Çocuğunuza Bir Kardeşinin Olacağı Haberini Nasıl Vermelisiniz?

Anasayfa / Çocuk gelişim-eğitim / Çocuğunuza Bir Kardeşinin Olacağı Haberini Nasıl Vermelisiniz?
Çocuğunuza Bir Kardeşinin Olacağı Haberini Nasıl Vermelisiniz?

İkinci çocuğunuza hamile olmanız büyük bir mutluluk kaynağı olsa da bunu ilk çocuğunuza haber verme konusu ve onun tepkileri bazen sorunlu bir süreç geçirmenize sebep olabilir. Ve buda ebeveynler için kaygılı bir duruma yol açmaktadır.

Çocuğunuza kardeşi olacağı haberini ne zaman vermelisiniz?

Çocuğunuza kardeş haberini hamileliğin riskli olan ilk 3 ayını atlattıktan sonra söylemeniz en doğrusudur. Ancak çocuğunuz bu süreçten önce bir şekilde bu durumu öğrenirse asla yalanlamamalı ve onunla konuşmalısınız.

Eğer çocuğunuz henüz zaman kavramı olmayacak kadar küçükse bir kardeşinin olacağını öğrendikten sonra size sürekli “kardeşim ne zaman gelecek?” diye sorabilir. Onun anlayabileceği şekilde örneğin; havalar ısındığı zaman, denize girme zamanımız geldiğinde, havalar soğuyup mont giyeceğimiz zaman gibi ifadelerle bu soruyu cevaplayabilirsiniz.

Kardeş haberini en doğru şekilde nasıl vermelisiniz?

Ebeveynler kardeş haberini ilk çocuğuna anlatırken onun nasıl bir tepki vereceğini çoğu zaman kestiremediği için büyük kaygı duyarlar. Hatta bazı ebeveynler bu kaygı sebebi ile “çocuğum kardeş istemiyor” diyerek ikinci çocuk fikrinden vazgeçecek duruma gelirler. Ama çocuk yapmak sadece anne ve babanın kararıdır bunu aklınızdan çıkartmayın. Çünkü çocuğunuz bu konuda mantıklı karar verebilecek yaşta değildir.

Çocuğunuza bu haberi verirken “sen artık büyüdün artık abi/abla oluyorsun” gibi bir söyleyiş biçimi çocuğunuzun bir anda ikinci plana atıldığını hatta birde bunun yanı sıra ona sorumluluk yüklediğiniz düşüncesine sahip olmasına neden olur. Ve buda onu rahatsız edebilir.

Bu şekilde yaklaşmak yerine “Ailemize bir bebek katılacak” demek onun bu şekilde sorumluluk altında hissetmesine engel olabilir.

Çocuğunuz kardeş haberini aldığında çeşitli düşüncelere kapılabilir ve bunları kendince sorgulamaya başlayabilir.

Örneğin; “ ben onlara yetmedim diye mi kardeş gelecek eve?” ya da “kardeşim gelince benimle artık ilgilenmezler mi, beni eskisi gibi sevmezler mi?” gibi düşünceler canını sıkabilir. Eğer bu düşüncelerini sözlü olarak size ifade ederse onu rahatlatmak için “kardeşin geldiğinde her şey daha güzel olacak” ya da “sana bir oyun arkadaşı geliyor, ne güzel işte” gibi şeyler söylemeyin. Çünkü çocuğunuz bebek doğduğu an onunla oyun oynamak isteyecek ve ilk zamanlar bu mümkün olmadığı için hayal kırıklığına uğrayacaktır. Ayrıca ilk zamanlar mecburen zamanınızın büyük kısmı yeni doğan bebeğinizle geçeceği için çocuğunuz her şeyin güzel olacağı vaadiniz konusunda da hayal kırıklığı yaşayacaktır. O yüzden çocuğunuzun soruları karşısında mümkün olduğunca en gerçekçi yanıtları vermeniz bu hayal kırıklıklarını en aza indirecektir.

Kardeş kıskançlığı konusunda nasıl davranmalısınız?

Kardeş kıskançlığı neredeyse tüm ailelerde yaşanan bir problemdir ve çok da normal bir süreçtir. Bu kıskançlık durumu bazı çocuklarda agresif bir hale yol açarken bazılarında daha sevecen birine dönüşmesini sağlamaktadır. Örneğin bazı çocuklar bu duygusunu “kardeşimi istemiyorum, gitsin artık buradan” gibi öfkeli bir şekilde ortaya koyabilir. Ama bazı çocuklarda agresif tavır takındığında ebeveynlerinin onunla ilgilenmemelerinden korkarak aksine kardeşine karşı çok sevecen ve ilgili yaklaşabilir.

Bazen ebeveynler bu kıskançlık durumunun çözümü konusunda “biz onu sevmiyoruz, hala seni daha çok seviyoruz” gibi şeyler söylerler. Halbuki bu durum çocuğunuzun kıskançlık duygusunu daha da etkin hale getirebilir. “Nasılsa onu sevmiyorlar bende sevmek zorunda değilim” ya da “ona kötü davranabilirim nasılsa onu sevmiyorlar” gibi düşüncelere kapılmasına yol açabilir.

Ayrıca çocuğunuzun kıskançlığını önlemek için her istediğini almanız ya da her istediğini yapmanız onun bu durumu kullanmaya başlamasına neden olabilir.

Bu kıskançlık sürecinde mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışmalı ve bunun normal ve geçici bir dönem olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde sık sık çocuğunuzla konuşup onu kardeşi olacağı konusunda ve kardeşi olduğunda yaşamlarında ne gibi değişiklikler olacağı konusunda hazırlamaya çalışmalısınız.

Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer konuda kıskançlığın hayatınıza giren bu yeni bebekten kaynaklı değil de anne ve babanın ilgi ve sevgisini kaybetme korkusundan kaynaklandığıdır: o nedenle çocuklarınızla eşit derece ilgilenmek ve onlara yeterli zamanı ayırmak çok önemlidir. Böylece çocuğunuz kardeşi geldikten sonra sizinle arasında kopukluk yaşandığını düşünmez.

İkinci çocuğa karar verdiğinizde bu sürecin yaşamınızdaki önemli konularla aynı zamana denk gelmemesine dikkat etmenizde fayda vardır. Örneğin; taşınmanız gerekiyorsa, çocuğunuz okula başlayacaksa tek başına uymaya yani başlayacaksa gibi.. Bu gibi önemli değişimleri ikinci çocuğunuzdan önce halletmeniz çok önemlidir. Çünkü ikinci bebeğinizin doğumu ile bu değişimler aynı zamana denk gelirse ilk çocuğunuz bunun “bebekten dolayı” olduğunu düşünecekti.

Kardeşim geldiği için evimizden gitmek zorunda kaldık

Kardeşim geldiği için artık anne ve babam onlarla birlikte uyumamı istemiyor benim başka odada kalmamı istiyorlar

Kardeşim geldiği için beni okula gönderiyorlar ben yokken onunla daha çok ilgilenmek için” gibi olumsuz düşüncelere yol açacaktır.

Ayrıca hamilelik döneminde yaşadığınız bulantı, kusma ve fiziksel değişimler sebebi ile artık çocuğunuzu eskisi kadar kucağınıza alamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun kardeşine karşı kıskançlık ve öfke duymasına sebep olabilir. “kardeşim anneme zarar veriyor onu hasta ediyor beni sevmesine bile engel oluyor ” diye düşünebilir.

Doğum zamanını haber vermek

Doğum olmadan önce bu konuda çocuğunuza bilgi vermeniz çok önemlidir. Örneğin; “ sen uyurken biz kardeşinin doğması için hastaneye gideceğiz ve sende daha sonra yanımıza geleceksin” gibi ona durumu önceden haber vermelisiniz. Çünkü onu hastaneye götürmeniz ve o gergin bekleyişe şahit olmasına sebep olmanız çok doğru değildir. Bu onu daha fazla olumsuz etkileyebilir. O nedenle doğum bittikten sonra ve annesi biraz dinlendikten sonra yanına gelmesi daha doğrudur.

Yorum Yap

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.