bütün gün aç dursa umurunda olmaz”, “Hep zorla yemek yediriyorum” şeklinde şikayetler birçok ebeveynden duyduğumuz cümlelerdir. Çocuğun az yemek yemesi, yemek seçmesi, yemeğe karşı isteksiz davranması genel olarak çocuklarda iştahsız olarak tanımlanıyor.

Peki, çocuklardaki bu iştahsızlığın nedenleri nedir?

Yapısal sebepler

Ne kadar çok yemek yerse, o kadar çabuk gelişip büyür” düşüncesi ile çocuğun sürekli beslenme konusunda zorlanması ters bir etki ile çocuğun yemekten soğumasına neden olabilir. Çocuğunuz yapısal olarak geç gelişiyor ya da genetik sebeplerden kaynaklı o diğer çocuklarda görüp özendiğiniz gibi tombul bir bebek olmayabilir. Önemli olan sağlıklı bir yapıda olmasıdır. O nedenle yeterince besleniyor ve sağlığını koruyabiliyorsa daha fazla gelişmesi için ya da kilo alması için yemek yemeğe zorlamamalısınız.

Beslenme geçiş dönemleri

Bebekler anne sütünden ek gıdaya geçiş yaparken zorluk yaşayabilir. Ve bu dönemlerde yemek yemeyi reddedebilirler. Buda normal bir süreçtir. Bebeğin bu sürece alışmaya çalışmasından kaynaklanıyordur. Ve her bebeğin bu sürece alışma süresi farklılık gösterebilir. Bebeğinizin yemek yemek istememesi onun iştah problemi yaşadığını göstermez. Belki de henüz ek gıda için kendini hazır hissetmiyordur. Ek gıdaya geçmek için öncelikle bebeğinizin başını dik tutabilmesi ve tam olarak oturabilmesi gerekmektedir. Ek gıdaya geçiş için en doğru zaman budur.

Ayrıca ek besinlerin doktorunuzun önerisindeki gibi aylara göre günlük verilme miktarına, kıvamına ve zamanına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Ek besine yeni geçiş yaptığı için yiyeceklerin aşırı tatlı, tuzlu, ekşi veya baharatlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Rahatsız edici koku ve tada sahip besinleri yemek istememeleri çok normaldir. Bunun yanı sıra ek gıdaya geçiş dönemini kolaylaştırmak için bebeğinize özel yemek kaşığı, kase, tabak ve bardak ile sunum yapmalısınız.

Mekanik beslemeden kaçının

Bebeğinizi beslerken bunu sadece yaşamsal bir ihtiyaç olarak sunmamalı duygularınızı da katarak beslemelisiniz. Mekanik beslenme şeklinde yemeği önüne koyup yemesini sağlamak değil, bu durumu keyifle yapmasını, yediği besinleri tanıyıp yemek yemekten zevk almasını sağlamalısınız. Bunu yaparken de çok sabırlı, hoşgörülü, özendirici ve teşvik edici olmalısınız.

Organik sebepler

Çocuklar sık sık hastalanabilirler, bir yerleri ağrıyabilir ya da yaşadıkları küçük kazalarda vücutlarını yaralayabilirler. Bunlar çok doğal durumlardır ve bu durumlardan kaynaklı yeme konusunda isteksizlik yaşanabilir. Buda çok normal bir durumdur. Böyle zamanlarda bu sebepleri göz ardı edip çocuğa zorla yemek yedirmeye çalışmak onu yemekten daha da soğutabilir. Bu iştahsızlık durumunun geçici olduğunu düşünüp yemek konusunda çok ısrarcı olmamalısınız.

Gebelikte beslenme şekli

Bebek henüz anne karnındayken bile annenin beslenme tarzından ve sağlık durumundan etkilenmeye başlamaktadır. Bu nedenle annenin hamilelik döneminde beslenme alışkanlıkları bebeğin gelecekteki beslenme alışkanlıklarını belirleyebilmektedir. Hatta doğumun sezaryen yerine normal yolla olması bile çocuğun gelecekteki iştah ve sağlık durumuna büyük etkisi olmaktadır. O nedenle hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmeye çok dikkat edilmelidir.

Besin çeşidi

Çocuklarda iştahsızlık problemleri yüksek kalorili besin ve içeceklerin tüketilmesinden dolayı daha çok artmaktadır. Sürekli aynı yiyeceklerle beslenmek isteyen çocuklarda büyüme ve zeka konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. O nedenle beslenme konusunda çeşitliliğe çok dikkat edilmelidir. “Yeter ki aç kalması doysun da aynı şeyi yesin sorun değil” gibi bir düşünce çok yanlıştır. Ne kadar yediği değil ne yediği de çok önemlidir.

Blender kullanımı

‘Blender Baby’ olarak tanımlanan bu bebekler ek gıdaya geçiş sürecinde besinleri sürekli blenderdan geçirilmiş halde tüketmeye alıştıkları için katı gıdaları tüketmek istemezler. Buda onların iştahsız olmalarına yol açabilir. O nedenle ek gıdaya geçişlerde besinlerin biraz daha parçacıklı, pütürlü ve doğal hali ile sunulması daha doğrudur.

Akıllı cihaz bağımlılığı

Çocuklarınızı beslerken sürekli televizyon, tablet ya da telefon gibi dikkat dağıtıcı şeylerle oyalamaya kalkarsanız dikkatini yemeğine veremez. Odak noktası seyrettiği video ya da oynadığı oyun olunca yediği besinin farkında olamaz ve sağlıklı bir yeme alışkanlığı edinemez. Akıllı cihazların sadece yemek esnasında değil, yemek sonrası ödül olarak verilmesi ya da yemek yemediğinde ceza olarak kısıtlamaya gidilmesi de yine olumsuz etkiler oluşturmaktadır.

Yemeğin miktarı

Çocuğunuzun beslenme miktarını onun gereksinimlerine göre ayarlamalısınız. Sağlığı için yeterli olan miktarın üstünde besin tüketmesi için onu zorlamamalısınız. Bu obezite gibi problemlere bile yol açabilir.

Mümkün olduğunca gazlı içecekler ve abur cubur tüketimini engellemelisiniz. Çünkü bu gıdalarda iştahsızlık sorununa yol açabilmektedir.

Kendi kendine yemeli

Besinleri hazırlarken çocuğunuzun kendi başına yiyebileceği şekilde bir sunum ile yapmalısınız. Ve çocuğunuzu kendi kendine yemek yemeye teşvik etmelisiniz. Öğle yemeğinde yemek istemediği bir besini akşam yemeğinde yeniden yemesi için teklif etmemelisiniz. Bunun yerine aradan belirli bir zaman geçtikten sonra denemelisiniz. Böylece o besine karşı düşüncesi zaman içerisinde değişmiş olabilir.

Çocuğunuzu aile bireyleri ile aynı anda sofraya oturtmalısınız. Öncesinde ve sonrasında beslemeniz onu sizden ayırdığınız için rahatsız edebilir ve yemek istemeyebilir. Ayrıca sofra kültürünü öğrenebilmesi için ve sosyal yönlerini geliştirebilmesi için bu daha doğru bir yöntemdir.

Vitamin kullanımı

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan birde iştah açması için ilaç ya da vitaminlere başvurmasıdır. Üstelik bunu hekim tavsiyesi olmadan yapmış olmak çok tehlikeli bir durumdur.

İnatlaşmak

Yemek yemesi için çocuğunuzla inatlaşırsanız bu problemin daha da artmasına yol açar. Siz yemek yeme konusunda aşırı derecede hassasiyet gösterince ya da yemesi için onun isteklerini kabul etme yoluna gittiğinizde çocuğunuz bunu sizi kullanmak için bir yöntem olarak görmeye başlayabilir.

Doğru beslenme alışkanlığı için çocuğunuza nasıl davranmalısınız?

• Yemek porsiyonları çocuğunuzun gereksinimlerine ve yaşına uygun olarak servis edilmelidir. Gereğinden fazla yemek yemesi için ısrar etmemelisiniz.

• Çocuğunuza yemeğini bitirebilmesi için belirli bir süre verin. Örneğin yarım saatten fazla sofrada oturmamalı. Zaten bu süreç içerisinde yemeğini hala yememek için ısrar ediyorsa daha fazla zorlamak daha olumsuz bir etkiye yol açabilir.

• Sevmediği bir gıdayı farklı bir şekilde sunarak tekrar yedirmeyi denemelisiniz. Örneğin haşlanmış yumurtayı asla yediremediğiniz çocuğunuz omlete hayır demeyebilir. Bu sayede onun yumurta tüketimini farklı bir yöntemle sağlamış olabilirsiniz. Yada yumurta haşlarken farklı katılıklarda deneme yapabilirsiniz. Belki çok pişmiş değil de sulu seviyordur.

• Yiyecekleri çocuklarınızın kolay bir şekilde tüketebilmesine uygun olarak hazırlayın. Örneğin Küçük dilimlenmiş havuçlar, minik top köfteler ya da sevimli şekillerde kurabiyeler ile çocuğunuz için eğlenceli yemekler hazırlayabilirsiniz.

• Kendi yaşıtları ile yemek yemek çocuğunuzun yeme alışkanlığını olumlu bir şekilde etkileyebilir. Normalde yemek seçen bir çocuk yaşıtları yerken özenip yemeğe başlayabilir. Evde yemediği şeyi misafirlikte büyük bir iştahla yemeleri hep bu nedenden kaynaklanıyor. Ve bunda utanılacak bir şey yok. Kimse çocuğunuzu aç bıraktığınızı düşünmüyor korkmayın.


• Çocuklar genelde anlatılanları değil de gördüklerini daha kolay kavrarlar. Bu nedenle sizde doğru bir şekilde beslenme davranışları sergilediğinizden emin olmalısınız. Babasının sürekli yemeklerde seçicilik yapması “ben onu yemem, sevmiyorum” demesi çocuk için olumsuz bir örnek oluşturacaktır. En azından çocuğunuzun karşısında bunu söze dökmekten kaçınmalısınız.

• Ana öğünlerde yemeğini yemediği zaman aç kalmasın mantığı ile abur cuburlar tüketmesini sağlamak bir sonraki öğünde yine yemek yemek istememesine neden olabilir. Çünkü abur cuburlar ile karnını doyurmak daha cazip gelecektir. O nedenle çocuğunuz düzenli bir beslenme alışkanlığı edinene kadar abur cuburdan uzak durmalısınız. Bu sayede bir sonraki öğünde daha fazla aç olacağı için yemeğe karşı koymayacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.